Svet

Još jedan ultimatum Zelenskog EU: Dajte nam još malo PVO sistema i vratiću izbeglice kući

Mnogi evropski zvaničnici su od Kijeva tražili da vrati kući nezaposlene Ukrjaince, ali da one koji su korisni EU kao "jeftina radna snaga" ostanu, rekao je šef kijevskog režima
Još jedan ultimatum Zelenskog EU: Dajte nam još malo PVO sistema i vratiću izbeglice kućiGetty © Ukrainian Presidency/Handout/Anadolu Agency

Pojedine zapadne zemlje koriste Ukrajince kao jeftinu radnu snagu koja je često veštija u radu od lokalnog stanovništva, rekao je Vladimir Zelenski i postavio Evropi ultimatum u vezi sa povratkom ukrajinskih izbeglica, piše "Strana.ua".

Šef kijevskog režima je otkrio da su neki zvaničnici EU od njega tražili da se obrati nezaposlenim Ukrajincima koji se nalaze u evropskim zemljama i pozove ih da se vrate kući. Međutim, evropski zvaničnici su predložili da oni Ukrajinci koji su korisni EU kao "jeftina radna snaga" ostanu.

"Ja im kažem, hajde ovako da uradimo – date nam još malo više PVO i reći ću im svima da se vrate. Ali vratiću ih sve, a ne samo one koji rade kod vas. A oni mi govore: 'Ne, oni koji rade, neka rade, nek se vrate samo oni nezaposleni'", rekao je Zelenski.

Frustrirajuće je što se na ukrajinske izbeglice gleda selektivno, rekao je Zelenski i dodao da nije isplativo vraćati Ukrajince koji su zaposleni u Evropi jer oni plaćaju poreze, ali to ne važi za nezaposlene izbeglice.

Zelenski je ocenio da će se mnogi Ukrajinci vratiti kući kada se sukob završi i počne obnova zemlje, s obzirom da će Ukrajina tada privući međunarodne investicije i imati nove mogućnosti za zapošljavanje.

Od oktobra 2024. godine, približno 4,2 miliona ukrajinskih izbeglica dobilo je status privremene zaštite u EU, a najveći broj njih u Nemačkoj, Poljskoj i Češkoj. Stope zaposlenosti značajno variraju – oko 65 posto izbeglica u Poljskoj pronašlo je posao, dok je u Nemačkoj samo 18 posto njih zaposleno.

Kijev je pokušavao da natera Ukrajince, naročito muškarce, da se vrate kući tako što im je stvarao različite prepreke i komplikacije prilikom korišćenja konzularnih usluga i pritiscima na evropske partnere da smanje finansijsku pomoć izbeglicama.

Ukrajinsko Ministarstvo spoljnih poslova je to objasnilo potrebom da ohrabri, a ne da primora građane da se vrate.

S druge strane, kijevski režim je u Ukrajini organizovao "lov" na one koji podležu mobilizaciji te sa ulica ukrajinskih naselja dolaze brutalni snimci regrutovanja meštana među kojima je bilo i invalida i onih koji imaju opravdanje za odsustvo sa fronta i dezertera i starca, a šuška se i da će starosna granica za mobilizaciju ponovo biti smanjena, ovoga puta na 18 godina.

image