Oštra upozorenja iz Jordana: Trampov plan za Gazu zapravo je recept za radikalizaciju
Plan američkog predsednika Donalda Trampa o preseljenju Palestinaca iz Gaze u Jordan predstavlja recept za radikalizaciju, koji bi mogao da proširi haos na Bliskom istoku, ugrozi mirovni sporazum Jordana s Izraelom i čak dovede u pitanje opstanak same zemlje.
Ovo su ključna upozorenja koja jordanski kralj Abdulah planira da prenese Trampu na sastanku u Vašingtonu 11. februara, u okviru diplomatske ofanzive protiv bilo kakvog prisilnog preseljenja, rekli su za Rojters trojica visokih jordanskih zvaničnika, koji su želeli da ostanu anonimni.
"Ovo je pitanje opstanka. U javnosti postoji snažno protivljenje i to nije nešto što Jordan može da prihvati. Ovo nije ekonomsko ili bezbednosno pitanje za Jordan – ovo je pitanje identiteta", rekao je Marvan Muašer, bivši jordanski ministar spoljnih poslova, koji je učestvovao u pregovorima o mirovnom sporazumu između Jordana i Izraela 1994. godine.
Diplomatski pritisak
Jedan od zvaničnika naveo je da je kralj Abdulah uložio intenzivne napore da pridobije podršku Saudijske Arabije, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Katara, uključujući niz hitnih telefonskih razgovora sa liderima ovih država.
"Ovo je najveći test u odnosima sa našim strateškim saveznikom", rekao je visoki jordanski zvaničnik, misleći na Sjedinjene Američke Države.
Portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće Brajan Hjuz rekao je da se "predsednik raduje važnoj diskusiji s njegovim veličanstvom kraljem Abdulahom o načinima na kojima mogu sarađivati kako bi Bliski istok učinili mirnijim".
Upitan za komentar, visoki jordanski zvaničnik rekao je da je stav kraljevine jasno iznet u nedavnim izjavama kralja Abdullaha, koji se snažno protivi masovnom preseljenju Palestinaca.
Strah od masovne deportacije Palestinaca
Za Jordan, Trampova izjava o preseljenju oko dva miliona Palestinaca iz Gaze podseća na dugo izražavanu viziju izraelske desnice, prema kojoj bi Jordan postao "alternativna palestinska domovina". Zvaničnici upozoravaju da bi preseljenje iz Gaze moglo otvoriti put ka proterivanju još tri miliona Palestinaca sa Zapadne obale.
I dok je Egipat, najmnogoljudnija arapska država, takođe duboko zabrinut zbog Trampove ideje, ova pretnja je još ozbiljnija za Jordan, koji je nakon osnivanja Izraela 1948. godine primio više palestinskih izbeglica nego bilo koja druga država. Po nekim procenama, od 11 miliona stanovnika Jordana više od polovine ima palestinsko poreklo.
Muašer, prvi jordanski ambasador u Izraelu nakon sporazuma iz 1994. godine, kaže da je glavni razlog za mirovni sporazum bio sprečavanje osnivanja palestinske države na teritoriji Jordana.
"Danas se taj zvanični argument ozbiljno dovodi u pitanje, ne samo među običnim građanima, već i unutar same jordanske političke elite", rekao je Muašer.
Jordanski odgovor: Priprema za najgori scenario
Jordan priprema hitne mere u slučaju da se Trampov plan zaista sprovede. Zvaničnici kažu da su vojska i bezbednosne službe već izradile planove koji uključuju: proglašenje ratnog stanja sa Izraelom, raskid mirovnog sporazuma i uvođenje vanrednog stanja.
"Nadamo se da nećemo videti hiljade Palestinaca kako prelaze granicu pokušavajući da uđu u kraljevinu, ali smo spremni", rekao je jedan jordanski zvaničnik.
Kralj Abdulah, čija hašemitska dinastija vodi poreklo sa Arapskog poluostrva i smatra se potomcima proroka Muhameda, izjavio je u sredu da odlučno odbija bilo kakve pokušaje aneksije palestinske teritorije ili prisilnog raseljavanja Palestinaca.
Trampova vizija Bliskoistočne rivijere
Trampova podrška Izraelu tokom prvog predsedničkog mandata već je izazvala duboku zabrinutost u Jordanu, ali zvaničnici kažu da ih je sada iznenadila njegova izjava o masovnom preseljenju Palestinaca.
Tramp je u ponedeljak izneo još kontroverzniju ideju – da bi SAD mogle preuzeti upravljanje Gazom nakon preseljenja njenih stanovnika i pretvoriti je u Rivijeru Bliskog istoka.
Dva dana kasnije portparolka Bele kuće Karolajn Levit je ublažila Trampove izjave, rekavši da Palestinci treba da budu "privremeno preseljeni" dok Gaza ne bude obnovljena.
Jordanska nemoć i američka ekonomska pomoć
Trampov plan ruši decenijama staru američku politiku koja se oslanjala na rešenje dve države – palestinske države u Gazi i Zapadnoj obali uz Izrael. Ovo rešenje ima široku međunarodnu podršku.
Tramp je, takođe, rekao da veruje da će "kralj Abdulah i egipatski predsednik Sisi prihvatiti njegov plan".
"Imam osećaj da će… otvoriti svoja srca i dati nam zemlju koja nam je potrebna kako bismo to ostvarili i omogućili ljudima da žive u harmoniji i miru", rekao je američki predsednik.
Zvaničnici upozoravaju da bi Jordan mogao da se suoči sa američkim ekonomskim sankcijama ako odbije da sarađuje. Ova zemlja godišnje prima oko 1,45 milijardi dolara američke pomoći, što ga svrstava među najveće primaoce.
Kralj Abdulah je već započeo pregovore sa evropskim saveznicima, kako bi osigurao finansijsku stabilnost u slučaju smanjenja američke pomoći. Upravo s tim ciljem Jordan je 29. januara potpisao sporazum sa Evropskom unijom vredan tri milijarde evra za naredne dve godine.
U međuvremenu, Jordan je dozvolio islamskoj opoziciji da održi veće proteste protiv SAD, uključujući pro-Hamas skupove u kojima su demonstranti nosili slike ubijenih vođa Hamasa.
Ekspert za jordansko-palestinske odnose Lamis Andoni je ocenila:
"Kralj Abdulah nema drugog izbora osim da odlučno odbaci Trampove planove – ili će Jordan nestati."