Počinje era novog/starog Zapada: Šta znači povratak Trampa 2.0 za svet i za Rusiju

Tramp ni na koji način ne poništava zapadnu liniju o dominaciji, o volji za moć na globalnom nivou. Samo se forma američke i zapadne hegemonije radikalno i kvalitativno menja pred našim očima, kaže Dugin

Povratak Donalda Trampa u Belu kuću se prilično razlikuje od njegovog prvog mandata. Ovaj povratak je iz korena promenio pravila međunarodne igre. Ipak, Evropa je tu najveći gubitnik, sa "liderima" tipa Emanuela Makrona ili Olafa Šolca.

Na nedavnom sastanku lideri EU su naglasili da će zaštiti Grenland od američkih pretnji, mada uopšte nije jasno kako. Predsednik Evropskog saveta Antonio Košta rekao je da je "očuvanje teritorijalnog integriteta Danske, njenog suvereniteta i nepovredivosti njenih granica, od suštinskog značaja za sve države članice".

Kako izveštava "Politiko", glavna tema sastanka je trebalo da bude jačanje evropske odbrane od navodne ruske pretnje, ali se sve pretvorilo u iscrpljujuću debatu o Trampu, Grenlandu i predstojećem trgovinskom ratu sa SAD.

"Svi smo bili zapanjeni izdavanjem izvršnih naredbi predsednika Trampa odmah nakon njegove inauguracije", piše francuski publicista Tijeri Mejsan za sajt "Volternet". Evropska štampa je Trampa predstavila kao autokratu koji potvrđuje svoju moć. Ranije je takozvana demokratska štampa pokušavala da nas ubedi da je Tramp mentalno bolestan ili čak fašista.

Sve je trebalo da vrati na staro dolazak Džozefa Bajdena u Belu kuću, u znaku slogana "Izgradimo sve bolje". To je bio pokušaj povratka na stari kurs globalizma. Ali, Bajdenov mandat je označio samo niz neuspeha, što je omogućilo povratak Trampa na vlast.

"Mi (Evropljani) često pogrešno tumačimo Trampove postupke", nastavlja Mejsan, "zato što ignorišemo mentalitet i običaje SAD i projektujemo na njih sopstvene političke zablude." Amerika je, međutim, u mnogo čemu drugačija kultura. To stvara neku vrstu neprozirne zavese između Evrope i SAD.

Američka hegemonija nije pod znakom pitanja

Tramp nastavlja da insistira na američkoj hegemoniji, primećuje ruski mislilac Aleksandar Dugin u intervjuu za Radio Sputnjik: "Zapad je, tokom svoje istorije, barem za poslednjih pet vekova ako ne i više, predstavljao kolonijalni entitet, odnosno hegemoniju, koja je nastojala da sebi potčini sve delove planete. Tramp ni na koji način ne poništava ovu zapadnu liniju o dominaciji, o volji za moć na globalnom nivou. Samo se forma američke i zapadne hegemonije radikalno i kvalitativno menja pred našim očima".

Tokom prethodnih 30 godina, nastavlja ruski filozof, zapadna hegemonija se razvijala pod zastavom liberalne ideologije. To je značilo da će se svet, pre ili kasnije, ujediniti pod zapadnim vođstvom i da će na njegovom čelu biti uspostavljena "svetska vlada".

Države, sa svojim suverenitetima, biće ukinute. Sve će to biti zamenjeno jedinstvenim "svetskim tržištem", koje će se sastojati isključivo od pojedinaca. Svet je trebalo da se pretvori u planetarni "melting pot": džinovski lonac za mešanje jezika, naroda, religija i kultura.

To je suština takozvanog vokizma, "ideologije probuđenih", koja predstavlja liberalnu ili ultraliberalnu ideologiju. Tako je bilo sve do poslednjeg trenutka Bajdenove vladavine. Onda se pojavio Tramp i razbio sve u paramparčad.

Sada je svakome očigledno da neće biti povratka na staro. Globalizam je, konačno, mrtav.

Šta je vokizam?

Kako primećuje Mejsan: "Vokizam se predstavlja kao reakcija na ropstvo i rasnu segregaciju. Evropski doseljenici su, navodno, svesni užasa koje su počinili, pokušali da se poprave".

