Pod pritiskom carina: EU spremna da pregovara sa Trampom o povećanju uvoza gasa

Novi američki predsednik upozorio je Evropu da će morati da kupuje više američkog gasa ili da se suoči sa visokim taksama

Evropska unija spremna je da razgovara sa zvaničnicima SAD posle zahteva Donalda Trampa da blok kupuje više američkih energenata.

"Prioritet je razgovor, razgovor o zajedničkim interesima a zatim priprema za pregovore", rekla je "Politiko" Ana-Kaisa Itkonen, portparolka Evropske komisije za energetiku.

Saopštenje iz Brisela usledilo je nekoliko sati nakon što je Tramp položio zakletvu za drugi mandat na mestu predsednika SAD. Predsednik brzo je stavio EU pred izbor: "Jedina stvar koju mogu brzo da urade je da kupe našu naftu i gas", rekao je on na pitanje kako bi EU mogla da izbegne visoke carine.

Pritisak je deo Trampovog šireg cilja da poveća proizvodnju i izvoz fosilnih goriva. U roku od nekoliko sati nakon povratka na funkciju, predsednik je odlučio da ukine zamrzavanje dozvola za nove projekte bušenja tečnog prirodnog gasa (LNG) iz doba Bajdenove administracije

Itkonen je rekla da, iako sama izvršna vlast EU "ne kupuje niti prodaje LNG ili bilo koje drugo gorivo" zvaničnici su spremni da razgovaraju sa američkim kolegama.

"Moramo da uspostavimo kontakt sa njima i da vidimo kako da idemo dalje", rekla je ona. "Ali konkretno, ne počinjemo od nule - LNG je bio nešto o čemu su i EU i SAD vodile diskusije na najvišem nivou. Ono što je EU godinama radila je da osigura da LNG infrastruktura postoji tako da kompanije mogu da kupe ovaj LNG."

Zbog Specijalne vojne operacije i sankcija Rusiji, SAD su drugi najveći snabdevač EU gasom i najveći izvor LNG. Do sada su zemlje EU uvezle više od polovine svog tečnog gasa iz Amerike.

Međutim, evropski uvoz superhlađenog goriva iz Rusije takođe je porastao poslednjih nedelja, dostigavši rekordne vrednosti u prvoj polovini meseca, usred zahlađenja širom kontinenta.

Predsednica Komisije Ursula fon der Lajen je ranije podržala ideju o kupovini više američkog goriva kako bi se "iskorenila" ruska alternativa.

"Zašto ga ne bismo zamenili američkim LNG, koji je jeftiniji za nas i obara naše cene energenata", ​​rekla je u novembru.

Međutim, govoreći na konferenciji za novinare u utorak, nemački vicekancelar Robert Habek rekao je da je malo verovatno da bi njegova zemlja mogla da kupi mnogo više LNG s obzirom da oko 90 odsto njegovog uvoza već dolazi iz američkih izvora.

"Ne možemo mnogo više da uradimo", rekao je on i dodao da bi teoretski Nemačka mogla da razmotri "kupovinu manje gasa iz Norveške".

Ali to bi poskupelo "sve", rekao je.

Prema njegovim rečima, prisiljavanje kompanija da kupuju LNG iz SAD, a ne tamo gde je najjeftinije, je "suprotno tržišnoj ekonomiji".