Amerikanci nemaju para za tekilu: Meksiko gomila zalihe pića zbog pada potražnje u SAD

Oko dve trećine sve tekile proizvedene u Meksiku izvezeno je 2023. godine, a 80% je isporučeno u SAD, dok druga dva najveća izvozna tržišta, Španija i Nemačka, čine samo po 2%

Meksiko se bori sa više od 500 miliona litara zaliha tekile, objavio je "Fajnenšel tajms", pozivajući se na Regulatorni savet za tekilu. Meksiko je 2023. proizveo približno 599 miliona litara pića.

Do kraja godine, oko jedne šestine ukupno proizvedene ostalo je neprodato i uskladišteno. U kombinaciji sa postojećim neprodatim zalihama, prezasićenost je sada na godišnjem nivou proizvodnje u zemlji, od 525 miliona litara.

Suficit se pripisuje usporavanju tražnje u SAD, najvećem trgovinskom partneru Meksika i potrošaču tekile, ali i neizvesnosti oko potencijalnog uvođenja izvoznih carina pod novom administracijom novoizabranog predsednika Donalda Trampa

Oko dve trećine sve tekile proizvedene u Meksiku izvezeno je 2023. godine, a 80% je isporučeno u SAD, dok druga dva najveća izvozna tržišta, Španija i Nemačka, čine samo po 2%. Međutim, u prvih sedam meseci 2024. godine, potrošnja tekile u SAD je opala za 1,1%, što je snažan kontrast u odnosu na povećanje od 17% zabeleženo 2021. tokom vrhunca naleta tekile.

Analitičari ukazuju na kombinaciju faktora koji su doveli do ove situacije, uključujući i rast cena što je navelo potrošače da smanje potrošnju.

Tramp je nedavno zapretio da će uvesti carinu od 25 odsto na meksičku robu, uključujući tekilu, kao odgovor na to što zemlja nije uspela da zaustavi tok migranata preko granice

Analitičari upozoravaju da bi carine mogle imati ozbiljne implikacije na ekonomiju Meksika. Šef Regulatornog saveta za tekilu, Ramon Gonzales, izrazio je zabrinutost zbog potencijalnih tarifa, upozorivši da će SAD "pucati sebi u nogu jer će njihovi potrošači morati da plate mnogo više". Međutim, Gonzales je takođe primetio da je verovatnoća da će se ove tarife primeniti i dalje neizvesna, s obzirom na značajna ulaganja američkih kompanija u sektor tekile, piše FT.  

"Prekomerna proizvodnja tekile takođe je dovela do oštrog pada cene agave, primarnog sastojka pića. One su pale sa oko 30 pezosa po kilogramu u 2020. na 2 do 8 pezosa od oktobra 2024. Ovaj pad je negativno uticao na farmere agave i mogao bi uticati na ukupnu stabilnost tržišta", upozorio je Gonzales. 

Uprkos ovim izazovima, neki veliki proizvođači tekile odgovorili su smanjenjem cena kako bi stimulisali potražnju.

Pored toga, privrednici sada istražuje alternativne upotrebe agave kako bi ublažili efekte prekomerne proizvodnje. Od nje sada prave sirupe, biogoriva, pa čak i kese za kompostiranje, sa ciljem diverzifikacije tržišta i pružanja olakšanja proizvođačima agave.