Evropska unija može da pokrene istragu a čak i da kazni kompaniju "Meta" ako ukine proveravanje istinitosti informacija, i time prekrši Zakon o digitalnim uslugama (DSA), izjavio je na brifingu u Briselu portparol Evropske komisije za digitalna pitanja Tomas Renje.
"Ako dobijemo takvu informaciju, biće neophodno da dobijemo analizu procene rizika toga što kompanija ne poštuje DSA. Ako njene mere ne odgovaraju zakonu, pokrenućemo postupak, i u skladu sa time će se primenjivati novčane kazne", rekao je predstavnik Evropske komisije.
Takođe je istakao da se u Evropskoj uniji, zbog odluke Zakerberga, plaše povećanja obima sadržaja koji sadrži dezinformacije.
Prethodno je osnivač američke korporacije "Meta" Mark Zakerberg izjavio da će korporacija prestati da koristi usluge alata koji su zaduženi za proveru istinitosti informacija, takozvanih fektčekera, zbog prekomerne cenzure na društvenim mrežama.
Prema Zakerbergovim rečima, korporacija je ranije nastojala da odgovori na zahteve vlasti i tradicionalnih medija koji su zahtevali sve više cenzure na američkim društvenim mrežama. Međutim, najnoviji američki izbori bili su "kulturna prekretnica" koja govori o prioritetima slobode govora i izražavanja, dodao je on. U SAD, rekao je, "ima previše grešaka i previše cenzure... fektčekeri su bili previše politički pristrasni i uništili su više poverenja nego što su stvorili".
Zakerberg veruje da se alati za proveru činjenica sve više koriste za "ućutkivanje" mišljenja i ljudi sa različitim mišljenjima.