SAD su obolele od kolektivne šizofrenije, a poreklo ove bolesti nije teško pronaći ukoliko se okrenemo istoriji- Amerika je nastala kao društvo kriminalnih izopštenika, otpadnika, koji su proterani iz engleskih zatvora, izjavio je za RT Balkan italijanski geopolitičar Lorenco Marija Paćini.
On je naveo da je otuda i patološka želja Amerikanaca da se stalno dokazuju kao "najjača sila", jer njima je uvek potrebno da "pobeđuju", čak i kada su izgubili, kao u slučaju rata u Vijetnamu, Avganistanu, Iraku ili u današnjoj Ukrajini.
U stvari, i sam pojam "američke nacije" je laž, dodao je italijanski geopolitičar, jer su SAD stekle samo formalnu, a ne i suštinsku nezavisnost od Londona. Najveća žrtva američkog ekspanzionizma je, ipak, Evropa, primećuje Paćini.
Evropska unija danas baca milijarde dolara na Kijev, ali to ne može da promeni osnovnu činjenicu u ovom sukobu: Ukrajina je izgubila rat, a uslove mira će diktirati pobednik. To je, uzgred, i uzrok ekonomskog kolapsa EU.
Ponovna kolonizacija onog što je već kolonizovano
Tramp sada želi da se povuče iz ratova na "periferiji imperije", poput onog u Ukrajini, a da pri tom pokaže sliku "snažne Amerike", koja nastavlja da vodi globalnu politiku i finansije.
Ipak, diskreditovana ideologija američke globalne hegemonije moraće da bude odbačena. Tramp, koji je bio i ostao "šoumen", ima rešenje za ovu dilemu, piše bivši britanski obaveštajac i diplomata Alister Kruk na sajtu "Fondacija strateške kulture".
Zapravo, Tramp kaže da "beskrajni američki ratovi" više ne predstavljaju "američke ratove". Umesto toga, on se, dodaje Kruk, zalaže za ponovnu kolonizaciju onoga što je već kolonizovano: Kanade, Grenlanda, Paname i, naravno, Evrope. On je, uzgred, zapretio carinama čak i bliskom savezniku, Britaniji.
Tramp se usredsređuje na takozvanu zapadnu hemisferu, na "američko unutrašnje dvorište", što bi trebalo da "učini Ameriku ponovo velikom". Ali, to je mnogo manje od čitavog sveta. Kako dodaje britanski obaveštajac: Tramp zato stalno ponavlja da Amerikanci žive na "zapadnoj hemisferi", a ne negde drugde.
I to je ono što je bitno: Amerika se povlači, dok "šoumen Tramp" nastavlja da galami i preti novim sankcijama, čak i Rusiji, ukoliko ne prihvati američka rešenja za konflikt u Ukrajini, kao da je to nekom u Moskvi još uopšte važno.
Glavna poruka Trampa je da će "zapadna hemisfera" ostati američka. Kao posledica toga, dodaje Kruk, Amerikanci počinju da se fokusiraju na svoje potrebe i na svoje "blisko susedstvo".
Život u džungli, kojom vladaju kanibali
Neki politički analitičari su Trampove ideje već nazvali "samokanibalizacijom". Evropa bi trebalo da ostane deo "zapadne (američke) interesne sfere", dakle, da ostane kolonija SAD.
Nekadašnji visoki britanski diplomata Robert Kuper je 2002. skovao čuveni termin "liberalni imperijalizam", koji je trebalo da postane novi cilj Evrope, što je značilo "imperijalizam (evropske) meke moći".
Ipak, ovaj "imperijalizam meke moći" nije važio za sve: "Izazov postmodernom svetu je da se navikne na ideju dvostrukih standarda", napisao je Kuper.
"Kada imamo posla sa staromodnim vrstama država, izvan postmoderne Evrope, treba da se vratimo grubim metodama iz ranije epohe – sili, preventivnim napadima, obmanama, šta god je potrebno kako bismo se izborili sa onima koji još žive u 19. veku. Kada radimo u 'džungli', moramo koristiti zakone džungle", naveo je on.
Džungla je za Brisel, kako je tvrdio sada već bivši evropski šef diplomatije Žozep Borelj, treba li podsećati, pretežan deo sveta, sve ono što ne uključuje SAD i EU. Kuperov pogled na svet je bio veoma uticajan za tokove evropske politike.
Elita EU je, uz to, primećuje britanski obaveštajac, usvojila ubeđenje da se stvarnost može "kreirati putem narativa koji je kontrolisan".
Pokušaj da se stvori "evropska liberalna imperija" je, nakon Trampovog obraćanja u Davosu, očigledno završen. To nagoveštava nastajanje novog duha vremena. Međutim, neuspesi u donošenju odluka u Evropi tokom poslednjih godina, dodaje Kruk, čine Evropu očiglednom metom za "šoumena Trampa", koji je odlučan da načini radikalne promene u američkoj politici.
Uostalom, postoje istorijske analogije za američko imperijalno povlačenje. I Stari Rim se povukao iz svojih perifernih provincija kako bi se koncentrisao na svoje jezgro, što ga nije spaslo propasti. Ali, Rim nikad nije priznao da se povlači.
Debakl Zapada u Ukrajini
Što se tiče sukoba u Ukrajini, Rusija iz očiglednih razloga, podvlači britanski obaveštajac, odbacuje svaku ideju o zamrzavanju sukoba.
Ukrajina je, zaključuje Kruk, izgubila ovaj rat: "Ruske snage sada bez otpora zauzimaju glavna ukrajinska uporišta, što će na kraju dovesti do kaskadnog efekta".
Ukrajina može da prestane da postoji ako se pregovori ne počnu pre ovog leta, izjavio je nedavno šef ukrajinske vojne obaveštajne službe Kiril Budanov.
Rešenje ovog konflikta treba da počiva na poznavanju istorijskih uzroka koji su do njega i doveli, a to je, pre svega, politika širenja NATO-a na Istok. NATO, pod izvesnim uslovima, možda više i nije potreban SAD, nagovestio je nekoliko puta novi američki predsednik.
Logika situacije u Ukrajini pokazuje da predsednik Putin treba da predloži Trampu da se povuče iz ukrajinskog sukoba kako bi izbegao odgovornost za debakl Zapada, dodaje britanski obaveštajac.
Putin je ove nedelje nagovestio da bi sukob u Ukrajini mogao da se završi za nekoliko nedelja, tako da Tramp možda neće dugo čekati.
Tramp bi, zaključuje Kruk, na koncu mogao da tvrdi da nas je spasao trećeg svetskog rata, što i ne bi bilo daleko od istine.