Slučaj japanskih klavira: Trampu ponestaje mogućnosti da "pritisne" Putina
Dok su zapadne sankcije Rusiji prvenstveno ciljale na komponente oružja i vrhunske čipove, jedan manje opasan proizvod pokazuje koliko će Donaldu Trampu biti teško da "stisne" ekonomiju Vladimira Putina: japanski klaviri.
Zajedno sa mnogim drugim američkim saveznicima, Japan je zabranio izvoz luksuzne robe u Rusiju nekoliko meseci nakon početka Specijalne vojne operacije 2022. Na listi robe zabranjene Rusija su klaviri vredni više od 1.300 dolara.
Zvanični podaci pokazuju da je japanski izvoz klavira u Rusiju pao od uvođenja zabrane. Međutim, izvoz Japana u Kinu porastao je za 300 odsto u 2023. u odnosu na godinu dana ranije, prema trgovinskim podacima Ujedinjenih nacija – uprkos padu kineske potražnje zbog slabije ekonomije. Iste godine je izvoz klavira iz Kine u Rusiju skočio na 830 jedinica sa 155 u 2022, pokazuju podaci UN.
Ovi podaci samo su još jedan primer "zabranjene" robe koja stiže u Rusiju indirektnim putevima preko njenih trgovinskih partnera, uprkos naporima Zapada, i dokaz neefikasnosti sankcija.
Japan je potpisao mnoge sankcije koje su Rusiji uvele druge zemlje Grupe sedam, ali novi izveštaj britanske istraživačke grupe RUSI pokazuje da Tokio nije u stanju da ih sprovede budući da postoji "ograničena svest među japanskim preduzećima, posebno nefinansijskim korporacijama, o složenosti i posledicama poštovanja sankcija".
Dok su druge zemlje G7 skoro potpuno prekinule uvoz energenata iz Rusije, Japan je odlučio da to ne učini, navodeći važnost svoje energetske bezbednosti. Oko osam odsto japanskog tečnog prirodnog gasa prošle godine dolazilo je iz ruskog projekta "Sahalin-2", severno od japanskog ostrva Hokaido.
Japan i Rusija nikada nisu potpisali mirovni sporazum posle Drugog svetskog rata, a instinkt za održavanjem odnosa sa Rusijom ostaje jak u japanskoj birokratiji, kaže Džejms Braun, stručnjak za odnose Japana i Rusije na Templ univerzitetu u Tokiju.
Japan takođe ima relativno malo iskustva u korišćenju sankcija kao oruđa, osim trgovinskih, putnih i finansijskih sankcija koje su uvedene Severnoj Koreji kao odgovor na programe naoružanja Kim Džong Una i otmice japanskih državljana.
"Zaista su tek od 2022. krenuli u ovaj veoma opsežan program sankcija", rekao je "Blumbergu" Braun i dodao: "Tako da uopšte nisam iznenađen što nemaju birokratske mehanizme da to zapravo potvrde."
Sankcije Rusiji mogle bi da budu jedna od tema sastanka premijera Šigerua Išibe i Trampa, koji bi navodno mogao da se desi kasnije ove nedelje. Tramp je zapretio da će pojačati sankcije Moskvi u koordinaciji sa drugim zemljama, iako istovremeno želi da sa Putinom pronađe način da okonča sukob u Ukrajini.
Poznato je da se i sam Putin okušao na klaviru u slobodnim trenucima, uključujući i jednu priliku kada je snimljen kako svira uoči sastanka sa kineskim liderom Si Đinpingom 2017.
Inače, pre SVO, Japan i Nemačka bili su najveći izvoznici klavira u Rusiju, a naročito su bili popularni modeli kompanija "Kavai" (providni, "kristalni" CR40 model) i "Jamaha".