"Nepokolebljivom strelicom" protiv ruskog medveda: Šta je cilj novih NATO vežbi velikih razmera?

Prema planovima Severnoatlantske alijanse, manevri će trajati do 26. februara, a kako navode iz bugarskog ministarstva odbrane u okviru vežbe biće angažovano ukupno 17 brodova, više od 20 aviona i helikoptera, 1.500 jedinica zemaljske vojne opreme

Danas će u Evropi početi velike NATO vežbe pod nazivom "Nepokolebljiva strelica 25" (Steadfast Dart) u kojima će učestvovati više od 10 hiljada vojnika.

"Više od 10.000 vojnika stiže na najveću vežbu NATO-a ove godine - 'Nepokolebljiva strelica 25'. Ove vežbe će pokazati sposobnost NATO-a da brzo odgovori i odbrani se od bilo kog potencijalnog protivnika u bilo kom okruženju u bilo kom trenutku", navodi se na stranici ovog saveza na društvenoj mreži Iks.

Prema planovima Severnoatlantske alijanse, manevri će trajati do 26. februara, a kako navode iz bugarskog ministarstva odbrane u okviru vežbe biće angažovano ukupno 17 brodova, više od 20 aviona i helikoptera, 1.500 jedinica zemaljske vojne opreme, uključujući tenkove, višecevne raketne sisteme, samohodna artiljerijska oruđa, borbena vozila pešadije i oklopne transportere.

U vežbi će učestvovati britanske snage i hiljade vojnika iz drugih zemalja NATO-a, koji su raspoređeni u Rumuniji, Bugarskoj i Grčkoj. To uključuje kontingente snaga iz Francuske, Italije Španije, Slovenije i Turske.

London namerava da u obuku uključi 2.600 vojnika i 730 jedinica opreme. Britanska vojska će vršiti komandu nad svim kopnenim snagama koje učestvuju u vežbama, saopštilo je Ministarstvo odbrane Velike Britanije, a u "Nepokolebljivoj strelici" učestvovaće i Kraljevska mornarica i Kraljevsko vazduhoplovstvo.

Najavljeno je da će predstojeće vežbe omogućiti NATO-u da proceni svoje sposobnosti za hitno raspoređivanje svojih snaga za brzo reagovanje na istočnim granicama Alijanse, koje će, prema Londonu, ne samo da osnažiti borbenu sposobnost NATO-a u vreme krize, već će doprineti i odvraćanju protivnika.

Imajući u vidu da se radi o "istočnim granicama Alijanse", jasno je da je taj protivnik upravo Ruska Federacija.

Scenario vežbi podrazumeva iskrcavanje pomorsko-desantne pešadije, vežbe gađanja iz borbenih aviona, kao i kombinovane manevre u svim sredinama, dok će jačanje odbrane istočnog krila Alijanse biti sprovedeno tokom izrade scenarija sukoba sa "protivnikom uporedive snage", dodaju iz NATO-a.

"Usmereno protiv Rusije"

Kako primećuju ruski vojni eksperti, scenario vežbi velikih razmera "Nepokolebljiva strelica", kao i mnogih drugih manevara u kojima učestvuju zemlje NATO-a na istočnom krilu, u potpunosti je u skladu sa strateškom koncepcijom Alijanse, u kojoj se navodi da je Rusija glavna bezbednosna pretnja i neprijatelj.

"Štaviše, doktrine NATO-a vrlo jasno govore o navodnoj umešanosti Rusije u destabilizaciju Evrope. Naravno, pod plaštom učešća Oružanih snaga Ruske Federacije u Specijalnoj vojnoj operaciji u Ukrajini, Severnoatlantska alijansa pokušava ideološki da objasni potrebu izvođenja ovakvih vežbi, čiji obim i intenzitet rastu iz godine u godinu", objasnio je u komentaru za ruski RT Jevgenij Semibratov, zamenik direktora Instituta za strateške studije i prognoze RUDN.

Prema njegovom mišljenju, Velikoj Britaniji je poverena glavna funkcija koordinacije vežbi, pošto su posle pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima u SAD "Englezi sada glavni antiruski huškači u okviru Severnoatlantske alijanse".

Prema politikologu Aleksandru Asafovu, velike vežbe NATO-a zapravo imaju dva glavna cilja.

"Zemlje bloka žele da pokažu svoju postojeću moć, uslovnu koherentnost, koja je često anegdotske prirode i manifestuje se isključivo u političkim deklaracijama. Drugi cilj je pronalaženje novih rešenja u situaciji kada su kontingenti NATO-a suštinski postali prošlost u odnosu na savremene vojno-tehničke tehnologije i taktike. I blok želi da eliminiše ovaj jaz", ocenjuje Asafov.

On je objasnio i zašto se vežbe "Nepokolebljiva strelica 25" održavaju u Rumuniji, Bugarskoj i Grčkoj.

"Ove zemlje i mnogi drugi učesnici su na ovaj ili onaj način prisutni u regionu Crnog mora, što je veoma važno za NATO. Vežba je demonstracija snaga koje se mogu brzo rasporediti iz regiona Crnog mora protiv Rusije", rekao je ruski politkolog.

Vojni ekspert Aleksej Leonkov je primetio da su ovi manevri deo borbene obuke zemalja NATO-a.

"Veliki broj vežbi se izvodi tokom cele godine, često lokalizovanih u jednoj ili više zemalja NATO-a. Sve ove manevre objedinjuje globalni scenario konfrontacije između Severnoatlantske alijanse i Rusije. Oni, između ostalog, rade na pitanjima odbrane, logistike i komunikacija", izjavio je Leonkov.

Istovremeno, vežbe obuke slične "Nepokolebljivoj strelici" negativno utiču na nivo bezbednosti u regionima na istočnim granicama Alijanse, smatra on.

"Nivo bezbednosti opada. Što se više takvih vežbi odvija, to je opasniji trend sve veće eskalacije na granicama Ruske Federacije. U isto vreme, nema smisla uopšte govoriti o bezbednosti NATO-a, jer bi ona mogla biti obezbeđena samo ako se blok ne upusti u konfrontaciju protiv Rusije", rekao je ekspert.

Kako je kandidat političkih nauka i vanredni profesor na Akademiji za rad i socijalne odnose Pavel Feldman primetio u komentaru za RT, NATO vežbe velikih razmera poput ove, koje se odvijaju u neposrednoj blizini zone vitalnih interesa Rusije, "trebalo bi da budu posmatrane kao potencijalna pretnja".

"Severnoatlantska alijansa ima dve prioritetne oblasti – region Baltika i region Crnog mora, koje blok smatra potencijalnim poprištem vojnih operacija. Alijansa preferira da demonstrira svoju snagu Moskvi na ovim prostorima. Ali takve akcije će dobiti simetričan odgovor Ruske Federacije i samo će ojačati njeno poverenje u potrebu izgradnje svog odbrambenog potencijala u crnomorskom regionu", zaključio je Feldman.