Prvog dana 2025. ruski gas je prestao da teče kroz ukrajinske cevi nakon pet decenija, uključujući i poslednje tri godine od početka sukoba na relaciji Moskva - Kijev. Oni koji vole da mrze Rusiju ovaj događaj vide kao kraj energetske zavisnosti Evrope od RF, ali za poznavaoce ekonomije je početak nove stvarnosti u kojoj će skupi gas da redefiniše i evropsku privredu i udoban život Evropljana.
Dok se Ukrajina ponosi odlukom da ne obnovi ugovor o tranzitu, nazivajući je istorijskom, posledice već počinju da se osećaju - od hladnih domova u Moldaviji do usporavanja nemačke industrije koju je prethodnih decenija pokretao jeftini ruski gas.
Zapadni mediji smatraju da očekivani prekid isporuke gasa neće doneti neočekivane posledice. Britanska agencija Rojters daje optimistične prognozira - potrošače u EU neće zadesiti scenario iz 2022. kada je smanjenje isporuka iz Rusije dovelo do rekordnog rasta cena, pogoršalo krizu troškova života i smanjilo konkurentnost bloka.
Međutim, "Ziro hedž" ovakve procene naziva naivnim i podseća da su cene gasa u Evropi rasle tokom cele 2024. i kraj godine dočekale više nego duplirane u odnosu na februarski minimum. Zato, očekivanja da neće nastaviti da rastu i dalje
Kako je Evropa dočekala ukrajinsko zavrtanje gasovodnih cevi
Poslednji evropski kupci ruskog gasa, poput Slovačke i Austrije, već su obezbedili alternativne, ali znatno skuplje. Mađarska će nastaviti starim putem - da prima ruski gas putem gasovoda "Turski tok" koji prolazi ispod Crnog mora.
Sa druge strane, stanovnici nepriznate Pridnjestrovske Moldavske Republike u sredu su se probudili u domovima bez grejanja i tople vode. Lokalna energetska kompanija "Tirasteploenergo" apelovala je da se toplo obuku, postave ćebad ili debele zavese na prozore i balkonska vrata i koriste električne grejalice.
Evropska komisija je, bar kako tvrdi EU, spremna za prekid isporuke kao zapeta puška. Ali koliko će to biti bezbolno tek će se videti, budući da je na evropsko tržište stizalo i do 35 odsto gasa iz Rusije i bivšeg Sovjetskog Saveza.
"Evropska gasna infrastruktura dovoljno je fleksibilna da obezbedi gas ne-ruskog porekla. Od 2022. godine kapaciteti za uvoz tečnog prirodnog gasa znatno su povećani", veruje portparol Evropske komisije.
Istina, EU je od početka sukoba u Ukrajini smanjila zavisnost od ruske energije, kupujući više gasa iz Norveške i tečni prirodni gas (LNG) iz Katara i SAD. Ali tu nije dobila Evropa - već SAD koje su od februara 2022. povećale izvoz ovog gasa ka Evropi. Posebno nakon što su uništile gasovod "Severni tok", čime je skupi američki LNG postao jedna od retkih realnih alternativa za Evropu. Drugim rečima, Evropa je prešla s potpune zavisnosti od jeftinog ruskog gasa na potpunu zavisnost od skupog američkog LNG-a.
Ukrajina, koja je odbila da produži ugovor o tranzitu pod pritiskom američke administracije (čiji je odlazeći predsednik Džozef Bajden nedavno pomilovao svog sina Hantera kako ne bi odgovarao i za krivična dela povezana s radom u ukrajinskoj energetskoj kompaniji "Burisma"), izjavila je da je Evropa već odlučila da se odrekne ruskog gasa.
Rusija je 2018. godine preko ovog gasovoda dostavila rekordnih 201 milijardu kubnih metara gasa Evropi. Taj broj je značajno opao od kada je počela Specijalna vojna operacija u Ukrajini, pošto je nešto kasnije "Severni tok" uništen, a gasovod "Jamal Evropa" preko Belorusije, takođe, obustavljen. Tako je 2023. Rusija isporučila oko 15 milijardi kubnih metara gasa preko Ukrajine, što je manje od četvrtine onoga što je to bilo na početku petogodišnjeg ugovora.
"Zaustavili smo tranzit ruskog gasa. Ovo je istorijski događaj. Rusija gubi svoja tržišta i trpeće finansijske gubitke", slavodobitno je izjavio ukrajinski ministar energetike Herman Galuščenko.
Da li je baš tako?
Rusija je već pronašla alternativna tržišta, dok se Evropa okrenula znatno skupljim energentima. Gas za Evropu, koja gubi ekonomsku trku sa Kinom i Amerikom, već je četiri do pet puta skuplji, navodi i bivši italijanski premijer i predsednik Evropske centralne banke Mario Dragi. Ali niko neće trpeti posledice kao Nemačka. Njena ekonomija je oduvek bila gigant, ali taj gigant stajao je na nogama pristupačnog ruskog gas. Analitičari ističu da je Rusija 2021. godine obezbeđivala polovinu nemačkog gasa, dok je nemačka ekonomija, i zbog gubitka ruske energije, pet odsto manja nego što bi bila da je zadržan predpandemijski rast.
"Jeftin ruski gas bio je osnova nekih evropskih ekonomija skoro pola veka. To sada prestaje, a Evropa će se suočiti s visokim cenama gasa na duži rok", piše "Blumberg".
Slepo sledeći politiku EU i braneći se od jeftinog ruskog gasa, nemačka ekonomija je doživela stagnaciju. Najveći nemački proizvođač automobila "Folksvagen" najavljuje otpuštanje oko hiljadu radnika do kraja ove godine, a razmatra i zatvaranje tri svoje fabrike. I to je presedan u 87 godina dugoj istoriji. Hemijska kompanija "Evonik indastriz" planira da ukine 7.000 radnih mesta širom sveta. Uz to, promene na globalnom tržištu čelika nisu zaobišle ni ovu zemlju - "Tisenkrup stil" zatvoriće dva pogona i ukinuće oko 11.000 radnih mesta.
"Ukrajina, naravno, takođe trpi gubitke: zemlja, koja je postala svojevrsni poligon za testiranje za Treći svetski rat, gubi do milijardu dolara godišnje u tranzitnim taksama od Rusije. Kako bi ublažila posledice, Ukrajina će učetvorostručiti tarife za prenos gasa domaćim potrošačima od srede, što bi industriju moglo koštati više od 38,2 miliona dolara godišnje", piše "Ziro hedž".
Austrijska kompanija OMV obustavila je uvoz iz Rusije sredinom novembra zbog ugovornih sporova, ali je ruski gas u poslednjim nedeljama stizao u Austriju preko Slovačke, u količini od oko 200 gigavat sati dnevno. Prema podacima austrijskog regulatora E-Kontrol od početka 2025. očekuje se protok od samo sedam gigavata dnevno. Glavni slovački kupac gasa, kompanija Es-Pi-Pi, saopštila je da će svoje potrošače snabdevati uglavnom putem gasovoda iz Nemačke i Mađarske, ali uz dodatne troškove tranzita.
A šta je sa Srbijom? Gas za sada neometano teče preko Bugarske kroz "Turski tok" i na stolu imamo, kroz ugovore sa "Gaspromom", povlašćene cene. Državni vrh već pregovara o obnovi ovih ugovora koji ističu u martu. Ali i ako se saradnja nastavi, samoubilački metak ispaljen u Briselu okrznuće i Srbiju. Sve ono što se bude dešavalo u Evropi odraziće se i ovde kroz opterećenje privrede i pad standarda građana.