Svet

"Global tajms": Dobro je što je vojna vežba Rusije i Kine zabrinula SAD

Rusija i Kina godinama održavaju vojne vežbe, a nemir SAD odražava njihov nedostatak poverenja, poručeno iz Pekinga
"Global tajms": Dobro je što je vojna vežba Rusije i Kine zabrinula SADwww.globallookpress.com © Xu Wei/XinHua

Zajednička vojna vežba kineske i ruske mornarice "More-2022" održava se od 21. do 27. decembra u vodama istočne kineske provincije Džeđijang.

Ovo je standardan dogovor zasnovan na godišnjem planu vojne saradnje kineske i ruske vojske. Međutim, zbog pozadine rusko-ukrajinskog sukoba i činjenice da je područje vojne vežbe najbliže Tajvanu u poslednjih 10 godina, nesporazuma i pogrešnih tumačenja koji proizilaze iz ove zajedničke vojne vežbe je više nego prethodnih godina, piše "Global tajms".

Američko i zapadno javno mnjenje budno posmatra vojnu saradnju Kine i Rusije. Američka ambasadorka pri NATO-u Džulijan Smit je čak rekla da Kina i Rusija sve više dele skup strategija za podrivanje NATO-a. Njihov ton je kao da Kina i Rusija rade nešto pogrešno, navodi se u uvodniku kineskog državnog glasila na engleskom jeziku.

Zajedničke kinesko-ruske vojne vežbe održavaju se već 10 godina i deo su mehanizma saradnje dveju zemalja. Manevri su, navodi "Global tajms", legitimno pravo Kine i Rusije koje o tome nisu dužne nikoga da obaveste i služe za jačanje strateške saradnje Kine i Rusije, što je korisno za obe strane.

Pošto su Kina i Rusija dve susedne stalne članice Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, konstruktivna vojna interakcija je od pozitivnog značaja za održavanje regionalnog mira i stabilnosti. Ovo se nije promenilo zbog izbijanja rusko-ukrajinskog sukoba. Jasna pozicija Kine neće se promeniti zbog vojne interakcije.

U današnjem svetu kojim dominiraju SAD, Kina i Rusija su strateške balansne sile. Jačanje strateške koordinacije dveju zemalja pomoći će održavanju poštenog i pravednog međunarodnog poretka i suprotstavljanju hegemonizmu, unilateralizmu i politici moći, ocenjuje uredništvo.

Ove godine, vežbe se zaista održavaju nedaleko od Tajvana gde snage koje se zalažu za "nezavisnost" vide sebe kao metu. Portal "Global tajms" ocenjuje da ne bi bili preopterećeni zajedničkim vojnim vežbama Kine i Rusije "da se nisu angažovali u secesionističkim potezima 'nezavisnosti Tajvana'."

Nemir nekih ljudi u SAD i na Zapadu takođe odražava njihov nedostatak poverenja. Nema sumnje da će zajednička vojna vežba Kine i Rusije prirodno unaprediti sposobnosti dveju zemalja u pomorskim borbama i zajedničkim operacijama. I normalno je da će to imati odvraćajući efekat na pokušaje SAD i Japana da suzbiju Kinu i Rusiju.

Ovo pokazuje da je naša moć dovoljno jaka da se one sile koje nameravaju da budu protiv nas osećaju neprijatno ili napeto. Ovo je dobra stvar i u određenoj meri ih može odvratiti od prenagljenih poteza, navodi "Global tajms" i dodaje da na regionalnom nivou, zajednička vojna vežba ima za cilj da unapredi stabilnost azijsko-pacifičkog regiona i spreči zemlje van regiona da prave probleme i seju razdor u istočnoj Aziji.

Nezvanično glasilo Komunističke partije Kine podseća i da su u poslednje dve godine, SAD i njeni saveznici imali brojne vežbe u azijsko-pacifičkom regionu i sve su ih predstavljali kao prikaze svojih "sposobnosti odbraćanja". Ciljevi tih vojnih vežbi su veoma očigledni, a "odvraćanje Kine" je gotovo jedinstven ton javnog mnjenja SAD, navodi se u uvodniku.

image