![Više od 200 zemljotresa na Santoriniju: Stanovnici napuštaju ostrvo](https://cdns.russiatoday.com/srbmedia/images/2025.02/thumbnail/67a07fcf6e1a32968d0cebc5.jpg)
Na Santoniriju proglašeno vanredno stanje: Stanovnici napuštaju ostrvo
![Na Santoniriju proglašeno vanredno stanje: Stanovnici napuštaju ostrvo](https://cdns.russiatoday.com/srbmedia/images/2025.02/thumbnail/67a4d5ed8a5cfe16af08b49d.jpg)
Grčka vlada proglasila je vanredno stanje na Santoriniju, nakon što je to ostrvo u Egejskom moru pogodio niz zemljotresa zbog kojih je evakuisano više od 10 hiljada stanovnika i turista.
Ministarstvo civilne zaštite saopštilo je da će vanredno stanje biti na snazi do 3. marta, kako bi se odgovorilo na potrebe stanovništva i na posledice seizmičkih aktivnosti.
Kako navode grčki mediji, u oblasti između Santorinija i ostrva Amorgos, od 26. januara zabeleženo je 7.700 zemljotresa. Samo u utorak, zabeleženo je 1.300 potresa. Najjači potres zabeležen je sinoć i on je bio jačine 5,2 stepeni Rihterove skale.
Stručnjaci upozoravaju da na Santoriniju postoji rizik od odrona, koji se pritom povećava sa sve većom seizmičkom aktivnošću, prenosi Katimerini.
Na Santoriniju je prošla noć je bila najteža u poslednjih nekoliko dana pošto je oko 20 zemljotresa jačine iznad četiri stepena po Rihteru potreslo to područje od jedan sat posle ponoći.
Poslednji jači zemljotres registrovan je u 07.51 po lokalnom vremenu, severoistočno od Anafija, jačine 4,5 stepeni.
Jak zemljotres (4,8 stepeni po Rihteru) pogodio je oblast Santorinija i u 05.51 sat.
Zemljotresi iznad četiri stepena Rihterove skale naterali su veliki broj stanovnika ostrva da u strahu iskaču iz kreveta, prenela je "Prototema".
![Više od 200 zemljotresa na Santoriniju: Stanovnici napuštaju ostrvo](https://cdns.russiatoday.com/srbmedia/images/2025.02/thumbnail/67a07fcf6e1a32968d0cebc5.jpg)
Najjači zemljotres od 5,2 stepena Rihterove skale dogodio se sinoć.
Seizmička aktivnost nastavljena je prošle noći u morskom području između Amorgosa i Santorinija.
Ovo područje je u poslednjih devet dana pogodilo više od 6.400 potresa, što je izazvalo zabrinutost među naučnicima i stanovnicima od kojih su mnogi pobegli sa ostrva.
Prema podacima Nacionalnog univerziteta u Atini (NKUA), seizmička aktivnost pokazuje karakteristike tzv. roja zemljotresa kojim se označava serija potresa među kojima ni jedan nije bio značajno snažniji od drugih i ne može se okarakterisati kao glavni seizmički udar.
NKUA navodi da su nadalje moguća dva scenarija: broj seizmičkih aktivnost mogao bi postepeno da opada uz manje potrese tokom narednih nekoliko meseci, ili bi "roj zemljotresa" mogao izazvati veći, glavni zemljotres nakon kojeg bi usledila "tipična sekvenca naknadnih udara".
Mnogi su odlučili da napuste ostrva, što je dovelo do velike gužve u lukama, ali predviđene su dodatne trajektne i vazdušne rute za sve koji žele da odu.
Radi bezbednosti, škole na Santoriniju, Anafiju, Josu i Amorgosu biće zatvorene do petka.
U međuvremenu, Izrael se sprema za mogući cunami zbog zemljotresa na Santoriniju, prenosi Tajms of Izrael. Kako se navodi, zamenik šefa Nacionalnog bezbednosnog saveta Izraela održao je hitan sastanak sa vladinim agencijama kako bi se procenio nivo pretnje.