Ukrajina na meniju u Davosu, apetit im pokvario Grenel: Ne sanjajte o članstvu u NATO-u
Ukrajina se u Davosu na Svetskom ekonomskom forumu jutros i zvanično našla na meniju. Naime, fondacija ukrajinskog oligarha Viktora Pinčuka organizovala je jutros "Ukrajinski doručak" i okupila najviše zvaničnike Zapada da uz jutarnju kafu i lagani doručak od 7.30 časova raspravljaju o Ukrajini.
Pod parolom "Tvoja zemlja na prvom mestu – pobedi sa nama", organizovan je skup na kojem su govorili generalni sekretar NATO-a Mark Rute, predsednik Poljske Andžej Duda, predsednik Letonije Edgars Rinkevičs, hrvatski premijer Andrej Plenković i predsednik Belgije Aleksander de Kro.
Rute je u svom maniru tražio Alijansa pojača naoružavanje Ukrajine, priznajući da je situacija na frontu nepovoljna po ukrajinske snage.
On je rekao da previše političara i u Ukrajini i van nje razgovara o tome šta bi pregovori s Moskvom značili za teritorije koje je ruska vojska zauzela.
"Rizik je da počnemo da pregovaramo sa Putinom, a da ruski predsednik zapravo ne bude za stolom, već da u Moskvi samo štiklira", kaže Rute.
Najradikalniji je bio Duda koji je rekao da bi Ukrajina i Zapad trebalo da primoraju ruskog predsednika "da moli za mirovni sporazum".
Kako kaže, ne bi sva rešenja bila korisna za Ukrajinu, Poljsku i druge države koje su bile pod uticajem ili članice SSSR-a.
Plenković je pak rekao da bi trebalo započeti pregovore s Rusijom, jer "ruski predsednik Vladimir Putin može da bude strpljiv, a ruski narod može da izdrži sankcije".
"Ne vidim nikakvu dramatičnu stvar unutar (Rusije) da je 15, 16 ili 26 paketa sankcija išta promenilo u njihovom načinu razmišljanja, a to se događalo i u prošlosti", poručio je Plenković.
Grenel bio glas razuma
Kao glas razuma u sesiju se iz Amerike video-pozivom uključio Ričard Grenel, Trampov izaslanik za specijalne misije.
On je rekao da su Amerikanci frustrirani što se poslednjih godina govorilo o povećanju vojne potrošnje, a nije bilo pokušaja da se ukrajinska kriza okonča razgovorima, dok je SAD za to vreme trošila stotine milijardi dolara.
"Vladimir Putin i Bajden nisu razgovarali više od tri i po godine. Mislimo da je to nečuveno. Američki narod misli da je to nečuveno. Trebalo bi da budemo u mogućnosti da razgovaramo sa ljudima", rekao je Grenel.
Kako je istakao, Tramp je vrlo jasan da želi da reši ove probleme, ali je istakao da je nemoralno ne pokušati zaustaviti sukob.
"Sada kada je Tramp na funkciji, mislim da ga je sačekao užasan nered. Nema mnogo sjajnog izbora, ali je već jasno stavio do znanja da će vršiti pritisak na obe strane da ovo okončaju", jasan je Grenel.
Napomenuo je da će, ako Rute bude počeo da govori o učlanjenju Ukrajine u NATO, to izazvati protivljenje u Vašingtonu.
"Američki narod je taj koji plaća odbranu. Ne možete da tražite od američkog naroda da proširi kišobran NATO-a kada sadašnje članice na plaćaju svoj pošteni udeo", rekao je Grenel.