Nemački kancelar Olaf Šolc kritikovao je zahtev predsednika SAD Donalda Trampa da Ukrajina snabdeva Ameriku vrednim mineralima u zamenu za kontinuiranu podršku, nazivajući njegov stav "veoma sebičnim".
Tramp je rekao da bi SAD trebalo da zatraže pristup ukrajinskim resursima kao uslov za vojnu pomoć Vašingtona, koja je do sada iznosila desetine milijardi dolara.
Rekao je da su SAD pružile više vojne i ekonomske pomoći Ukrajini nego zemlje EU, dodajući: "Mi tražimo da napravimo dogovor sa Ukrajinom gde će oni obezbediti ono što im mi dajemo, svojim retkim zemnim (metalima) i drugim stvarima."
Ideja je, međutim, izazvala oštre kritike Šolca, koji je tvrdio da bi "bilo veoma sebično, veoma egocentrično" koristiti ukrajinske resurse za finansiranje podrške odbrani. Umesto toga, kancelar je rekao da bi profit od retkih zemnih metala trebalo da se iskoristi za obnovu Ukrajine nakon sukoba.
"Reč je o tome da Ukrajina može da finansira svoju rekonstrukciju", rekao je Šolc posle neformalnog samita EU u Briselu i istakao: "Ovo su veliki zadaci kada se uzme u obzir koliko su velika razaranja. Dakle, resursi zemlje treba da se koriste za finansiranje svega što je potrebno nakon rata."
Ukrajina poseduje značajne rezerve retkih zemnih minerala, uključujući litijum, titanijum i grafit, koji su neophodni za različite visokotehnološke industrije.
Trampovi komentari usledili su nakon što je i sam Vladimir Zelenski pokazao spremnost da zapadnim saveznicima razdeli ove resurse.
Jedna od tačaka njegovog takozvanog "plana pobede" uključuje mogućnost posebnog sporazuma sa zapadnim zemljama, uključujući SAD, "o zajedničkoj zaštiti resursa dostupnih u Ukrajini, zajedničkom ulaganju i naknadnom korišćenju odgovarajućih ekonomskih potencijala".
U novembru je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov tvrdio da kreatori američke politike žele da uspostave kontrolu nad Ukrajinom zbog njenog ogromnog ekonomskog potencijala. "Postoji borba za resurse i na kraju – borba za uticaj", rekao je on.
Lavrov je istakao da se Rusija ne bori za resurse Ukrajine, već radi njenog stanovništva. "Nama je stalo do ljudi, a ne do prirodnih resursa koje bi neki ljudi u SAD želeli da uzmu i želeli bi da Ukrajinci kao sluge 'sede' na tim prirodnim resursima", rekao je on.