Sud belgijskog grada Liježa smatrao je neprimerenim da razmatra tužbu koju je ranije podneo belgijski aktivista Frederik Baldan protiv predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen u slučaju mogućih prekršaja učinjenih prilikom kupovine vakcina tokom pandemije korona virusa.
Odbijanje Baldanove tužbe automatski povlači za sobom i odbijanje tvrdnji drugih podnosilaca koji su se pridružili ovoj tužbi protiv predsednice Evropske komisije.
Advokat Denis Filip, koji zastupa interese Mađarske u ovom slučaju, rekao je novinarima da ne isključuje mogućnost žalbe na ovu odluku.
"Njujork tajms" je 2021. objavio da su Fon der Lajen i izvršni direktor američke farmaceutske kompanije "Fajzer" Albert Burla razgovarali o najvećem ugovoru za kupovinu vakcina u istoriji Evropske unije putem SMS prepiske. Predsednica EK je već bila osumnjičena za direktan uticaj na pregovarački proces, u aferi koja je u medijima nazvana "Fajzergejt".
Ukupna vrednost nabavke bila je oko 35 milijardi evra, a kupljenih 1,8 milijardi doza znatno je premašilo potrebe stanovnika EU. Ursula fon der Lajen je pozvana da objavi sadržaj prepiske, ali je Evropska komisija u junu 2022. odbila da to uradi.
U oktobru 2022. godine, Kancelarija državnog tužioca EU objavila je da istražuje nabavku vakcina protiv korona virusa, koju je Evropska komisija centralno sprovela u ime svih država EU. Oni su istakli da su informacije o istrazi davali isključivo na osnovu njenog "javnog značaja", ali nisu saopštavali detalje slučaja.
U Belgiji je pokrenut i poseban postupak nakon što je Frederik Baldan podneo tužbu protiv Fon der Lajen lokalnom sudu. Tužilac smatra da su postupci predsednice EK naneli ekonomsku štetu Belgiji. Konkretno, on optužuje Fon der Lajen za uništavanje javnih dokumenata, zloupotrebu položaja i korupciju.
Krajem marta 2024. godine, istraga o ovom slučaju je prebačena na Tužilaštvo EU. Pres služba Evropskog tužilaštva je za RIA Novosti rekla da nastavljaju istragu započetu u oktobru 2022. godine.
Istovremeno, odbili su da podele detalje o drugom dosijeu koji je belgijsko tužilaštvo prenelo evropskim tužiocima. Tužilaštvo u Liježu potvrdilo je za RIA Novosti da je dosije prebačen Evropskom tužilaštvu.
Pored procesa u Belgiji, Sud EU u Luksemburgu razmatra žalbu "Njujork tajmsa", koji je tražio podatke o prepisci između Fon der Lajen i čelnika Fajzera, ali je odbijen. Evropska komisija je tvrdila da poruke na telefonu Fon der Lajen nisu dokumenti koji se moraju čuvati u skladu sa propisima, pa ih stoga nije moguće pronaći. Odluka suda se očekuje za nekoliko meseci.
Tokom pandemije koronavirusa, Evropska unija je kupila većinu vakcina od američko-nemačkog konzorcijuma "Biontek-Fajzer".
Tačne cene doza vakcina nisu saopštene pod izgovorom ugovornih obaveza da se detalji ne otkrivaju. Takođe, tokom kampanja nabavke i vakcinacije, zemlje EU su se suočile sa kašnjenjima u rokovima isporuke, što je takođe dovelo do sudskih postupaka. Poslanici Evropskog parlamenta kritikovali su Evropsku komisiju zbog netransparentnosti u nabavci vakcina.