Svet

Tramp danas polaže zakletvu kao 47. predsednik SAD: Radiću istorijskom brzinom i rešiću svaku krizu

U podne se zatvara zavesa na četiri duge godine američkog propadanja i počinjemo potpuno novi dan američke snage i prosperiteta, dostojanstva i ponosa, poručio je budući predsednik SAD
Tramp danas polaže zakletvu kao 47. predsednik SAD: Radiću istorijskom brzinom i rešiću svaku krizuGetty © Anna Moneymaker

Donald Tramp danas će zvanično stupiti na dužnost predsednika Sjedinjenih Američkih Država. Tramp će položiti zakletvu kao 47. šef države, a kako američki Ustav nalaže, mandat predsedniku počinje 20. januara u podne, po lokalnom vremenu u Vašingtonu. 

Uoči inauguracije, od Trampa su na skupu u nedelju u Vašingtonu stigle poruke da će delovati istorijskom brzinom i snagom kada se ponovo vrati u Belu kuću.

"Radiću istorijskom brzinom i snagom i rešiću svaku krizu sa kojom se suočava naša zemlja. Moramo to da uradimo", rekao je Tramp.

On je kritikovao odlazećeg predsednika Džozefa Bajdena i njegovu neuspelu administraciju i obećao da će okončati vladavinu propalog i korumpiranog političkog establišmenta. 

"U podne se zatvara zavesa na četiri duge godine američkog propadanja i počinjemo potpuno novi dan američke snage i prosperiteta, dostojanstva i ponosa. Svaka Bajdenova izvršna naredba će biti ukinuta", izjavio je Tramp i dodao da je "berza porasla" i da je "bitkoin obarao jedan rekord za drugim" od trenutka kada je postao novoizabrani predsednik. 

Tramp se pohvalio da je postignut epski sporazum o prekidu vatre kao prvi korak trajnom miru na Bliskom istoku.

"Ovaj sporazum je mogao da se dogodi samo kao rezultat naše istorijske pobede u novembru. Iako još nisam postao predsednik, postigli smo više nego što su oni postigli za četiri godine", istakao je Tramp.

On je naglasio da se TikTok vraća u SAD nakon što je u nedelju stupila na snagu zabrana za tu aplikaciju. Dodao je da je smatrao da TikTok mora da se sačuva jer je toliko popularan.

Ceremonija inauguracije do sada se uvek održava na zapadnoj strani zgrade Kongresa pod otvorenim nebom, ali će prvi put zbog niskih temperatura biti upriličena u zgradi Kapitola. 

Za bezbednost tokom ceremonije inauguracije novoizabranog američkog predsednika Donalda Trampa biće zaduženo i privatno obezbeđenje, a o njegovoj sigurnosti brinuće oko 25.000 ljudi. 

Bela kuća, Kapitol i delovi Pensilvanijske avenije već su ograđeni sigurnosnim ogradama visine 2,40 metara. Tramp je izjavio da ne želi da ljudi budu povređeni ili da na bilo koji način trpe posledice, pa je stoga naložio da se inauguracioni govor, molitve i ostali govori u ponedeljak održe u Kapitolu.

Tramp je podsetio da je druga inauguracija republikanca Ronalda Regana 1985. godine, takođe, morala biti održana u Rotondi. Sa svojih 78 godina i sedam meseci života, Tramp će postati najstariji inaugurisani predsednik u američkoj istoriji. Njegov prethodnik Džozef Bajden bio je pet meseci mlađi prilikom svoje inauguracije.

Prema programu, nakon polaganja zakletve, predsednik potpisuje prve odluke i prisustvuje balovima koji će biti priređeni u njegovu čast i na kojima će se obratiti prisutnima.

Na inauguraciji se očekuje prisustvo brojnih svetskih političara. Pored Džozefa Bajdena, prisustvovaće i svi bivši živi predsednici - Barak Obama, Džordž V. Buš i Bil Klinton, dok od bivših prvih dama neće biti prisutna jedino Mišel Obama.
Kao počasne goste, Tramp je pozvao nekoliko tehnoloških milijardera, koji će zajedno sa ostalim poznatim ličnostima i budućim ministrima sedeti na bini.
Među njima su Ilon Mask, Džef Bezos, Mark Zakerberg, kao i Šou Čju - šef, za sada kineskog, Tiktoka.

Dan inauguracije u Sjedinjenim Američkim Državama smatra se unutrašnjim političkim događajem, pri čemu su strane države obično predstavljene diplomatskim izaslanicima.

Šefovi stranih država i vlada tradicionalno nisu na listi gostiju 20. januara, međutim, Tramp je pozvao više njih, ali nije poznato da li će svi pozvani zaista i doći. Kineski predsednik Si Đinping je dobio poziv još u novembru, ali će Peking poslati potpredsednika Han Dženga.

Dolazi i japanski ministar spoljnih poslova Takeši Ivaja, predsednik Argentine Havijer Milej, predsednik Salvadora Najib Bukele, kao i Edmundo Gonzales Urutija, koji nije uspeo da preuzme vlast u Venecueli. Lideri latinoameričke levice neće biti prisutni. Posebno je upadljivo odsustvo predsednice susednog Meksika, Klaudije Šajnbaum, iako ona vodi stranku sa kojom je Tramp održavao dobre odnose.

Prema najavama, iz Evrope dolaze italijanska premijerka Đorđa Meloni, Britanac Najdžel Faraž, a navodno je pozvan i mađarski premijer Viktor Orban, ali on neće moći da prisustvuje, kako je iz njegovog kabineta rečeno mađarskim medijima.

Iz Francuske će na inauguraciju putovati desničarski političari Erik Zemur i Sara Knafo, a iz Nemačke nekoliko političara iz desničarske Alternative za Nemačku (AfD).

image