MKS očekuje "parališuće" Trampove sankcije
Međunarodni krivični sud (MKS) se priprema za "brzi napad" nove američke administracije koji bi mogao da "parališe" njihov rad i predstavlja "egzistencijalnu pretnju" za instituciju sa sedištem u Hagu, piše "Gardijan" pozivajući se na izvore.
Očekivani obračun će biti odgovor na naloge za hapšenje koje je sud izdao u novembru protiv izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i njegovog bivšeg ministra odbrane Joava Galanta zbog navodnih ratnih i zločina protiv čovečnosti u Gazi.
Zvaničnici Međunarodnog krivičnog suda pripremaju se da predsednik Donald Tramp već ove nedelje uvede stroge finansijske i putne sankcije protiv suda, njegovog glavnog tužioca i sudija, navodi "Gardijan".
Ranije ovog meseca, Predstavnički dom američkog Kongresa glasao je za uvođenje sankcija MKS-u, uz odobrenje Senata. Međutim, izvori u sudu strahuju da bi Tramp mogao da zaobiđe Kongres i izda izvršnu naredbu koja omogućava ograničenja.
Mere bi mogle da utiču na pristup MKS-a bankarskim i platnim sistemima, IT infrastrukturi i pružaocima osiguranja, napominje britanski list.
Nekoliko izvora u kancelariji tužioca je navelo da se MKS u velikoj meri oslanja na "Majkrosoftovu" klaud platformu za svoje operacije, upozoravajući da bi gubitak pristupa osakatio istrage. "Mi u suštini sve naše dokaze čuvamo u klaudu", rekao je jedan izvor.
"Zabrinutost je da će sankcije biti iskorišćene da se sud zatvori, da se uništi, a ne da mu se samo vežu ruke", rekao je jedan zvaničnik MKS za "Gardijan".
Tramp je održavao bliske odnose sa Netanjahuom tokom svog prethodnog mandata. Trampov tim je takođe odigrao značajnu ulogu u posredovanju u nedavnom sporazumu o prekidu vatre između Izraela i militantne grupe Hamas sa sedištem u Gazi.
Tokom svog prvog mandata, Tramp je priznao Jerusalim kao glavni grad Izraela, nešto što su prethodne američke administracije izbegavale da urade zbog spornog statusa grada i njegovog značaja za Izraelce i Palestince.
Tramp se 2020. našao na udaru sankcija MKS-a zbog istraga o navodnim ratnim zločinima u Avganistanu koje su sprovele sve strane, uključujući i SAD. Mere su ukinute 2021. pod predsednikom Džozefom Bajdenom.