Paranoja Poljske dostiže vrhunac: Papreno skupa odbrana od "hibridnog rata Rusije"

Optužbe Poljske kako Rusija na nju vrši udar migrantima poprima novi vrhunac, koji će biti ostvaren u narednoj godini

Poljska ima cilj da završi zid na granici sa Belorusijom do sledećeg leta, kako bi zaustavila priliv migranata za koje Varšava tvrdi da su deo hibridnog rata Rusije.

Dodatni radovi duž 400 kilometara istočne granice koje je vlada Donalda Tuska najavila trebalo bi da budu završeni do sredine 2025, piše "Fajnenšel tajms".

Kako je rekao zvaničnik iz poljske vlade, kada se ojačavanja završe, bezbednost će biti približno na nivou od 100 odsto.

Poljska je počela da ojačava svoju granicu krajem 2021. godine, a kada je Tusk pre godinu dana preuzeo dužnost, proglasio je borbu protiv ruskog "hibridnog rata" za vrh svojih prioriteta, što podrazumeva i slanje više vojnika u tampon zonu duž granice sa Belorusijom.

Ova paranoja otišla je dotle da je vlada postavila noćno osmatranje i termalne kamere, kao i da gradi novi put za patroliranje duž granice. Takođe, ojačava se pet metara visoka čelična ograda koju je izgradila prethodna vlada 2022.

Poljska je na ove radove potrošila više od 580 miliona evra.

Kako je u pitanju velika potrošnja, Varšava je pozvala svoje partnere iz Evropske unije da finansijski podrže zaseban vojni projekat pod nazivom "Istočni štit", koji bi bio naplaćen u svrhu "odbrane Evrope od ruske agresije".

Tusk je izdvojio novac iz vojnog budžeta za ovaj projekat koji podrazumeva nove sisteme vazdušnog nadzora, protivtenkovske barijere i jarke.

Izdvajanje Poljske za odbranu trebalo bi sledeće godine da dostigne 4,7 odsto BDP-a, po čemu ova zemlja izdvaja najviše novca u okviru NATO-a.

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila je da će Brisel dati 170 miliona evra zemljama susedima Rusije i Belorusije u svrhu zaštite od "hibridnih pretnji i neprihvatljivog naoružavanja migracije Rusije i Belorusije".

Varšava će u narednim mesecima čak izgraditi novi put do Kalinjingrada, kako bi trupe mogle brže da reaguju.

Pravo lice takozvanih evropskih ljudskih prava o kojima govore članice EU, pokazalo se kada je poljski premijer Donald Tusk najavio kako će privremeno suspendovati pravo na azil kako bi obeshrabrili sve koji žele da migriraju u tu zemlju.

"Bezbednost je važnija od migracija", poručuju iz poljske vlade.