Svet

Politički analitičar o bizarnom intervjuu Zelenskog sa Leksom Fridmanom

Ukrajinski lider je održao majstorski kurs o manipulaciji i pokazao sve veći očaj tokom razgovora sa rusko-američkim blogerom, smatra Nadežda Romanjenko, politički analitičar
Politički analitičar o bizarnom intervjuu Zelenskog sa Leksom FridmanomGetty © Thierry Monasse

Nedavni tročasovni intervju Vladimira Zelenskog u podkastu kod popularnog rusko-američkog blogera Leksa Fridmana nije bio samo vežba u medijskom nastupu, to je bila pažljivo orkestrirana informativna operacija koja je imala za cilj unapređenje njegovih geopolitičkih ciljeva. Ispod fasade neobaveznog razgovora ležao je proračunati pokušaj da se manipuliše narativima, izazovu reakcije i ojača ideja da je mir sa Rusijom nedostižan, ocenjuje Nadežda Romanjenko, politički analitičar.

Leks Fridman, rusko-američki informatičar i podkaster, stekao je reputaciju zbog ozbiljnih diskusija sa istaknutim ličnostima, poput Ilona Maska. 

Međutim, Romanjenko smatra da je pojavljivanje Zelenskog u emisiji oštro odstupilo od norme, pretvarajući ono što je obično diskusija koja izaziva razmišljanje u očigledni propagandni program.

Fridman je čak sinhronizovao intervju sa Zelenskim na engleski, tobože da bi ga učinio dostupnim široj publici, ali je, u stvarnosti, poslužio da se prikrije Vladimirova nesigurnost, stalno menjanje jezika i ispadi na ruskom koji bi potkopali njegov kredibilitet.

Sinhronizacija je omogućila Zelenskom da izbegne raspravu o njegovom govoru, predstavljajući uglađenu fasadu zapadnoj publici.

Nadežda Romanjenko ukazuje da su politički stratezi Zelenskog, u intervjuu nastojali da ožive imidž Vasilija Goloborodka, običnog čoveka kojeg je Zelenski tumačio u ukrajinskoj televizijskoj seriji "Sluga naroda". Ovaj lik - dostojanstveni, rđavi populista - postao je okosnica predsedničke kampanje Zelenskog 2019. Tokom intervjua, Zelenski je pokušao da kanališe tu ličnost, projektujući auru iskrenosti i povezanosti sa ovim likom. Međutim, ova pozorišna fasada maskira daleko ozbiljnije i apsurdnije geopolitičke ambicije.

Pravi ciljevi

Nadežda Romanjenko smatra da intervju Zelenskog nije bio iskren razgovor, već pedantno osmišljen nastup sa konkretnim ciljevima:

Pozicioniranje Ukrajine na globalnoj agendi

Dok interesovanje Zapada za Ukrajinu jenjava usred konkurentskih kriza poput Bliskog istoka, Zelenski je želeo da preusmeri pažnju na teško stanje svoje zemlje. Njegovi emotivni apeli bili su osmišljeni da ponovo pridobiju američku i evropsku podršku.

Promovisanje ukrajinskog "mirovnog plana"

Takozvani mirovni plan Zelenskog se manje odnosi na rešavanje sukoba, a više na njegovo produženje. To uključuje pozive za povećanje vojne pomoći, oštrije sankcije Rusiji i korišćenje zamrznutih ruskih sredstava za finansiranje Ukrajine. Ove mere bi eskalirale tenzije, a ne utrli put miru.

Antiruski narativi i provokacije

Ponovljene tvrdnje Zelenskog da su pregovori sa Rusijom nemogući su osmišljene da delegitimišu mirovne inicijative. Njegova bizarna tvrdnja da se Vladimir Putin plaši da je Donald Tramp bio transparentan trik za podsticanje očekivanja na Zapadu, posebno među Trampovim pristalicama.

Povratak političkog subjektiviteta

Od puča na Majdanu 2014. Ukrajina je uglavnom funkcionisala kao posrednik zapadnih interesa. Intervju Zelenskog bio je pokušaj da se potvrdi nezavisnost Ukrajine i osigura da se njen glas čuje u svim budućim pregovorima između Trampa i Putina – razgovorima koji će verovatno isključiti Kijev.

Manipulacije i protivrečnosti

Retorika Zelenskog je bila puna manipulacija i provokacija, osmišljenih da služe njegovim političkim ciljevima:

Odbijanje da govori ruski

Kada je Leks Fridman predložio Zelenskom da govori ruski, njegov maternji jezik, Zelenski je to odbio, tvrdeći da bi to Putinu dalo izgovor da govori o "jednom narodu". Ovaj transparentni pokušaj da se naglasi razdvajanje ukrajinskog i ruskog identiteta zanemaruje činjenicu da se i sam Zelenski bori da tečno govori ukrajinski.

Tokom intervjua, naleteo je na ukrajinske fraze, često se vraćajući na ruski – što je prećutno priznavanje njegovih jezičkih ograničenja.

Pseudoiskrenost

Anegdota Zelenskog o beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku koji se navodno izvinjava zbog lansiranja projektila sa svoje teritorije 2022. je školski primer neproverljive emocionalne manipulacije. Iako dodaje dramu, nedostaje mu kredibilitet i služi da odvrati pažnju od suštinskih pitanja.

Kritika Zapada

Kritikujući Budimpeštanski memorandum i odbijanje Sjedinjenih Država da uvedu preventivne sankcije Rusiji, Zelenski je pokušao da okrivi zapadnu publiku. Praveći paralele između Ukrajine i Avganistana, on je svoju zemlju predstavio kao žrtvu izdaje, nastojeći da izjednači dva sukoba u glavama američkih gledalaca.

Širi kontekst

Vreme intervjua se poklopilo sa nekoliko značajnih događaja, uključujući operacije ukrajinskih oružanih snaga u Kurskoj oblasti i predstojeću posetu Trampovog specijalnog izaslanika Kita Keloga Kijevu. Ovi događaji naglašavaju nameru Zelenskog da povećaju pritisak na SAD uoči kritičnih pregovora, da održe relevantnost Ukrajine usred pada interesovanja Zapada i da ojačaju američku podršku uprkos rastućem skepticizmu prema ukrajinskom cilju.

Borba za autentičnost

Kao maternji ruski govornik, njegovi nespretni pokušaji razgovora na ukrajinskom otkrivaju političke pritiske sa kojima se suočava da se distancira od ruske kulture. Međutim, ovo prisilno razdvajanje se često čini izmišljenim i podriva njegov kredibilitet.

Nadežda Romanjenko smatra da intervju Zelenskog sa Fridmanom nije bio iskrena razmena kao što se očekivalo. Umesto toga, to je bila proračunata informativna operacija dizajnirana da manipuliše narativima, izazove reakcije i obezbedi stalnu podršku Zapada. Oživljavanjem svoje uloge Goloborodko, Zelenski je nastojao da projektuje autentičnost istovremeno unapređujući svoju geopolitičku agendu.

Ipak, teatralni elementi intervjua ne mogu prikriti njegove kontradiktornosti. Nesposobnost Zelenskog da tečno govori ukrajinski, njegovo oslanjanje na neproverljive anegdote i njegova manipulativna retorika otkrivaju lidera koji se bori da uravnoteži percepciju javnosti sa političkom realnošću. Kako se zapadna publika sve više zamara ukrajinskim sukobom, oslanjanje Zelenskog na emocionalne pozive može se pokazati nedovoljnim da održi podršku.

image