Evropska unija je kao jedan od zadataka u 2025. godini postavila osnivanje razvojnog fonda za Afriku, a istovremeno će ugasiti postojeći iz kojeg je novac poslednje decenije odlazio za besmislene projekte poput – blendera za školu u kojoj nema struje.
Kritičari nemaju dilemu da će i nova kasa biti bankomat za beskorisno trošenje novca. Fond za pomoć osnovan je 2015. godine kako bi se, uz pet milijardi evra budžeta, zaustavila reka migranata koji su išli ka Evropi, ali je jasno da blenderi, a još i bez struje, nisu imali tu snagu.
Cilj je bio da se smanji ilegalna migracija i reše uzroci odlazaka, a izveštaj revizora EU je potvrdio da upotreba novca često nije dala rezultate. Mnogi projekti su se zapravo pretvorili u otpad.
U Etiopiji je osnovana farma živine koju finansira EU, uključujući i kokošinjac na solarni pogon i klanicu. Međutim, utvrđeno da je postrojenje ekonomski neisplativo i da zvrji prazno. Otvorena je i radio stanica za prevenciju sukoba, ali se ispostavilo da se sa radio talasa čula samo muzika, a saveta nije bilo.
Brisel je finansirao i izgradnju centra za spasavanje u Libiji, koji bi pratio kretanje ilegalnih migranata u Sredozemnom moru. Međutim, zgrada je zatvorena, a oprema nije korišćena. Međunarodna organizacija za migracije procenjuje da je oko 30 hiljada ljudi umrlo ili nestalo pokušavajući da pređe Sredozemno more od 2014. godine.
Kako se navodi u izveštaju revizora, Evropska komisija nije mogla da utvrdi koji se od projekata fonda pokazao efikasnim u smanjenju ilegalnih migracija. Istakli su i da su neki korisnici pomoći Evrope dobijali višestruku podršku i onda kada se već znalo da su im projekti propali. Na primer, jedan čovek iz Gambije je dva puta dobio podršku za posao uzgoja živine, ali nije je ni gajio.
"Evropska komisija još nije u stanju da identifikuje najefikasnije pristupe smanjenju neregularnih migracija. Komisija bi trebalo da temeljnije usmeri pomoć na ono što je zaista hitno i potrebno u određenim oblastima i zemljama. Nije adekvatno adresirala rizike po ljudska prava. Briselu nedostaju adekvatne procedure za evidentiranje i praćenje navoda o kršenju ljudskih prava", rekla je glavni revizor EU Betina Jakobsen prilikom jedne od analiza izveštaja o novčanoj pomoći Africi.
Osim toga, navela je, Briselu "nedostaju adekvatne procedure za evidentiranje i praćenje navoda o kršenju ljudskih prava u Africi".
Komisija je prihvatila da ispravi nedostatke, a branila se i brojkama. Kako su rekli, pomogli su da se 73.215 migranata dobrovoljno vrati u matične zemlje. No, ovo i nije neki rezultat za pohvalu, jer sebroj onih koji su iz Afrike opasnim rutama stigli poslednjih godina, meri milionima.