Egerić i Malić u "Danu uveče" o ratu za Arktik: Tramp bi hteo da SAD budu najveća država na svetu
Kanada kao 51. američka država, povratak Panamskog kanala pod upravu SAD, kupovina Grenlanda da bi se osigurali bezbednosni interesi SAD, sve su to ideje koje je novoizabrani predsednik Donald Tramp predstavio međunarodnoj javnosti. Poslednja u nizu takvih ideja je i promena imena Meksičkog zaliva u Američki zaliv. Donald Tramp, ambiciozan kao i uvek, čini se da ima plan da SAD postanu, i po teritoriji, najveća država na svetu.
Zašto Tramp u ovom trenutku pokušava da oživi davno zaboravljenu Monroovu doktrinu i da je proširi na ceo Novi svet? Monroova doktrina služila je kao ideološki temelj američke imperijalne ambicije na početku 20. veka.
"Tramp je rekao 'Učinićemo Ameriku ponovo velikom', neću da kažem da se bojim, ali malo izaziva zebnju ta njegova izjava i pitanje je koliko će miliona mrtvih biti posle toga. U odnosu sa Grenlandom i Kanadom, ono što smo do sada slušali, sve se svodilo na ekonomiju, koliko ima zlata, uranijuma, da li ima litijuma, ko će da pravi baterije, da pravi električne automobile. Međutim, kao vojnik to posmatram sa druge tačke gledišta", rekao je pukovnik Sreten Egerić iz srpsko-ruskog centra MAJAK u emisiji "Dan uveče" na RT Balkan.
On je ukazao da je ovde reč o Monroovoj doktrini i da je u redu da Amerika vlada Severnom Amerikom, ali upozorava da će kao hiper sila imati potpunu kontrolu nad Severnim Atlanskim okeanom, Središnjim okeanom, Severnim morem, Ledenim okeanom i da će imati izlazak na Tihi okean gde će maltene natkriliti i Rusiju i Kinu i da je to zapravo ključni problem.
"Drugi problem i ono što doprinosi strateškom položaju Amerike je što SAD za 150 ili 200 odsto povećava svoju operativnu i stratešku dubinu teritorije, što omogućava rastresiti raspored snaga, ubojnih sredstava i naoružanja i omogućava efikasniju odbranu od eventualnog protivdejstva i Rusije i Kine. To je ono što takođe treba razmatrati", poručio je Sreten Egerić.
Malić: Kanada je već 51. država SAD
Novinar Nebojša Malić je rekao da je Kanada već 51. država SAD i da postoji kao država samo zato jer se Amerikanci slažu da postoji u tom obliku.
"Ako bi Amerikanci objektivno bili ta osvajačka imperija, i ako bi hteli da je osvoje to bi bukvalno moglo da se desi za jedno poslepodne. S obzirom na to kako ih je Džastin Trudo ojadio, u mnogim krajevima bi bili dočekani kao oslobodioci. Postoji taj jedan drum između Otave i Montreala, čijim bi presecanjem bila onemogućeno 90 odsto komunikacije na mestu gde živi većina Kanađana, jer većina stanovništva živi uz samu granicu sa SAD, dok je sve ostalo jako slabo naseljeno. Većina te teritorije je ekvivalent ruske tundre", rekao je Malić.
On je istakao da to lepo izgleda na mapama, ali da je ljudima nepristupačno. Amerikanci već imaju bazu i na Grenlandu i sva njihova vojna doktrina tokom Hladnog rata se zasnivala na tome da će te nuklearne rakete svejedno da prelete preko Kanade. Ceo taj sistem NORAD vazdušne odbrane već potpuno integrisao Kanadu i da je vojno preuzimanje Kanade čista formalnost.
"Grenland je mnogo zanimljiviji, iako je i tu problem infrastruktura i kako dovući mornaricu i zalihe, ali i to je neka ambicija. Zašto oni to rade? Mislim da je to više signal američkom narodu da se oni ne odriču ekspanzionizma, ali da će pre da gaze neke svoje saveznike i poslušnike koje mogu da gaze", kazao je Malić.
On je ukazao da opsesija fizičkom aneksijom Grenlanda i Kanade liči na priznanje, da je Amerika morala da se vrati iz faze meke moći u tvrdu moć i da je to priznanje zapravo poraz.
"Amerika je dominirala svetom protekle tri i kusur decenije kroz meku moć i nije morala da šalje vojsku. Govori se o fizičkoj kontroli Arktika, pa Severne Amerike, da kažemo zapadne hemisfere, ali kada pogledate mape američkih vojnih oblasti, to je ceo svet. Globalistička američka imperija, kako je zvao jedan od Trampovih saradnika iz prvog mandata, je polagala pravo da vlada celim svetom. Ako ona sada polaže pravo da vlada samo polovinom sveta, to je već povlačenje i priznanje nekog geopolitičkog poraza i da su se odlučili za dosadašnje saveznike kao najlakšu metu", smatra Nebojša Malić.
Ruski politikolog: Cilj "Velike Amerike" je Arktik
Politikolog Jurij Svetov je za RT Balkan rekao da su poslednje izjave Donalda Trapa o proširenju Amerike u potpunosti u skladu sa tradicionalnom američkom politikom.
"Tramp je poručio da Ameriku treba učiniti ponovo velikom, a Velika Amerika je širila svoje teritorije na sve moguće načine. Od Rusije je kupila Aljasku, od Francuske u doba Napoleona Luizijanu, na čijoj teritoriji se sada nalazi skoro 15 američkih država. Osvojila je deo Kalifornije, kupila nešto od Rusije, uzela Teksas od Meksika i još neke teritorije, pa je za njih kasnije platila. Širila se doslovno koristeći moć i novac. konačno su skupili nešto novca i žele da kupe Grenland. Ideje o kupovini Kanade su sito odavno postojale i oni smatraju da bi ceo Severni kontinent trebalo da im pripada", rekao je Svetov.
On smatra da je najvažnije što bi prisajedinjenje Kanade i Grenlanda, SAD stiču mogućnost da kontrolišu Arktik.
Na pitanje da li je priča o Arktiku usmerena protiv Rusije, pukovnik Sreten Egerić je rekao da je Amerikanci uvek doživljavaju kao arhineprijatelja i da ne veruje da će i u novom Trampovom mandatu biti drugačije.
"Jedno je propagandni program o postizanju mira, a drugo stvarne i realne mogućnosti za realizaciju određenih programa. Prosto me je začudilo koliko je bilo bučno i koliko je najavljivan čak i unutrašnji sukob unutar SAD, kako je nacija podeljena i to sve do izbora. Izbori su protekli začuđujuće mirno i postavlja se pitanje da li je Tramp možda postigao dogovor da sve tako prođe i da se nastavi dosadašnju politiku. Naravno da on nije izabran da bi provodio politiku u interesu Srbije, Kine ili Rusije, već isključivo da sprovodi politiku u interesu SAD. Ne naroda SAD, već unutar onog uskog kruga, onih vladara iz senke, koje neko zove i 'duboka država'", kazao je Egerić.