Ko je Ričard Grenel, Trampov čovek za specijalne zadatke i nosilac visokog srpskog odlikovanja
Rik je dobar čovek, prokomentarisao je američki predsednik Donald Tramp dok je potpisivao izvršno naređenje kojim se bivši američki izaslanik za dijalog Beograda i Prištine Ričard Grenel imenuje na mesto američkog izaslanika za specijalne misije.
Otkako je proglašena ubedljiva pobeda Trampa na predsedničkim izborima u SAD u novembru prošle godine, srpska javnost pita se hoće li se Grenel, kako kažu idejni tvorac Vašingtonskog sporazuma, vratiti na Balkan, u pregovore Beograda i Prištine. Za razliku od prethodnog američkog zvaničnika na tom mestu, Gabrijela Eskobara, čije ime i lik već bledi u našem sećanju, Grenela dobar deo srpske javnosti, pa i najviših državnih funkcionera, dožiljava kao čoveka dobro upućenog u prilike na Kosmetu.
Pre nego što je ozvaničeno da je postao izaslanik za specijalne misije, i da Tramp želi da mu poveri neke od najvrelijih tačaka na svetu, nabrajajući tu Venecuelu i Severnu Koreju, o Grenelu smo naširoko čitali kao o jednom od ljudi koji su dogovarali posao gradnje hotela na mestu nekadašnjeg Generalštaba u Beogradu. Komentarišući najave da će firma Trampovog zeta Džareda Kušnera graditi luksuzni hotel sa memorijalnim kompleksom na mestu objekta vojske srušenog u NATO bombardovanju 1999. koje su predvodile SAD, Grenel je rekao da će to biti most prijateljstva.
"Ovaj projekat će na mnogo načina biti most preko tog destruktivnog sukoba, ne samo između Srbije i Amerike posle 1999. godine, već i most između ruševina i prelepe arhitektonske istorije Beograda mnogo pre toga", izjavio je Grenel.
Ričard Grenel je konzervativac, prvi otvoreni homoseksualac koji je služio u kabinetu američkog predsednika, strastveni tviteraš, čovek koji je navodno dogovorio hapšenje Džulijana Asanža, nagovarao Nemce da ostanu od "Severnog toka", objavio poverljiva dokumenta o "ruskom mešanju" u američke izbore, tražio da Priština formira Zajednicu srpskih opština.
Ko je Trampov čovek za specijalne misije?
Do Bele kuće i nazad
Put ka Beloj kući počeo je da trasira 2001. godine u američkoj diplomatskoj misiji pri Ujedinjenim nacijama, gde je bio portparol četvorici američkih ambasadora, između ostalog i Džonu Boltonu, kasnijem Trampovom savetniku za nacionalnu bezbednost i jednom od "jastreba" američke politike.
Godine 2018, Donald Tramp imenovao ga je za ambasadora SAD u Nemačkoj. Iz ovog dela biografije, američki mejnstrim mediji i demokrate zameraju mu diplomatsku netaktičnost zbog koje je zamalo proglašen personom non grata zbog mešanja u unutrašnja pitanja Nemačke, kako su to okarakterisali u Berlinu. Između ostalog, izjavio je da želi da osnaži evropske konzervativce u borbi protiv "propale politike levice", ali je i pozvao Nemačku da poveća izdatke za odbranu. Zahtev koji im ispostavlja i danas. Gledano iz naše perspektive, gde se američki ambasadori pitaju bezmalo šta ćemo danas da ručamo, ove zamerke izgledaju pomalo detinjasto i smešno.
Često se navodi i da se kao ambasador u Berlinu zalagao za obustavljanje gradnje gasovoda "Severni tok" između Nemačke i Rusije, na šta ga je u julu prošle godine podsetila i portparol Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova.
Tramp ga je 2020. imenovao za v.d. direktora nacionalne obaveštajne službe - pozicija na koju je ostavku dao u maju iste godine. Kao jedan od poslednjih poteza na toj funkciji, skinuo je oznaku tajnosti sa dokumenata obaveštajnih službi o navodnom ruskom mešanju u američke predsedničke izbore koji je trebalo da ukažu ko je stajao iza nameštene istrage. Dokumenta koje je ranije objavio, ukazivala su da istraga obaveštajnih službi o navodnom ruskom mešanju u izbore 2016. na kojima je pobedio Tramp nije bila zasnovana na bilo kakvim dokazima. Američki mejnstrim mediji su ga, međutim, kritikovali što je kompromitovao obaveštajnu službu SAD.
