Ministar odbrane SAD Lojd Ostin boravi u Nemačkoj na poslednjem sastanku sa saveznicima čije je tema pomoć Ukrajini, a sledeći put kada se ova grupa zvaničnika okupi, stvari će izgledati sasvim drugačije, ukoliko se uopšte i sastane, piše "Politiko".
U pitanju je Kontakt grupa za odbranu Ukrajine, koja je formirana nakon početka SVO 24. februara 2022. i do sada se proširila na 50 zemalja članica. Glavni zadatak ove grupe je nadgledanje transfera naoružanja i vojne opreme namenjene Kijevu.
Međutim, navodi američki list, kada Ostin bude napustio Pentagon, grupa će izgubiti svog najvećeg zastupnika i osnivača, a nijedna druga zemlja se nije ponudila da preuzme vođstvo.
"Ovo je posebno burno vreme jer dolazeća Trampova administracija pokazuje skepticizam prema pomoći Ukrajini, a nove ekstremno desničarske evropske vlade izražavaju manje interesovanja za slanje još naoružanja Kijevu", dodaje se.
Raspuštanje grupe moglo bi da bude udarac za Ukrajinu, koja gubi teritorije od Rusije i muči se sa regrutacijom i obukom novih trupa.
"Postoji mnogo 'ako'", rekao je u intervjuu admiral Rob Bauer, predsedavajući vojnog komiteta NATO-a i dodao:
"Moramo da nastavimo da podržavamo Ukrajinu".
Zvaničnici NATO-a tvrde da grupa i dalje može da funkcioniše bez njega (Lojda Ostina), iako u malo drugačijem obliku. Prema jednom zvaničniku NATO-a, Velika Britanija, koja je bila domaćin prvih savezničkih sastanaka, i Nemačka, koja je bila glavni snabdevač Ukrajine, prednjače na listi potencijalnih lidera.
SAD su pokrenule to pitanje u neformalnim razgovorima sa nekoliko evropskih saveznika o tome ko bi mogao igrati veću ulogu u grupi u februaru ako Trampova administracija ne bude zainteresovana, rekao je neimenovani zvaničnik NATO-a.
"Politiko" napominje da evropski zvaničnici žele prvo da vide kakav stav ima novi šef Pentagona o grupi pre nego što povuku bilo kakve poteze.
"Kontakt grupa za odbranu Ukrajine je umnogome zamisao sekretara Ostina", rekao je zvaničnik Pentagona novinarima u utorak pre nego što je Ostin otišao na sastanak.
"Nećemo ugasiti grupu. Sledeća administracija je potpuno dobrodošla i čak ohrabrena da preuzme liderstvo ove grupe od 50 zemalja i nastavi da je usmerava i vodi", istakao je on.
Američki list navodi i da saveznici ukazuju na bar jednu opciju gde postoji mesto za napredak, a to je činjenica da su evropske članice grupe stvorile nekoliko podgrupa.
Radi se o tzv. koalicijama sposobnosti, koje su fokusirane na snabdevanje Ukrajine ključnim tehnologijama u domenu bespilotnih letelica, raketa dugog dometa, PVO i oklopnih vozila, a sve koalicije nastaviće sa svojim radom.
Napominje se da su ove podgrupe funkcionisale nezavisno od kraja 2023. i da bi teoretski to mogle da nastave da rade pod vođstvom pojedinih država.
"Šta je budućnost tih koalicija, jedan je od razloga zašto će se grupa lidera koalicije sastati na ministarskom nivou kako bi postavili čvrste temelje za budućnost", rekao je zvaničnik Pentagona za "Politiko".
Sa druge strane, jedan broj zvaničnika NATO-a naglašava korisnost Ostinovog praktičnog pristupa i ne žele da vide kako to vođstvo propada
"SAD nastavljaju da budu lider u NATO-u, bez obzira na to ko je u Beloj kući", rekao je Bauer i dodao:
"To je velika razlika između NATO-a i EU. Imamo lidera, a to su Sjedinjene Države, pa je stoga važno da Sjedinjene Države vode".
Očekuje se da će Ostin u četvrtak objaviti da će SAD predstaviti novi paket naoružanja i vojne opreme vredan 500 miliona dolara za Ukrajinu, kažu dva američka zvaničnika i još jedna osoba upoznata sa finansiranjem. Prema pisanju američkog lista, ovaj paket služi kao dokaz posvećenosti Bajdenove administracije Ukrajini.
Ipak, dodaje se, to će ostaviti 3,8 milijardi dolara u nadležnosti predsednika da koristi za snabdevanje Ukrajine, bez jasnog plana za korišćenje tog ovlašćenja kada Trampov tim preuzme dužnost.