Svet

Pod pritiskom Trampa? Panama izlazi iz kineske inicijative "Pojas i put"

SAD traže ograničavanje navodnog uticaja Pekinga na ključni plovni put zemlje
Pod pritiskom Trampa? Panama izlazi iz kineske inicijative "Pojas i put"Getty © Edwin Remsberg/VWPics/Universal Images Group

Vlada Paname neće obnoviti memorandum o međusobnom razumevanju sa Kinom u okviru inicijative "Pojas i put", izjavio je panamski predsednik Hose Raul Mulino nakon razgovora sa državnim sekretarom SAD Markom Rubijom koji je zahtevao "trenutne promene" u upravljanju Panamskim kanalom, ključnim plovnim putem koji su izgradile SAD početkom 20. veka i predale Panami 1999. godine.

Vašington smatra da Kina ima "previše uticaja" na plovni put.

"Moja vlada neće produžiti memorandum o međusobnom razumevanju iz 2017. u okviru inicijative 'Pojas i put'", rekao je Mulino i dodao da će njegova vlada takođe proučiti mogućnost ranijeg raskida ugovora.

Kako je ranije saopštio američki Stejt department, Rubio je na sastanku u Panami upozorio Mulina da dozvoljavajući kinesko učešće, Panama krši sporazum sa SAD iz 1977. koji garantuje trajnu neutralnost plovnog puta. Rubio je zapretio potencijalnom američkom odmazdom ukoliko zemlja ne smanji kineski uticaj, koji Vašington smatra "pretnjom kanalu".

Ranije je Donald Tramp izjavio da će zahtevati brz povratak Panamskog kanala u američko vlasništvo zbog visokih taksi za prolaz kroz njega. Istakao je kako je Panamski kanal od suštinske važnosti za američku trgovinu, kao i za operativno raspoređivanje snaga mornarice SAD u Atlantskom i Tihom okeanu. Dodao je da su Sjedinjene Države najveći korisnik kanala, sa više od 72 odsto svih prolaza kroz njega.

Tramp je ponovio svoje upozorenje proteklog vikenda, rekavši novinarima da "Kina vodi Panamski kanal", koji je "budalasto dat Panami" zbog čega će ga SAD  "vratiti nazad, ili će se dogoditi nešto veoma moćno".

Predsednik Paname odbacio je prigovore SAD.

"Nema sumnje da kanalom upravlja naša zemlja i da će tako i dalje biti... Predsednik (Tramp) ima svoje mišljenje o kineskom prisustvu, koje će u dogledno vreme razjasniti tehničke vlasti kanala", naveo je Mulino.

Kineski zvaničnici su negirali da imaju bilo kakav interes da naruše suverenitet Paname nad kanalom. U decembru je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova rekao da će Peking uvek priznati Panamski kanal kao trajno neutralan međunarodni plovni put.

Kineska inicijativa "Pojas i put" ima za cilj povezivanje 65 zemalja širom sveta putem digitalne i fizičke infrastrukture, uključujući izgradnju puteva, luka i telekomunikacionih mreža, kao i pružanje ekonomskih mogućnosti za razvoj infrastrukture.

Panama je bila prva latinoamerička zemlja koja je potpisala inicijativu.

U okviru ove inicijative, kompanija "Si Kej Hačison" sa sedištem u Hongkongu 2021. godine dobila je 25-godišnji ugovor za kontrolu nad dve luke na ulazima u kanal, a konzorcijum kineskih kompanija pokrenuo je izgradnju mosta vrednog 1,3 milijarde dolara preko plovnog puta.

image