Svet

Moldavija zahteva istragu o delatnosti USAID-a

Moldavski opozicioni poslanik Vasilij Bolja kritikovao je USAID, optužujući američku agenciju za finansijsku zavisnost Moldavije i podršku ljudima na vlasti, tvrdeći da su počinili krivična dela
Moldavija zahteva istragu o delatnosti USAID-aGetty © Christophe Gateau/picture alliance

Opozicioni blok "Pobeda" u Moldaviji namerava da u bliskoj budućnosti zahteva od Službe informisanja i bezbednosti (SIB) i tužilaštva da sprovedu zvaničnu istragu o aktivnostima Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) u republici, izjavio je u ponedeljak poslanik parlamenta ove političke stranke, Vasilij Bolja.

Američki preduzetnik Ilon Mask je 2. februara nazvao USAID "kriminalnom organizacijom" kojoj je "vreme da umre". U posebnoj objavi na društvenoj mreži Iks naveo je kako je agencija "zmijsko gnezdo radikalnih levih marksista koji mrze Ameriku". Zapadni mediji preneli su 28. januara da je administracija američkog predsednika Donalda Trampa poslala na plaćeno odsustvo oko 60 visokih zvaničnika USAID-a nakon što su Sjedinjene Države obustavile pomoć drugim zemljama.

"Delatnost USAID-a u Moldaviji mora biti pažljivo analizirana od strane pravosudnih organa... Ne možemo ignorisati sve činjenice o delatnosti USAID-a koje su izneli predsednik SAD i njegovo okruženje. Uskoro će naš tim zahtevati od SIB-a i tužilaštva zvaničnu istragu. Vrhovno rukovodstvo zemlje, koje je primalo finansijsku podršku od stranih kriminalnih organizacija, mora da snosi krivičnu odgovornost", napisao je Bolja na svom Telegram kanalu.

Poslanik je istakao da je tokom 30 godina agencija USAID finansirala veliki broj programa u Moldaviji.

"Međutim, više ne možemo dozvoliti da organizacija koja je u svojoj zemlji priznata kao kriminalna nastavi sa finansiranjem projekata Centralne izborne komisije, moldavskog pravosudnog sistema, tužilaštva, parlamenta, medija i nevladinih organizacija. USAID nije samo stavio Moldaviju na svoju finansijsku iglu, već i preko Soroševih mreža sponzoriše ljude koji su danas na vlasti. Delovanje ovih političara pada pod krivično delo izdaja otadžbine", naglasio je Bolja.

U Moldaviji opozicija održava antivladine proteste od maja 2022. godine, insistirajući na ostavci vlade i predsednice Maje Sandu, koja je neformalni lider vladajuće stranke "Dejstvije i solidarnost". Demonstranti optužuju vlasti u zemlji da nisu uspele da se izbore sa krizom u privredi i energetskom sektoru, kao i da vrše pritisak na opoziciju.

image