Svet

Nije vredno razmatranja i rasprave: Erdogan o Trampovom planu za Gazu

Ideja američkog predsednika da preseli Palestince je besmislena i politički motivisana, smatra turski lider
Nije vredno razmatranja i rasprave: Erdogan o Trampovom planu za GazuGetty © Anadolu / Contributor

Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan osudio je predlog američkog predsednika Donalda Trampa da preuzme kontrolu nad Gazom, nazvavši to besmislenim planom koji forsira "cionistički lobi".

Tramp je tokom susreta sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom rekao da bi SAD mogle da preuzmu ratom razorenu enklavu i od nje naprave "Rivijeru Bliskog istoka". Pod uslovom, kako je rekao, da se Palestinci presele iz Gaze u susedne zemlje.

Erdogan je novinarima rekao da se Ankara odlučno protivi bilo kakvom planu koji bi nasilno proterao palestinsko stanovništvo iz njihove domovine.

"Predlozi koje je iznela nova američka administracija u vezi sa Gazom uz pritisak cionističkog lobija nisu vredni razmatranja ili rasprave", rekao je Erdogan.

Trampov plan predlaže transformaciju Gaze u ono što on opisuje kao "rivijeru Bliskog istoka". Prema planu, raseljeni Palestinci bi se prvo preselili u Jordan, Egipat i druge arapske zemlje, a neki bi se na kraju preselili u novorazvijenu oblast. Netanjahu je, očekivano, podržao predlog i nazvao ga "prvom dobrom idejom" koju je čuo u vezi sa budućnošću regiona.

Erdogan je, pak, tu ideju opisao kao "potpuno uzaludnu". "Niko nema moć da skloni narod Gaze iz njihove večne domovine koja postoji hiljadama godina. Gaza, Zapadna obala i istočni Jerusalim pripadaju Palestincima", rekao je on.

Turska je jedan od najglasnijih kritičara Izraela tokom sukoba u Gazi. Erdogan je u maju prekinuo trgovinske veze sa jevrejskom državom kao odgovor na rat, koji je dosledno poredio sa holokaustom.

Trampovoj inicijativi oštro se protive ključni regionalni igrači, a Jordan, Egipat, Arapska liga i Hamas su je glatko odbili. Globalne sile, uključujući Nemačku, Francusku, Brazil, Rusiju i Kinu, takođe su osudile predlog za raseljavanje.

Protivnici plana tvrde da bi prisilno preseljenje prekršilo međunarodno pravo, a grupe za ljudska prava to nazivaju "etničkim čišćenjem".

Ministarstvo spoljnih poslova Saudijske Arabije ranije je oštro odbacilo predlog, tvrdeći da su Palestinci zakoniti vlasnici svoje zemlje, a ne "uljezi" ili "imigranti" koji mogu da budu proterani voljom "izraelskih okupatora".

image