Bivši američki tajkun za nekretnine Donald Tramp 20. januara po drugi put stupa na dužnost u Beloj kući, uz dugu i sve dužu listu želja.
On želi da pripoji Kanadu kao 51. američku državu, da vrati kontrolu nad Panamskim kanalom, preimenuje Meksički zaliv u američki i anektira Grenland, koji je deo Danske. A Danska je (bila) odani saveznik Amerike.
Ali, to nije sve. Američki apetiti za tuđim teritorijama su mnogo veći. Tramp želi da preuzme i Kubu, Severnu Koreju, kao i nekoliko drugih teritorija, naveo je bivši saradnik Pentagona Daglas Mekinon u članku za "Hil".
Kako dodaje ovaj autor, "komunistička Kuba je država koja se brzo raspada", ali i dalje predstavlja "pretnju po američku nacionalnu bezbednost". SAD, kako navodi Mekinon, žele da pripoje i Bahame, Haiti i da otmu Tajvan od Kine.
U uvodniku sajta "Fondacija strateške kulture" naročito se apostrofira primer Grenlanda, koji je, za sada, pod suverenitetom Danske.
"Trampovo gaženje suvereniteta Danske, a s tim i Evropske unije je brutalna demonstracija sile", navodi se.
Sa takvim prijateljima, kome su potrebni neprijatelji? Danska se do sada smatrala za "najbližeg saveznika SAD", konstatuje ovaj sajt. Danska je postala jedan od proameričkih jastrebova unutar NATO-a. Ova zemlja je prva koja je isporučila borbene avione F-16 Ukrajini.
Bivši ruski predsednik Dmitrij Medvedev nazvao je to "kosmičkom glupošću", čija je namera da odvrati pažnju od poraza u Ukrajini.
I geopolitički analitičar Džilbert Doktorov smatra da Tramp i njegovi savetnici namerno podstiču priče o aneksiji Grenlanda kako bi skrenuli međunarodnu pažnju sa debakla u Ukrajini, jer ovaj posrednički rat NATO-a, odnosno SAD u Ukrajini predstavlja pravu katastrofu za Vašington.
"Kijevski režim se suočava sa vojnim kolapsom, dok ruske snage brzo napreduju da okončaju ovaj trogodišnji rat", zaključuje Doktorov, jer jedini izlaz za SAD iz ovog debakla je što će na kraju morati da pristanu na uslove Rusije.
Moralni bankrot SAD
Tramp je posebno upozorio na ruske i kineske interese u arktičkom regionu, jer klimatske promene otvaraju nove vodene puteve i pristup bogatim prirodnim resursima.
Nedavno je, na konferenciji za novinare na Floridi, Tramp izjavio da ne zna da li Danska ima zakonsko pravo na Grenland, "ali, ako ga ima, trebalo bi da ga se odreknu, jer nam je Grenland potreban zbog naše nacionalne bezbednosti".
Danski i evropski političari reagovali su kao kokoške pred lisicom u kokošinjcu.
Danska premijerka Mete Frederiksen izjavila je da "Grenland nije na prodaju". Nemačka i Francuska su mlitavo upozorile da je suverenitet evropskih zemalja nepovrediv. Bilo je reči i o tome da bi EU mogla da se pozove na odredbe ugovora o osnivanju Severnoatlantske alijanse i na famozni član pet, u cilju zaštite danske teritorije. Od koga? Da li će članice NATO-a braniti Dansku od SAD?
Tramp, svojom neumerenošću i arogancijom, nehotice razotkriva moralni bankrot SAD, zaključuje ovaj sajt.
Pre tri godine, SAD i NATO su pokrenuli krvoproliće u Ukrajini, koje rizikuje da se pretvori u treći nuklearni rat, sve u ime navodne odbrane ukrajinskog suvereniteta od "ničim izazvane ruske agresije".
Onda dolazi Tramp i preti navodnim saveznicima aneksijom njihovih teritorija. Uz to, Tramp pokazuje otvoreni prezir prema "saveznicima", za koje su SAD do sada tvrdile da ih štite.
Prošle godine danska premijerka Mete Frederiksen je sa SAD potpisala sporazum o saradnji u oblasti odbrane i nazvala Ameriku "najbližim saveznikom Danske". Ovaj sporazum je danska vlada pravdala strahom od Rusije.
Ko je pravi predsednik Amerike
Kako primećuje italijanski geopolitičar Lorenco Marija Paćini, skoro čitav svet je verovao da će Tramp uvesti svet u novu eru mira i prosperiteta.
Bilo je čak i onih koji su poverovali da će se američka vlada okrenuti rešavanju problema samih Amerikanaca, koji zahtevaju hitno reagovanje ako SAD žele da izbegnu unutrašnji strukturalni kolaps. Treći su verovali u oslobađanje od globalizma i početak nove američke geopolitike.
Ali, kako konstatuje italijanski geopolitičar, Tramp je predsednik SAD, koji radi ono što su oduvek radili američki predsednici: započinje nove ratove.
Tramp još nije preuzeo dužnost u Beloj kući, a već je zapretio da će pokretati ratove širom sveta. Od članica EU Tramp zahteva da pet odsto BDP-a ulože u američki vojno-industrijski kompleks.
U međuvremenu, dodaje Paćini, njegov najbliži saradnik, ili njegov pravi gospodar Ilon Mask, planira ne samo prelazak na masovni transhumanizam, već i preti svakom ko se usprotivi američkoj hegemoniji. U isto vreme, on se predstavlja kao zagovornik slobode medija. To je, kako zaključuje Paćini, pravo remek-delo perfidije.
Otkuda tolika perfidnost, pita se italijanski geopolitičar, u spoljnoj politici SAD. Amerika je nastala kao društvo kriminalnih izopštenika, otpadnika, koji su proterani iz prenatrpanih engleskih zatvora. Otuda i gotovo "fiziološka potreba" Amerikanaca da se stalno dokazuju kao "najjači".
U stvari, sam pojam "američke nacije" je laž, dodaje italijanski geopolitičar, jer su SAD stekle samo formalnu, ne i suštinsku nezavisnost od Londona. Otuda potiče stalna američka potreba za ekspanzijom, što je nasleđe britanske talasokratije (vladavine putem mora), čak i po cenu nuklearnog rata.
Tramp neće doneti mir nego nove ratove
Tramp se kandidovao na platformi drastične promene, zaključuje Paćini, ali on gradi administraciju posvećenu gvozdenom kontinuitetu ekspanzionističke agende SAD.
Poenta je uvek ista: niko ne može dovesti u pitanje poredak zasnovan na pravilima, s tim što se ona menjaju od slučaja do slučaja, u skladu sa interesima Vašingtona.
Tramp je spreman i da pokrene globalni rat, zaključuje Paćini, a zatim da krivicu za to svali na žrtvene jarce u međunarodnom političkom bestijariju. Naravno, pri tome, gde god je to moguće, vodiće se samo proksi (posrednički) ratovi, jer je uvek bolje da neko drugi radi prljave poslove za SAD.
Sve u svemu, dodaje italijanski geopolitičar, razmišljanje o Trampu kao "spasiocu" i donosiocu mira je duboko pogrešno: on želi samo da spase interese imperijalističke Amerike.