Preduzeća energetskog sektora u Moldaviji se za sada nose sa nedostatkom energetskih resursa, ali situacija će postati teža posle 8. januara, rekao je predstavnik civilnog društva u kompaniji "Energokom" Aleksandar Slusar.
"Situacija je bez presedana za sve. Nadam se da će vlada do 8. januara razviti plan podrške privrednim subjektima i stanovništvu", napisao je Slusar na Fejsbuku.
Prema njegovim rečima, lokalne energetske kompanije rade sve svojoj moći kako građani ne bi osetili posledice krize.
U Pridnjestrovlju i Moldaviji je, još sredinom decembra, uvedeno vanredno stanje na 30 dana zbog moguće energetske krize povezane sa prestankom isporuke ruskog gasa, a vlasti republike upozoravaju da postoji pretnja od nastanka humanitarne krize.
Od 1. januara ove godine, ruska kompanija "Gasprom" je obustavila isporuku gasa preko Ukrajine jer ne postoji tehnička i pravna mogućnost za isporučivanje gasa nakon što je istekao ugovor sa kompanijom "Naftogas Ukrajine".
Moldavija može da dobija električnu energiju iz dva izvora – Moldavske državne oblasne elektrane, velike termoelektrane koja se nalazi u gradu Dnjestrovsk u Pridnjestrovlju, i iz visokonaponske linije Isakča-Vulkanšeti.
Kupovina električne energije od drugih snabdevača neminovno će dovesti do povećanja tarifa. Ipak, Moldavija je pronašla način da pokrije do 62 odsto svojih energetskih potreba, dok još deset odsto zavisi od obnovljivih izvora.
Pridnjestrovlje je, zauzvrat, akumuliralo rezerve gasa za deset do 20 dana i napaja ga stanica koja je prešla na ugalj.