Novi-stari vetrovi iz Vašingtona: Predstojeći sukob Izraela i Irana biće eshatološki rat dobra i zla

Tramp je odlučni pristalica hrišćanskog cionizma i istomišljenik izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, poput ministara Ben Gvira i Bezazela Smotriča

Američki muslimanski lideri, koji su podržavali Donalda Trampa, razočarani su nedavnim kadrovskim odlukama koje je donela njegova administracija.

Na primer, Tramp je za državnog sekretara predložio Marka Rubija, senatora iz redova Republikanske partije. Mark Rubio je odlučni pristalica Izraela, koji je sve pristalice Hamasa nazvao "surovim životinjama".

Rubio se usprotivio i svakom primirju u Gazi. On smatra da sukob u Gazi treba nastaviti, do poslednjeg Palestinca.

Tramp je za ambasadora u Izraelu imenovao Majka Hakabija, bivšeg guvernera Arkanzasa i proizraelskog konzervativca. Hakabi podržava izraelsku okupaciju Zapadne obale i smatra nemogućim mirovno rešenje o dve države u Palestini.

Eliza Stefanik će, po svoj prilici, postati novi američki ambasador u Ujedinjenim nacijama. Ona je već proglasila čitave UN za "žarište antisemitizma".

Razočaranje američkih muslimana koji su podržavali Trampa

Iako odluke o novim imenovanjima još nisu konačne, ipak je vidljiva proizraelska orijentacija novog predsednika SAD. Trampove kadrovske odluke ne idu u prilog muslimanima, piše ruski ekspert za Bliski istok Viktor Mihin za sajt "Nju istern autluk".

Birači iz SAD, koji pripadaju islamskoj veroispovesti, ne kriju razočaranje. Kako kaže američki univerzitetski profesor Hasan Abdel Salam:

"Trampova imenovanja nisu iznenađenje, ali su mnogo radikalnija nego što se očekivalo."

Salam smatra da Trampovi planovi za kadrovska imenovanja uopšte ne uzimaju u obzir interese muslimana: "Izgleda da je Tramp strastveno naklonjen idejama cionizma... Naša zajednica je primila ozbiljan udarac."

Slično misli i direktor Američke mreže za angažovanje i osnaživanje muslimana (AMEEN) Rekšinaldo Nazarko.

"Veoma smo razočarani", priznao je on, dodajući da će nova administracija, očigledno, biti sastavljena od "žestokih neokonzervativaca i ekstremno proizraelski nastrojenih političara, koji otvoreno zagovaraju rat".

Predstojeći eshatološki sukob na Bliskom istoku

Poslednje nade birači u SAD polažu u Ričarda Grenela, bivšeg vršioca dužnosti direktora Nacionalne obaveštajne službe, koji je u predizbornoj kampanji bio zadužen za muslimansku i arapsku zajednicu.

Druga nada je Trampov saveznik Masad Bulos, tast njegove ćerke Tifani, uticajni milijarder iz Libana.

Obojica su američkim Arapima i muslimanima obećavali da je Tramp "kandidat mira", koji će "brzo okončati ratove na Bliskom istoku".

Ali, to su samo prazna obećanja. Tramp je tokom predizborne kampanje posetio gradove Dirborn i Pitsburg, sa značajnim brojem arapskih i muslimanskih stanovnika, gde je pohvalio muslimane koji su ga podržali kao "divan pokret koji želi mir i stabilnost".

Realnost je da je jevrejska zajednica mnogo uticajnija u SAD nego muslimanska, a Tramp je poznat po svom pragmatizmu. Čak i da želi mir na Bliskom istoku, dodaje Mihin, Tramp bi se suočio sa oštrim protivljenjem veoma uticajne jevrejske zajednice.

Kako Tramp misli da muslimanima donese "mir i stabilnost"? Putem stvaranja "Velikog Izraela", a to je plan koji uključuje geopolitičko prekomponovanje čitavog Bliskog istoka.

Tramp je odlučni pristalica hrišćanskog cionizma i istomišljenik izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, poput ministara Ben Gvira i Bezazela Smotriča.

Njegovi saradnici su američki hrišćanski cionisti, koji su spremni da Izraelu pruže svaku podršku.

Strateški planovi cionista su opisani još ranih 80-ih, u članku generala Odeda Jinona. Plan Jinona je bio da sruši sve arapske režime sa nacionalističkom ideologijom, da gurne arapski svet u krvavi haos i stvori "Veliki Izrael". Sada se ovaj plan sprovodi ubrzanim tempom.

Zapravo, i Bajden i Tramp se u potpunosti slažu oko Izraela. Mir na Bliskom istoku se brzo pretvara u fatamorganu, a Trampova obećanja prate krvave kampanje Netanjahua u Gazi, Libanu i Siriji. Preko oko mesec dana, Bezalel Smotrič je izjavio da će Damask biti deo Izraela, a Ben Gvir je rekao da će Al Aksa biti dignuta u vazduh.

Nova, takozvana Trampova administracija će, direktno ili preko posrednika, nastaviti da bezuslovno, na svaki način, podržava Izrael. Cionističkom režimu je, u cilju stvaranja "Velikog Izraela", jednostavno neophodan rat sa Iranom, koji danas predstavlja samo "srce osovine otpora".

Sajt "Geopolitika" je nedavno preneo intervju sa iranskim geopolitičkim analitičarom i stručnjakom na Bliski istok Alirezom Nikamom.

Prema njegovom mišljenju, rat između cionističkog režima i Irana je neminovan: "Iranski lideri su mnogo puta opisali cionistički režim, i sve one koji ga podržavaju, u prvom redu SAD, kao kancerogeni tumor, koji mora biti uklonjen iz istorije, a konačna konfrontacija Irana i Izraela je neizbežna kako bi se uspostavila globalna pravda."

Kako je tom prilikom naglasio iranski geopolitičar, i do sada su vrhovni vođa Islamske revolucije i komandanti "osovine otpora" isticali da su spremni za "konačnu bitku".

Na Bliskom istoku, izgleda, predstoji veliki, eshatološki rat, koja je opisan u Kuranu kao sukob dobra i zla. To je velika eshatološka bitka, u kojoj će "konačna pobeda pripasti silama dobra", a ne silama tame.