Uhvaćeni između Trampa i Putina, EU lideri razgovaraju o evropskoj odbrani
Kada se lideri EU danas budu okupili u Briselu da razgovaraju o budućnosti evropske odbrane, Francuska će ostati usamljena u svom stavu da novac evropskih poreskih obveznika treba da se troši na vojne sisteme dizajnirane i napravljene u Evropi.
Ostale zemlje upozoravaju da bi isključivanje američkih proizvođača oružja iz subvencija EU razbesnelo predsednika SAD Donalda Trampa koji već uveliko preti EU carinama, tvrdi nekoliko diplomata.
"Ako ćemo u ovom trenutku, kao EU, ulagati milijarde u odbrambene kapacitete i čvrsto zatvaramo vrata SAD, da li mislite da će to dobro proći u Mar-a-Lagu", upitao je neimenovani evropski diplomata, misleći na Trampovu rezidenciju na Floridi.
Za razliku od Francuske - jedine nuklearne sile u bloku - zemlje poput Nemačke, Poljske, Holandije i Baltika "imaju strateški interes da zadrže naše saveznike", dodao je diplomata.
Cilj današnjeg neformalnog samita je rasprava o odbrambenoj politici EU u svetlu geopolitičke situacije, odnosno straha od Rusije i Donalda Trampa.
Jedan od glavnih ciljeva skupa je da se pronađe zajednički jezik o vojnoj opremi koju će EU finansirati pod senkom prevelike uloge Vašingtona i američkih kompanija u odbrani Evrope.
Neke zemlje, posebno one koje su geografski bliske Rusiji, žele da kupe gotovo oružje kako bi izgradile svoju odbranu, ali su zainteresovane i da proizvode stranu opremu po licenci.
"Zainteresovani smo za najbolju opremu koja se može isporučiti što je brže moguće", rekao je poljski ministar odbrane Vladislav Kosinjak-Kamiš za "Politiko". On je procenio da je Poljska potrošila 60 milijardi dolara na američku opremu, a milijarde više na oružje iz Južne Koreje.
Zatim, tu je i politički aspekt da se osigura da Sjedinjene Države, pod vođstvom Donalda Trampa, vide vrednost u održavanju svog saveza sa evropskim zemljama. Zato Evropa treba da obezbedi da kupuje robu, uključujući oružje, od SAD, rekao je italijanski ministar spoljnih poslova Antonio Tajani.
"Moramo da privučemo SAD da žele da ostanu u Evropi", priznao je visoki francuski vojni oficir. "Bojim se da je Francuska malo izolovana i da nema mnogo podrške; druge zemlje su realnije."