Početak kraja: Hrišćanima u Siriji preti progon

Situacija za hrišćane u Siriji, posebno u Alepu, je strašna, nakon što je islamistička militantna grupa HTŠ zauzela grad, kaže predsednik Međunarodnog hrišćanskog koncerna

Drevna hrišćanska zajednica Sirije suočava se sa egzistencijalnom pretnjom, posebno u Alepu, gde bi uspon Hajat Tahrir el Šama (HTŠ) mogao da bude "početak kraja", rekao je predsednik Međunarodnog hrišćanskog koncerna Džef King.

Kingova organizacija radi širom sveta kako bi pomogla hrišćanima koji se suočavaju sa progonom i redovno objavljuje svoj Globalni indeks progona (GPI) - procenu najopasnijih mesta na svetu za praktikovanje hrišćanstva.

GPI je identifikovao veći deo muslimanskog sveta kao opasan za hrišćane, od Irana i Saudijske Arabije do većeg dela južne Azije (uključujući Pakistan i Avganistan) do regiona Sahel u Africi.

Sa dolaskom HTŠ na vlast u Siriji, situacija za hrišćane u zemlji se pogoršala iako je grupa naizgled odustala od "džihadističkog stila" u korist zapadnog.

Ahmed el Šara (ranije poznat kao Abu Muhamed el Džolani) poručio je da će izgraditi "inkluzivnu" vladu i više puta je tvrdio da će islamistička vlada za koju se očekuje da će ustati iz pepela režima Bašara el Asada poštovati verske manjine, uključujući hrišćane.

On je, međutim, insistirao na tome da će islam biti u srcu nove vlade.

"Mi se ponosimo svojom kulturom, našom religijom i našim islamom. Biti deo islamskog okruženja ne znači isključivanje drugih sekti. Naprotiv, naša je dužnost da ih zaštitimo", rekao je Šara u decembru.

Ubrzo nakon tog intervjua, božićno drvce spaljeno je u većinski hrišćanskom gradu Sukvajlabija u provinciji Hama što je izazvalo proteste hrišćana širom Sirije.

HTŠ je saopštio da oni nemaju nikakve veze sa spaljivanjem drveta. U Alepu, rekao je King za "Brajtbart", džihadisti su takođe potisnuli proslave Božića.

"Situacija za hrišćane u Siriji, posebno u Alepu, je strašna, nakon što je islamistička militantna grupe HTŠ zauzela grad 2. decembra 2024. godine", objasnio je on. "Alepo, istorijski centar verske raznolikosti sa hrišćanskim prisustvom koje datira skoro dva milenijuma, doživeo je da hrišćanska zajednica, koja je nekada imala 20.000 ljudi, bude bačena u haos."

"Militanti su uklonili božićne ukrase sa javnih prostora i postoje izveštaji o nasilju, koje je ulilo strah i podstaklo mnoge hrišćane da pobegnu", nastavio je on.

On je ocenio da pravila HTŠ-a predstavljaju "značajan rizik" po hrišćane.

"HTŠ, sa svojim korenima u Al Kaidi/ISIS-u, istorijski je bio veoma nasilan prema hrišćanskim manjinama, što bi trebalo da znači pojačani progon", primetio je King. "Ova situacija će verovatno dovesti do toga da se Sirija pojavi na našem Globalnom indeksu progona sledeće godine, jer sada ima manje zaštite manjina bez Asadovog režima."

"Širi trend širom Bliskog istoka pokazuje dramatičan pad hrišćanske populacije, pri čemu se hrišćanska zajednica u Siriji smanjila sa 14 procenata 1943. na samo jedan procenat danas", dodao je on. "Pad Alepa u ruke ovih grupa će značiti početak kraja za jedno od poslednjih značajnih hrišćanskih uporišta u regionu ako se ne obuzda."

King je predstojeće dane i nedelje nazvao "ključnim" za opstanak hrišćanstva u Siriji.

"Teško stanje hrišćana u Alepu deo je šire priče u kojoj je verska sloboda u zonama sukoba sve više ugrožena", rekao je on. "Od suštinskog je značaja za globalne lidere da se hitno pozabave ovom krizom kako bi sprečili dalje zločine i sačuvali versku raznolikost koja je vekovima bila obeležje Bliskog istoka."