Tramp priprema SAD za nove ratove: Posle Sirije, na redu je Irak, potom Iran
Sa padom Sirije u ruke salafističkih milicija iz korena se promenila geopolitička mapa Bliskog istoka. Sirija je prestala da postoji kao nezavisan geopolitički entitet. Sudbina palestinskog naroda je neizvesnija nego ikad pre. Iran je izgubio jednu od veoma važnih karika u onom što ajatolah Ali Hamnei naziva "osovinom otpora", a čitav Mediteran je, po svemu sudeći, i to preko noći, pretvoren u "američko more".
"Iran posle islamske revolucije je isto toliko nerazumljiv zapadnom svetu kao i hrišćanska, pravoslavna Rusija", primećuje italijanski geopolitičar Konstantin Seoldo na sajtu "Geopolitika". Iran se suprotstavlja i Izraelu, koji je zapravo samo kolonijalna ispostava Zapada na Bliskom istoku. Izrael, to je apsolutno jasno, želi da sasvim istrebi Palestince, za početak u Pojasu Gaze.
Novi/stari američki predsednik Donald Tramp, koji se vratio u Belu kuću, odlučan je u nameri da povede novi rat protiv Irana. "Njegov cilj je", dodaje Seoldo, "da zadovolji želje Tel Aviva i da vrati Iran pod kontrolu Zapada".
Kako predviđa italijanski geopolitičar: "Uskoro će SAD povesti novi rat, i direktan i preko posrednika, uključujući organizacije poput 'Mudžahedin e Kalk' (MEK), koja je osnovana još 1965. godine i pompezno nazvana 'Nacionalna oslobodilačka vojska Irana'."
Možda je sada nastupilo vreme MEK-a i sličnih organizacija, koje je formirao Zapad sa namerom da ih upotrebi u odgovarajuće vreme.
Prva sledeća meta Izraela i SAD je Irak
Sajt "Geopolitika" prenosi intervju sa iranskim geopolitičkim analitičarom i stručnjakom na Bliski istok i organizaciju MEK Alirezom Nikamom.
Na početku, iranski geopolitičar podseća na reči iranskog vrhovnog vođe ajatolaha Ali Hamneija, koji je pad Bašara Asada pripisao "američko-izraelskoj zaveri". I drugi iranski zvaničnici dele ovo mišljenje. Na primer, zvaničnik za politička pitanja u kancelariji iranskog lidera Rasul Sanaei Rad, nazvao je Asadov pad katastrofalnim, a ovu katastrofu je, prema njegovom mišljenju, omogućilo to što je "jedan deo sirijskog naroda prevaren i što je podržao naoružane grupe u preuzimanju kontrole nad sudbinom svoje zemlje".
Od početka napada militanata iz Tahrir el Šam na Siriju, dodaje Alireza Nikam, narod Irana je pokazao spremnost da se bori protiv ove terorističke grupe, uključujući i dobrovoljce za rat u Siriji. "Iranski narod je mnogo puta dokazao da je činio sve što može da pomogne 'osovini otpora'."
Takođe, Iranci su mnogo puta vršili pritisak na vladine zvaničnike da pruže vojnu pomoć Siriji, zbog čega su izlazili na ulice i protestovali protiv Izraela i SAD.
Ali ono što je najvažnije, naglašava iranski geopolitičar, jeste da su "iranski obaveštajni zvaničnici tri meseca pre kolapsa upozorili Bašara el Asada da će se uskoro dogoditi napad na Siriju Posle toga, sirijski zvaničnici su zatražili da iranske snage napuste zemlju."
Kao rezultat toga, skoro 90 odsto iranskih snaga se povuklo iz Sirije. "Iran je, samo mesec dana pre napada", dodaje Nikam, "više puta upozoravao sirijskog predsednika Asada da pojedini sirijski vojni zvaničnici rade za Izrael i SAD. Sirijskim zvaničnicima je nuđen novac i upućivane su pretnje njihovim porodicama".
Potom se desilo neizbežno: Asad se suočio sa izdajom svoje vojske, da bi, na kraju, uz podršku preostalih iranskih snaga i ruskog vazduhoplovstva, napustio zemlju i otišao u Moskvu.
Kako ističe iranski geopolitičar: "Islamska Republika Iran je potpuno svesna da je sledeća meta Izraela i SAD Irak, i zato Iran pokušava da značajno ojača snage otpora u Iraku."
Kancerogeni tumor čovečanstva koji mora biti odstranjen
Posle pada Sirije, neizbežno slede i Jemen i, posebno, Iran. To je jednostavno neminovno, jer se, još od postanka sveta, prema mišljenju iranskog geopolitičara, vodi jedna te ista borba: između sila zla i dobra, a konfrontacija Irana i cionističkog režima je samo deo ove istorijske bitke.
Sada se, dodaje on, naročito posle neuspeha SAD u Iraku i Avganistanu, pokazuje da su "sile zla", SAD i Izrael, u opadanju. "Islamska Republika Iran, kao srce 'osovine otpora', ima misiju da se suprotstavi globalnom ugnjetavanju i podrži potlačene širom sveta."
Kako zaključuje Nikam: "Iranski lideri su mnogo puta opisali cionistički režim, i sve one koji ga podržavaju, u prvom redu SAD, kao kancerogeni tumor, koji mora biti uklonjen iz istorije, a konačna konfrontacija Irana i Izraela je neizbežna kako bi se uspostavila globalna pravda."
Kako podseća iranski geopolitičar, i do sada su vrhovni vođa Islamske revolucije i komandanti "osovine otpora" isticali da su spremni za "konačnu bitku". I Sajed Hasan Nasrala, pokojni generalni sekretar Hezbolaha u Libanu, izjavio je da će rat protiv Irana označiti kraj cionističkog režima. O tome, dodaje on, govore i mnogi delovi Kurana: "Konačna pobeda će pripasti silama dobra".
Što se tiče terorističke grupe MEK, zaključuje iranski geopolitički ekspert, ona je svaki put, i to na svim nivoima, dosledno demonstrirala izdaju sopstvene zemlje. Nakon Islamske revolucije i tokom iransko-iračkog rata, dodao je, ova grupa je ubila preko 17.000 iranskih državljana. Nema sumnje da će oni nastaviti da rade svoj prljavi posao.
Vratimo se, na kraju, Trampu, koji je obećao preporod američkom narodu. Njegovi prvi koraci, čak i pre nego što je zvanično postao predsednik SAD, pokazuju da su to samo prazna obećanja. Umesto da se posveti unutrašnjim pitanjima, poput rastućeg siromaštva i nacionalnog duga, krize dolara ili nekontrolisane imigracije, Tramp se okrenuo jačanju vojne proizvodnje, pripremajući SAD za nove i teške ratove.
Kako je primetio stručnjak za Centralnu Aziju Henri Kamins na sajtu "Nju istern autluk", Tramp uopšte nije "mirotvorac", već predstavnik snažnih finansijskih lobija u SAD, koji žive za rat i od rata.
Na takve se, podvlači Kamins, odnosi čuveno biblijsko upozorenje: "Čuvajte se lažnih mirotvoraca".