Svet

Bivši premijer Rumunije: Kome god kažu da je za Putina, on pobedi na izborima

Politički protivnici su probali da diskredituju Trampa, Milanovića, Đorđeskua da su za Ruse, a narod je glasao za njih, tvrdi Viktor Ponta
Bivši premijer Rumunije: Kome god kažu da je za Putina, on pobedi na izborimaGetty © Photo by Andrei Pungovschi/Getty Images

Politički protivnici su pokušali da ih diskredituju tvrdnjama da su za Ruse i Putina, a onda je narod glasao za njih i pobedili su. Ovako je nekadašnji premijer Rumunije, a sada poslanik Viktor Ponta opisao dešavanja oko predsedničkih izbora u Rumuniji, ali i glasanja u Sjedinjenim Američkim Državama i Hrvatskoj. 

On je rekao da svakome ko ispunjava zakonske uslove treba dozvoliti da se kandiduje i da Rumuni žele da biraju svog predsednika. U Bukureštu se spekuliše da Kalin Đorđesku, koji je pobedio u prvom krugu izbora, ali su rezultati poništeni zbog navodnog mešanja Rusije, neće moći da se kandiduje za novo glasanje u martu.

Ponta je u razgovoru za rumunsku nacionalnu televiziju rekao da su Rumuni umorni od nametanja kandidata i to su pokazali glasanjem u 1. krugu predsedničkih izbora, 24. novembra prošle godine.

"Prestanite da nas delite. Ako glasate za Đorđeskua, znači da ste antievropski nastrojeni. To nije tačno. Rumuni će želeti da glasaju, da izaberu svog predsednika", rekao je Ponta. 

On je uporedio situaciju u Rumuniji sa onom u SAD gde je Donald Tramp izabran sa ubedljivom većinom, "uprkos nastojanju njegovih političkih protivnika da pokažu da je blizak Putinu i uprkos presudama koje je dobio od američkog pravosuđa".

"U Americi je rečeno da je Tramp sa Rusima, da je krivično osuđen, ali su ljudi otišli da glasaju i glasali su za njega", rekao je Ponta. 

Spomenuo i Zorana Milanovića koji je na pragu da postane predsednik Hrvatske po drugi put, a i za njega su rekli da je "putinista".

"Ja ga poznajem i znam da nije", naveo je Ponta. 

Inače, posle pobede Đorđeskua, koji se ne slaže sa Zapadom u potpunosti, odmah su počeli pritisci da je proruski čovek i sumnje u njegov rezultat. Ustavni sud je najpre prihvatio, a onda poništio rezultate glasanja, jer su se naprasno pojvili tajni dokumenti da je navodno Rusija pogurala glasove Đorđeskua. Glasanje je poništeno, a Rumuni će ponovo na izbore.

Đorđesku je tužio više drđavnih funkcionera tvrdeći da je u pitanju državni udar, ali je sud odbacio njegov zahtev da se poništo odluka Centralne izborne komisije o novom glasanju.

image