Evropska komisija odbila je da direktno osudi najave novoizabranog američkog predsednika Donalda Trampa o preuzimanju kontrole nad Grenlandom, prenosi "Politiko".
Portparolka Evropske komisije Anita Hiper rekla je da Komisija "neće ulaziti u specifičnosti" Trampovih komentara, naglasivši da je "jasno da se suverenitet država mora poštovati", kao i da se Brisel raduje saradnji sa novom američkom administracijom na "jačoj transatlantskoj agendi".
Jedan od novinara doveo je u vezu ovo pitanje sa sukobom u Ukrajini, a odgovor Evropske komisije bio je da bi svaka vojna akcija protiv Grenlanda aktivirala klauzulu o uzajamnoj pomoći EU, ali je odbila da odgovori da li procenjuje da postoji stvarni rizik od invazije SAD na prekomorsku teritoriju Danske, nazivajući slučaj "veoma teoretskim".
Na insistiranje da Komisija razjasni da li EU "čeka da se američki marinci iskrcaju na Grenland" pre nego što zauzme čvršći stav, glavna portparolka Komisije Paula Pinjo rekla je da je "bilo mnogo pretnji koje se nisu ostvarile".
Istovremeno, iz Francuske i Nemačke stigle su oštrije reakcije na Trampove najave.
"Granice se ne smeju pomerati silom", rekao je portparol nemačke vlade.
Francuski ministar spoljnih poslova Žan Noel Baro naglasio je da EU neće tolerisati američku vojnu intervenciju i poručio da se ne postavlja pitanje oko toga da EU dozvoli drugim državama u svetu da napadnu njene suverene granice, "ko god da su".
Tramp je najavio da ne može da isključi mogućnost upotrebe vojne sile ili ekonomske prinude, uključujući povećanje carina, kada je u pitanju preuzimanje kontrole nad Grenlandom, autonomnom teritorijom Danske, i Panamskim kanalom.