Spekulisalo se i da je prilikom hapšenja osnivača "Vikiliksa" Džulijana Asanža upravo Ričard Grenel postigao dogovor sa vlastima Ekvadora, u čijoj se ambasadi čuveni novinar i uzbunjivač nalazio, da on bude predat britanskim vlastima. Ovaj specijalni zadatak, nezvanično, svom tada ambasadoru u Nemačkoj dodelio je lično predsednik Tramp.
Rik i Srbija
Po pitanju Kosova i Metohije, najskuplje srpske reči i jednih od najdužih srpskih pregovora, Ričard Grenel neretko je naginjao ka našoj strani. Iako ne treba zaboraviti da je čestitao Dan albanske zastave brojnoj albanskoj dijaspori u SAD, ovih dana veseli nas svojim opaskama o Aljbinu Kurtiju koji se koprca kao riba na suvom nakon Trampove pobede. Kurti je ne samo otvoreno podržao demokratsku kandidatkinju i ubedljivu gubitnicu izbora Kamalu Haris, nego je ponosno objavljivao i slike s njom.
Kurtija je, u prethodnom mandatu, Grenel rasformirao za nepuna dva meseca. Toliko je, naime, trajala Kurtijeva vlada te 2020, a za njen pad prištinski političar okrivio je upravo američkog izaslanika za dijalog Beograda i Prištine. Ovu funkciju Ričard Grenel obavljao je od 2019. do 2021. godine. Vašingtonski sporazum, koji nikada nije u potpunosti zaživeo, bio je navodno njegovo delo, a u Beloj kući potpisali su ga u septembru 2020. predsednik Srbije Aleksandar Vučić i prištinski premijer Avdulah Hoti.
Imao je ideje i kako da se reši problem imena jezera Gazivode, koje se nalazi i na teritoriji Srbije i na tzv. Kosovu. Polušaljivo, poluozbiljno Grenel je predložio da to bude Jezero Tramp.
U jednoj od prvih objava na Iksu nakon zvaničnog imenovanja za izaslanika za specijalne misije, ponovo se vratio na raskrinkavanje Kurtija opisujući ga kao nepouzdanog čoveka koji nije blizak prijatelj SAD kao što tvrdi.
I have many friends in Kosovo and Albania…and many friends in Serbia and throughout the region. The Trump Administration has worked and will continue to work towards peace for everyone in the Balkans. But we need trustworthy partners.The Kurti Government was not…
— Richard Grenell (@RichardGrenell) February 3, 2025
Protivio se francusko-nemačkom planu, govoreći da ima ranijih sporazuma koje treba ispuniti, zatražio je osudu napada na srpske dečake na Badnji dan 2023, kao i hitno sprovođenje temeljne i nezavisne istrage eksplozije na kanalu Ibar-Lepenac.
Više puta je upozoravao da Bajdenova administracija vodi pogubnu politiku prema Kosmetu, da Kamala Haris i ne zna gde je to, a bivšeg državnog sekretara Entonija Blinkena i savetnika za nacionalnu bezbednost Džejka Salivena optužio je da su lagali o raspoređivanju srpskih vojnika na administrativnoj liniji ističući da se broj srpskih vojnika smanjuje, a ne povećava.
U jednom od poslednjih tvitova obećava da će Trampova administracija nastaviti da radi na rešenju koje će doneti mir za sve na Balkanu. U intervjuu za jedan američki potkast (Self Centered) u martu prošle godine, dao je svoj recept za efikasnog državnog sekretara.
"Americi treba čvrst šef dilomatije koji će doći za sto i reći: Momci, ako ne rešimo ovo ovde, ako ne postignemo mir, moram da uzmem ove papire, vratim se u SAD i prebacim to ministru odbrane, koji ne pregovara. On će vas bombardovati", rekao je Grenel.
Osim što imamo zajedničkog "neprijatelja" oličenog u liku Aljbina Kurtija, ne treba zaboraviti ni da nam je Grenel pružio podršku preko Iksa i u vreme kada se raspravljalo o Rezoluciji o genocidu u Srebrenici pred Ujedinjenim nacijama.
"Nemci guraju rezoluciju UN da označe genocid 29 godina posle. Ne treba sve ratne zločine označiti kao genocid. Guranje nekih drugih ratnih zločina pod oznaku genocida, slabi ono što je tadašnja nemačka vlada uradila 1941", napisao je Grenel.
Za sebe je više puta ponovio da ne dobija novac od srpske strane.
Nosilac je Ordena srpske zastave prvog stepena "za istaknute zasluge u razvijanju i učvršćivanju miroljubive saradnje i prijateljskih odnosa između Srbije i SAD".
Našoj zemlji je poručio da je "budućnost Srbije da uvek bude uz Ameriku, a ne uz Rusiju i Kinu, odnosi između Srbije i SAD će uvek biti dobri, jer je to nešto što je izvan politike".
Živi sa partnerom. Ima psa Lolu.