Svet

Adamović i Mlakar u "Danu uveče": Cilj je da se Evropa pretvori u veliku NATO bazu

Slovenija je kao članica NATO-a za 28 odsto umanjila svoju odbrambenu sposobnost izdvajajući sredstva za Ukrajinu, a Hrvatska je umanjila za skoro 60 odsto svoju sposobnost, navodi Andrej Mlakar
Adamović i Mlakar u "Danu uveče": Cilj je da se Evropa pretvori u veliku NATO bazu© РТ Балкан

Američki predsednik Donald Tramp, koji u Belu kuću ulazi 20. januara, najavio je svojim evropskim partnerima da će budžet za odbranu sa tri odsto skočiti čak na pet. O tome kako tumačiti ovu poruku, da li Evropa postaje NATO baza, ali i o drugim pitanjima – u emisiji "Dan uveče" na RT Balkan govorili su istoričar Saša Adamović i novinar i urednik emisije Andrej Mlakar. 

"Uzimao bih sa velikim rezervom sve ono što se pripisuje Trampu kao neka vrsta njegovih izjava, pre svega ono što se odnosi na sukob u Ukrajini, s obzirom na to da znamo šta je on govorio u toku predizborne kampanje. Međutim, u poslednje vreme, kako nam to mediji predstavljaju, preko njegovih bliskih saradnika, koji izlaze sa nekakvim planovima za rešavanje sukoba u Ukrajini, u ovom trenutku, nisam baš siguran da u tako nešto možemo da poverujemo kao da je to autentičan stav Donalda Trampa", ocenio je Adamović i dodao da je moguće da neko pušta probne balone da bi ocenili reakciju Rusije na eventualne Trampove predloge. 

Adamović je rekao da u ovom trenutku Rusija ima jasan cilj kada je u pitanju završetak sukoba u Ukrajini i da su predsednik Vladimir Putin i ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov u brojnim prilikama govorili šta su zapravo ciljevi Rusije i da Rusija od njih neće odustajati. Ocenjuje da će Tramp više biti fokusiran na rat na Bliskom istoku, odnosno na Izrael i na Gazu, njemu je u interesu da se sukob u Ukrajini okonča. 

Mlakar navodi da po Trampovoj viziji hipotetički budžet bi trebalo da se poveća, a jedina zemlja koja je dosegnula taj nivo na toj skali je Poljska (4,9 odsto). 

"Poljska je zemlja koja izdvaja najveći procenat udela budžeta za odbranu s obzirom na njihovu antirusku histeriju i rusofobiju koja je veoma izražena. Uzmimo na primer Sloveniju, kada je reč o manjim zemljama,  koja izdvaja 2 odsto, jedva, dogodiće se to da će morati da se žrtvuju budžeti za kulturu, zdravstvo, socijalna davanja, svi oni delovi budžeta koji su bitni za vitalno funkcionisanje društva jedne zemlje", ističe Mlakar. 

Ocenjuje da dolazimo do toga da Evropu faktički pretvaramo u jednu kompletnu NATO bazu.

Ističe da je Rumunija prva linija odbrane istočnog krila NATO pakta, zato se u Rumuniji trenutno stvara najveća vazduhoplovna vojna baza, pored Konstance, koja će biti mnogo veća od baze Ramštajn, imamo antiraketni štit prvi u bazi Devesel, 230 kilometara od Beograda, drugi imamo u Redžikovu, koji se nalazi nekih 150 kilometara od granice sa ruskom enklavom Kaljinigrad. 

Navodi da je zanimljivo je što su dve raketne baze napravljene gde su bila dva vojna aerodroma, prvi izgovor je bio da će poleteti rakete iz Severne Koreje i Irana. 

"Samo SAD imaju blizu 150.000 NATO vojnika na teritoriji same Evrope, u poslednjih par dana, na području Baltika traži se da sve članice NATO pakta preusmere svoje ratne mornarice u zonu Baltika i vode se polemike da se Rusiji blokira pomorski saobraćaj, da se zatvori kompletan Finski zaliv, kako za civilna plovila, tako i za vojna plovila", ukazuje Mlakar. 

Ako se to pokuša, ocenjuje da bi to bi odmah rezultiralo protivmerama. 

Ističe da je Finska je od suživota i mira sa Rusijom, postala jedna od trenutno najvećih NATO baza. 

Dodaje da je niko je nije ugrožavao, imala je odlične odnose sa Rusijom, saradnju na ekonomskom planu, i došli smo do toga da podiže 4-5 baza. 

Ističe da to govori o namerama da severni deo Evrope i istočne krakove prema granici sa Rusijom pretvorite u velike NATO baze. 

Adamović navodi da odnos Trampa prema NATO paktu u vreme prvog mandata i EU, i tada je tražio da se povećaju budžeti za odbranu.

"Rodžres Ston, koji je bio jedan do Trampovih savetnika tokom prvog mandata, prognozirao je da će Tramp ako osvoji drugi mandat raspustiti NATO pakt. Mislim da bi to bila fantastična stvar, jer vidimo da NATO zagađuje međunarodne odnose i da je bolje voditi politiku jedan na jedan, a ne svrstavati se u međunarodne agresivne blokove", ističe Adamović. 

Navodi da je problem za Zapad, SAD i odlazeću američku administraciju, i političke elite EU i NATO, nemaju nikakav kredibilitet kada je u pitanju međunarodno pregovaranje. 

Ističe da smo videli to i iz srpskog iskustva, kako tretiraju Dejtonski sporazum, koji su sami nametnuli, videli smo kako je prošao Kumanovski sporazum – kršenje na srpsku štetu. 

Podseća na to da smo videli i sporazume iz Minska, koji su napravljeni tako da ne budu poštovani. 

A govoreći o temi logistike, odnosno koliko će članice EU biti spremne da žrtvuju, Mlakar navodi da je Slovenija kao članica NATO-a za 28 odsto umanjila svoju odbrambenu sposobnost izdvajajući sredstva za Ukrajinu, a Hrvatska je umanjila za skoro 60 odsto svoju sposobnost. 

Ukrajina je očekivala čudesno oružje, navodi Adamović, ali ono ne postoji, a odluka Putina da upotrebi "orešnik" je upozorenje šta mogu da očekuju oni koji hoće da se bave eskalacijom. 

image