Svet

Povratak Tonija Blera: Nekadašnji savetnik srpske vlade bira nove uzdanice Laburističke partije

Bivši britanski premijer tiho se sastaje sa novim poslanicima Laburističke partije – i nije jedini blerista koji to radi
Povratak Tonija Blera: Nekadašnji savetnik srpske vlade bira nove uzdanice Laburističke partijeGetty © Dan Kitwood / Staff

U diskretnoj sali za sastanke prošlog meseca u Ficroviji, u centru Londona, pažljivo odabrani laburistički poslanici seli su za sto s čovekom kojeg su mnogi od njih gledali na televiziji dok su odrastali.

Kroasani i peciva uglavnom su ostali netaknuti dok je Toni Bler diskutovao o svojim omiljenim temama – veštačkoj inteligenciji, digitalnim ličnim dokumentima i "disruptivnim" političkim reformama. Zatim se osvrnuo na drugu veliku temu na svom dnevnom redu: stanje politike u tekućoj godini.

Ovaj otvoren razgovor uz doručak, održan u sedištu "Toni Bler instituta", bio je, piše "Politiko", prvi u planiranoj seriji privatnih sastanaka bivšeg premijera sa nadolazećim zvezdama laburista.

Povratak na političku scenu

Ovo nije veliko iznenađenje. Sedamdesetjednogodišnji Bler, najdugovečniji premijer Laburističke partije, jedan od ključnih zagovarača bombardovanja Jugoslavije koji se 2015. transformisao u savetnika srpske vlade, prekinuo je ćutanje o politici pre nekoliko godina. Komentariše sve, od Bregzita do pandemije kovid 19, već se sastajao s laburističkim kandidatima pre prošlogodišnjih izbora, a njegov tink tenk aktivno radi na oblikovanju politike stranke.

Velika pobeda laburista pod Kirom Starmerom, zatim pad popularnosti partije u anketama i uspon populističkih pokreta širom sveta možda su Bleru dali novu energiju.

Mali sastanci, poput onog prošlog meseca u kojem je učestvovalo nešto više od pola tuceta poslanika, nisu samo klasično lobiranje tink tenka kod poslanika, već – kako kažu upućeni – Bler očigledno gradi mrežu, oblikuje širu politiku Laburističke partije i prati nove talente.

I nije jedini blerista koji to radi.

Večere sa bleristima

Blerov bivši ministar ekonomije Piter Mendelson, takođe, se sastajao sa kandidatima pre izbora, a prošlog meseca večerao je sa novim poslanicima u južnom Londonu, u domu Rodžera Lidla, bivšeg Blerovog savetnika za Evropu.

Lidl i njegova supruga kuvali su za goste, dok je Mendelson, poznat kao majstor političkog umrežavanja, vodio široku diskusiju o globalnim temama. Sve to dok se priprema za svoju novu funkciju ambasadora u Vašingtonu.

"To je tipično za Pitera Mendelsona. Toliko je odluka u istoriji Laburističke partije doneto u Lidlovoj kući", rekao je jedan poslanik upoznat s događajem.

Slično tome, bivši ministar zdravlja Alan Milburn, koji se nedavno vratio u Ministarstvo zdravlja, takođe je prošlog meseca privatno večerao s novim poslanicima. Jedan od njih je rekao da su se na tim sastancima razmenjivale ideje o uklanjanju prepreka za efikasno upravljanje i izgradnju politike budućnosti.

Razlozi za ove večere su jednostavni: laburisti će uvek razgovarati jedni s drugima. Pogotovo sada, dok se još uvek formiraju grupe i frakcije među 230 novih laburističkih poslanika. Iako su u parlamentu već sedam meseci, mnogi još nisu pronašli svoju političku orijentaciju.

"Definitivno počinju da se formiraju. Ljudi se navikavaju na poslove i iz toga nastaju savezi", rekao je jedan novi poslanik.

Ali drugi su skeptični.

"Mislim da pokušavaju da nas pridobiju", rekao je drugi laburistički poslanik.

Starmerovi sastanci – efikasni ili formalnost?

I aktuelni premijer Kir Starmer gradi sopstvenu mrežu u Vestminsteru.

Za razliku od svojih prethodnika, Starmer nikada nije poznat kao neko ko se druži po parlamentarnim barovima. Radije je sastanke držao u stranačkom sedištu nego u lavirintu kancelarija Vestminstera. Ali sada, svake srede posle premijerskih pitanja, ruča s grupom novih poslanika u svojoj kancelariji u parlamentu. Na meniju su sendviči iz "Pret a Manže", grickalice upitnog kvaliteta i politička strategija – ali i poslanici koji iznose svoje zahteve za izborne jedinice.

Ipak, neki nisu zadovoljni.

"To su vežbe za štikliranje. Vrlo su kratke. Dobijete pola sata i samo par minuta da kažete šta želiteekao je jedan poslanik", otkrio je jedan poslanik.

Možda bi Starmer mogao da nauči nešto iz Blerove strategije.

Bivši direktor političkih operacija u Blerovom kabinetu Džon Mak Ternan, kaže da je Bler ulagao mnogo napora u održavanje odnosa s poslanicima, čak i onda kada je imao ogromnu većinu.

"Toni je znao koliko je važno da angažuje poslanike – ne samo da bi im prodao priču o vladi, već i da bi prepoznao buduće talente."

Blerov bivši cimer i kasniji ministar pravde Čarli Falkoner dodao je:

"Laburistička parlamentarna grupa je ključni pokazatelj raspoloženja vlade. Premijer mora stalno da objašnjava šta se dešava."

Ko su Blerovi izabranici?

Teško je doći do kompletnog spiska gostiju na Blerovim sastancima – bivši premijer ne želi da o njima govori javno.

Ali izgleda da su među pozvanima uglavnom parlamentarci sa nižim funkcijama, tzv. "nosači torbi" – najniži nivo vladinih funkcija, dodeljen ambicioznim poslanicima iz nove generacije.

"To je samo laskanje. Svima govore da su zvezde u usponu. Trenutno u Laburističkoj partiji ima 230 'zvezda u usponu'", rekao je jedan novi poslanik s podsmehom.

Blerova šira agenda?

Nije reč samo o novim poslanicima. Bler je razgovarao i sa zamenicom lidera Laburista Anđelom Rejner na godišnjem božićnom prijemu "Toni Bler instituta", i to u polusatnom prijateljskom intervjuu.

Rejnerova, koja je bliža mekšoj levici i sindikatima, nije tipičan saveznik Blerove politike.

"Mislim da ovo pokazuje njegovu potrebu da ponovo postane relevantan", rekao je jedan laburistički poslanik.

Postoji i još jedna mogućnost – ko dolazi posle Starmera?

"Pretpostavljam, i nemam nikakav dokaz za to, da Bler razmišlja o tome šta ili ko dolazi posle Starmera", rekao je jedan član frontbenča.

To je za sada preuranjeno, ali u politici je uvek korisno imati saveznike za budućnost.

image