Američki predsednik Džozef Bajden je pre nekoliko nedelja održao sastanak na visokom nivou kako bi razgovarao o potencijalnoj vojnoj akciji usmerenoj na iranske nuklearne objekte, piše "Aksios", pozivajući se na više izvora.
Razgovori su navodno bili deo planova za nepredviđene okolnosti, odnosno za scenarije u kojima se Iran približava razvoju nuklearnog oružja pre nego što Bajden napusti mesto predsednika 20. januara.
Savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan izneo je Bajdenu različite opcije tokom sastanka, ali predsednik nije odobrio nikakvu akciju, a trenutno se ne vode aktivni razgovori o vojnim udarima, dodaju izvori.
Američki zvaničnik koji je govorio anonimno za "Aksios" je pojasnio da sastanak nije bio podstaknut novim obaveštajnim podacima, već da je imao za cilj procenu "obazrivog planiranja scenarija" ako Iran uspe u obogaćivanju uranijuma do nivoa u kom se može koristiti za proizvodnju naoružanja.
Bajdenovi savetnici su raspravljali o tome da li je situacija na Bliskom istoku opravdava intervenciju ili je Bajdenu dala "imperativ i priliku da udari", dodaje američki list. Uprkos nekim unutrašnjim raspravama koje daju prednost brzom napadu dok su iranska odbrana i regionalni uticaj oslabljeni, nije data nikakva preporuka, istakli su neimenovani zvaničnici.
Izrael takođe navodno veruje da je Iran "izolovan" nakon svrgavanja sirijskog predsednika Bašara el Asada i da je njegov glavni saveznik u regionu, Hezbolah, značajno oslabljen nedavnom ofanzivom IDF. To bi moglo da podstakne Iran da ubrza svoj nuklearni program, stvarajući prostor za mogući izraelski preemptivni udar, navodi "Tajms ov Izrael".
Vredi podsetiti da Teheran već duže vreme negira da gaji ambicije za razvijanje nuklearnog naoružanja, tvrdeći da svoje nuklearne kapacitete koristi isključivo u civilne svrhe. Iran je 2015. godine postigao nuklearni sporazum sa velikim silama, poznat kao Zajednički sveobuhvatni plan akcije, kojim je iranski nuklearni program ograničen u zamenu za ublažavanje međunarodnih sankcija.
Međutim, 2018. godine SAD, tada na čelu sa Trampom, jednostrano su se povukle iz sporazuma. Od tada, Iran je razvijao svoje kapacitete za obogaćivanje uranijuma, a napori da se oživi sporazum do sada nisu davali rezultate.
Proteklog meseca, šef Međunarodne agencije za atomsku energiju Rafael Grosi, izjavio je da je Iran "drastično" ubrzao svoje obogaćivanje uranijuma do čistoće od 60 odsto, nazivajući ovaj razvoj događaja "veoma zabrinjavajućim".