Svet

Nije samo USAID: Mask otkrio koje medije plaća vlada SAD

Politiko, AP i "Njujork tajms" su se našli na udaru američkih revizora
Nije samo USAID: Mask otkrio koje medije plaća vlada SADGetty © Kevin Dietsch

Istraživači koji pomažu Ilonu Masku da uđe u trag rasipništvu američke savezne vlade pronašli su milione dolara u grantovima i isplatama na račun portala Politiko, ali i Asošijeted presa (AP), kako kroz trenutno suspendovani USAID tako i kroz druge federalne agencije.

Nakon što je Politiko u utorak priznao da je imao problem sa isplatama januarskih zarada zbog "tehničkog problema", počela je pretraga da li je to bilo vezano za zatvaranje USAID-a. Pronađeno je osam miliona dolara u isplatama preko te američke agencije, kao i više od 26 miliona od drugih ministarstava u Vašingtonu od 2015. godine.

Jedan od istraživača je otišao još dalje i pronašao više od 50 miliona dolara koje je od raznih državnih agencija proteklih godina dobio AP.

"Neće još dugo", prokomentarisao je Mask. "Ovo je očigledno ogromno arčenje novca poreskih obveznika!"

Po raspoloživim podacima, najveći klijent AP bila je Agencija za globalne medije - u čijoj nadležnosti su "Glas Amerike" i Radio Slobodna Evropa – sa preko 35 miliona dolara, dok je Stejt Department doprineo osam miliona a Pentagon 4,3 miliona dolara.

I "Njujork tajms" je tokom mandata Džozefa Bajdena dobio značajna sredstva od američke vlade, od čega je 27 miliona dolara stiglo iz ministarstva zdravlja, a skoro 20 miliona iz državne fondacije za nauku.

"Njujork Tajms je medij koji finansira vlada", prokomentarisao je rezultate pretrage Mask.

Iz priloženih podataka nije sasvim jasno koliko je novca otišlo na elitne pretplate državnih službenika, a koliko se radilo o isplatama u zamenu za plasiranje povoljnih vesti. Mask i njegovi revizori nastavljaju da rade na utvrđivanju činjenica.

Reporteri bez granica (RSF) su osudili prekid rada USAID kao uzrok "haosa i neizvesnosti" među stotinama nezavisnih medija širom sveta, a posebno ruskim i iranskim disidentima.

"Zamrznuti programi su od životnog značaja za jačanje medija, transparentnost i demokratiju", izjavio je direktor RSF za SAD Klejton Vajmers, optuživši predsednika Donalda Trampa da pomaže stranim propagandistima i represivnim državama. "RSF apeluje na međunarodne donatore, kako javne tako i privatne, da nastave da održavaju nezavisne medije".

RSF su potvrdili da je preko 90 odsto medija u Ukrajini zavisilo od novca USAID-a, a da je među primaocima američkih fondova bio i portal Meduza, koji je Rusija proglasila za stranog agenta.

Prema podacima samog USAID-a, agencija je 2023. godine finansirala 6.200 novinara, 707 medija, i 279 nevladinih organizacija u medijskom sektoru. Budžet za 2025. je predviđao preko 268 miliona dolara za "podršku nezavisnim medijima i slobodnom protoku informacija".

image