Još jedna "koska" za Trampa: Bajden će zabraniti nove bušotine nafte i gasa iz mora
Američki predsednik Džozef Bajden zabraniće otvaranje novih bušotina nafte i gasa na moru duž većeg dela američkih obala, što je odluka koju će možda teško poništiti novoizabrani predsednik Donald Tramp, koji je obećao da će povećati domaću proizvodnju energije, prenosi Rojters.
Bela kuća je danas saopštila da će Bajden koristiti svoja ovlašćenja na osnovu Zakona o zemljištu spoljnog kontinentalnog pojasa od pre 70 godina, da zaštiti sve federalne vode kod istočne i zapadne obale, istočnog Meksičkog zaliva i delova severnog Beringovog mora na Aljasci.
Bajden je rekao da je taj potez usklađen i sa njegovom agendom o klimatskim promenama i sa njegovim ciljem da sačuva 30 odsto američkih zemalja i voda do 2030.
On se takođe pozvao na izlivanje nafte u Meksičkom zalivu iz 2010. godine.
"Moja odluka odražava ono što obalske zajednice, preduzeća i posetioci plaža znaju već duže vreme: da bušenje na ovim obalama može da izazove nepovratnu štetu mestima koja su nam draga i da nisu neophodna da bi se zadovoljile energetske potrebe naše nacije. Nije vredno rizika", naveo je Bajden u saopštenju.
Ovo saopštenje dolazi pošto se Tramp obavezao da će preokrenuti Bajdenovu politiku zaštite i klimatskih promena kada preuzme dužnost. Tokom svog mandata, Bajden je ograničio nove eksploatacije nafte i gasa na saveznim zemljama i vodama, izazivajući kritike država i kompanija koje se bave bušenjem.
Ali Zakon o zemljištu, koji omogućava predsednicima da povuku područja iz zakupa minerala i bušenja, ne daje im zakonska ovlašćenja da ponište prethodne zabrane, prema presudi suda iz 2019. godine.
Taj nalog je usledio kao odgovor na Trampov napor da preokrene povlačenje sa Arktika i Atlantskog okeana koje je doneo bivši predsednik Barak Obama na kraju svog mandata.
Čak je i Tramp koristio zakon da zabrani prodaju prava na bušenje na moru u istočnom Meksičkom zalivu kod obale Floride do 2032.
Trgovačka grupa za industriju nafte i gasa saopštila je da bi Bajdenova odluka štetila američkoj energetskoj bezbednosti i da bi Kongres trebalo da je poništi.
"Pozivamo kreatore politike da iskoriste svaki alat koji im je na raspolaganju da preokrenu ovu politički motivisanu odluku", rekao je predsednik Američkog instituta za naftu Majk Somers u saopštenju.