Ali vokizam, nastavlja Mejsan, nema nikakve veze sa ovim zločinima. Identični fenomeni postoje u svim glavnim religijama. U hrišćanstvu ga predstavlja Origen, jedan od otaca Crkve iz trećeg veka, koji se samokastrirao kako bi izbegao greh, ili, kasnije, Žan Kalvin, poznat po tome što je primenjivao iste metode kao i španska inkvizicija u teokratskoj Republici Ženevi.

"Očevi hodočasnici", koji su obrazovali savremene SAD, bili su puritanci – kalvinisti, koje je vođa engleske revolucije Oliver Kromvel poslao ne da preobrate Indijance, već, pre svega, da preobrate sledbenike katoličkog kralja Španije.

"U njihovim kolonijama žene su morale da budu zastrte velom, a molitva je bila obavezna. Homoseksualci su bili podvrgnuti bičevanju, itd." dodaje francuski publicista. Njima je i danas posvećen praznik Dan zahvalnosti. Upravo su oni tvrdili da politika mora da bude "čista" i da kipove jeretika treba uništiti.

Od 2014. godine, termin "vokizam" se koristi za označavanje onih koji su "svesni društvenih posledica ropstva i rasne diskriminacije", navodi Mejsan. Ovaj pokret traži "čistoću" u religioznom smislu i insistira na "dobrim praksama", usmerenim na borbu protiv rasne diskriminacije. U praksi, on se zalaže za "pozitivnu diskriminaciju" u korist manjina.

Očigledno je da je ropstvo predstavljalo realnost u SAD i da prošlost uslovljava ponašanje današnjih Amerikanaca. Ipak, zaključuje Mejsan, sumnjivo je da će uništavanje bilo čega što podseća na prošlost moći da reši probleme našeg vremena, a još je sumnjivije da će to omogućiti favorizovanje crnih kandidata.

Po pravilu, dodaje Mejsan, lekovi su gori od problema sa kojima bi trebalo da se nose. Uostalom, tako su mislili i stanovnici Los Anđelesa, kada je njihove domove uništili požari. Vatrogasci u LA nisu zapošljavani zbog svojih stručnih znanja i sposobnosti, već na osnovu ideoloških kriterijuma. Ovaj pokret je prethodnih godina izgubio popularnost u SAD. A onda nastupa Tramp i "revolucija trampista".

Rusija je suverena imperija

Tramp je i dalje zagovornik ideologije "američke izuzetnosti", prema kojoj je Amerika "blistavi grad na brdu", izraz "Božje volje", koju je izmislio "sam Bog da prosvetli svet".

Ova doktrina tvrdi i da je putovanje "očeva hodočasnika" u Ameriku jednako egzodusu starih Jevreja, koji su postali "izabrani narod" zato što su izbegli egipatskom faraonu (britanskoj monarhiji), prešli Crveno more (Atlantski okean) i otkrili "obećanu zemlju" (Severnu Ameriku), gde su istrebili "Palestince" (Indijance).

I danas je ona ideologija osnova za američko odbacivanje međunarodnog prava i za podršku Izraelu. Na ovu ideologiju "izuzetnosti" je, u tekstu koji je 2013. objavio "Njujork tajms", upozorio i ruski predsednik Vladimir Putin: "Izuzetno je opasno podsticati narode da sebe smatraju izuzetnim".

Kako zaključuje Aleksandar Dugin: "Tramp je iznutra uništio globalistički svetski poredak. Ušli smo u novu eru, sa novom Amerikom i novim Zapadom, ali mi moramo da budemo jaki, suvereni i potpuno nezavisni".

Odnosno, vreme je da Rusija otvoreno kaže: "Vi ste imperija, ali i mi smo imperija. Ako želite da kontrolišete susedne teritorije – Kanadu, Panamski kanal, Grenland, onda mi želimo da kontrolišemo našu bezbednosnu zonu, Ukrajinu, 'našu 51. državu'. Onda će nas razumeti".

Jednom rečju: Rusija se mora ponašati kao suverena ruska, evroazijska imperija, koja će potvrditi svoje interese i zone uticaja i svoj nuklearni suverenitet.

"Pri tom, ključna poteškoća leži u Trampovom nerazumevanju prave prirode ukrajinskog sukoba i stvarnih ciljeva Rusije", dodaje ruski mislilac. "Iako Tramp kritikuje Bajdenovu strategiju, njegovi geopolitički interesi se uopšte ne poklapaju sa ruskim".