Šta Trampov povratak u Belu kuću znači za Rusiju i svetski poredak?

Da li je ovo početak nove ere ili ista, stara priča, pita se istraživač Vojnog univerziteta ruskog Ministarstva odbrane

Očekivanja da će drugi mandat Donalda Trampa najaviti multipolarni i pravičan globalni poredak bila bi naivna. Iako Tramp privatno možda nema (toliko izražene) hegemonističke sklonosti i blagonaklon je prema Vladimiru Putinu, prava moć koja stoji iza njegove administracije - interesne grupe, korporacije i donatori - nema mnogo podsticaja da se teži miru.

Kako podseća Andrej Ilnicki, istraživač Vojnog univerziteta Ministarstva odbrane Ruske Federacije i član Saveta za spoljnu i bezbednosnu politiku, Trampova kampanja dobila je značajnu podršku vojno-industrijskih giganata i elita rizičnog kapitala iz Silicijumske doline. A ove snage napreduju u stalnom sukobu, gde se rat prepakuje kao "mir kroz snagu", navodi on.

Trampovi geopolitički prioriteti su jasni: Potkopati uspon Kine kao ekonomske i tehnološke sile uz održavanje pritiska na Rusiju.

Elbridž Kolbi, ključna figura Trampovog spoljnopolitičkog tima, otvoreno je artikulisao ovu strategiju. Pišući u maju 2024, Kolbi je tvrdio da Amerika mora dati prioritet Aziji - posebno Kini - u odnosu na Evropu i Rusiju. "Logika hladnoratovske strategije", napisao je, "jednom je dovela Ameriku u Evropu; danas sugeriše da bi Amerika trebalo da se fokusira na Aziju. Kina je glavni rival."

Na domaćem planu, Trampov tim Ameriku zamišlja kao "tvrđavu" koja kontroliše Kanadu, Grenland i Panamu sa ciljem da obezbedi američku dominaciju na zapadnoj hemisferi, a da pritom izbaci spoljne sile poput Kine i Rusije.

Tehnologija i vojne inovacije su centralne za ovu viziju. Trampova administracija ima za cilj da iskoristi veštačku inteligenciju i najsavremenije tehnologije dvostruke namene kako bi održala globalnu superiornost. Ovo zahteva ponovno pokretanje američkog vojno-industrijskog kompleksa i bliže usklađivanje između civilne industrije i odbrambenih ciljeva. Ostaje, međutim, pitanje: da li Vašington sa svojim unutrašnjim podelama i sve slabijim uticajem može uspešno da sprovede tako ambicioznu strategiju?

Za Rusiju ovaj geopolitički pejzaž predstavlja ozbiljne izazove, ali i nudi mogućnosti. Jednopolarni svetski poredak predvođen SAD neosporno slabi. Multipolarnost više nije samo težnja; postaje stvarnost.

Sa druge strane, postupci američke administracije su predvidljivi. Doktrina MAGA (Make America Great Again) iz 2024. je manje o istinskoj transformaciji, a više o ponovnom potvrđivanju dominacije SAD po svaku cenu. Bilo kroz ekonomsku prinudu, vojnu intervenciju ili ideološko držanje, cilj ostaje isti: sprovesti svetski poredak koji diktira Vašington.

Za Rusiju je put napred jasan. Za razliku od Zapada, koji daje prednost hegemoniji, Rusija se zalaže za multipolarni svet u kome nacije imaju pravo da određuju svoju sudbinu. Izazovi su ogromni, ali i mogućnosti, zaključuje Ilnicki.