Slovački premijer Robert Fico smatra da će, kao rezultat rešavanja sukoba, Ukrajina izgubiti ne samo trećinu svoje teritorije, već će ostati i bez mineralnih bogatstava, a američki predsednik Donald Tramp može da zatraži nazad sve što je Kijev dobio za vreme bivšeg predsednika Džozefa Bajdena.
"Ne treba vam fakultetska diploma da biste razumeli šta će se desiti. Predsednik Tramp će zatražiti od Ukrajine da vrati sve što joj je Bajden dao tokom podrške ratu. Nateraće Evropu da uzme još više gasa i nafte od SAD i na kraju će saveznicima u NATO-u saopštiti da, sve dok ne budu tako ljubazni da značajno povećaju svoju potrošnju na odbranu, na primer na 5 odsto BDP-a, neka ljubazno zaborave na član 5 u NATO paktu", naveo je Fico.
Kako je dodao u objavi na fejsbuku, Putinu će ostati teritorija u Ukrajini koju on kontroliše vojno, kao i garancija da Ukrajina nikada neće biti članica NATO-a.
Osvrnuvši se na to šta će onda biti sa Ukrajinom, slovački premijer je dodao kako će ona "izgubiti trećinu svoje teritorije, mineralna bogatstva, nikada neće biti u NATO-u, a na njenoj teritoriji će biti strane vojske".
Slovački premijer je primetio i kako bi Evropska unija trebalo da se otrezni od vojnog ludila nakon razgovora između Putina i Trampa, kao i da je činjenica da niko u EU ništa nije znao o ovom razgovoru predznak duboke krize.
"Predsednik Tramp je, posle dugog telefonskog razgovora sa predsednikom Putinom, barem nazvao Zelenskog i rekao mu šta ga čeka. Na primer, nešto tako nezamislivo kao što su demokratski izbori. Nas u EU niko ne zove. Niko nije zvao predsednika Evropskog saveta, Evropske komisije i Evropskog parlamenta. Evropska unija će morati brzo da se otrezni od vojnog ludila i da shvati da je neophodno biti nezavistan u stavovima i pozicijama kako bi opstao. U suprotnom, kreće se ka dubokoj krizi", zaključio je premijer Robert Fico na svojoj Fejsbuk stranici.
Predsednici Rusije i SAD održali su u sredu telefonski razgovor koji je trajao skoro sat i po. Kako je saopštio portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov, lideri su razgovarali o pitanjima vezanim za razmenu ruskih i američkih državljana, kao i o rešavanju situacije u Ukrajini.
Predsednici su se dotakli i drugih tema: rešavanja problema na Bliskom istoku, iranskog nuklearnog programa, bilateralnih rusko-američkih odnosa u ekonomskoj sferi. Putin i Tramp su se dogovorili da nastave lične kontakte, uključujući organizovanje ličnog sastanka.
Donjecka Narodna Republika, Luganska Narodna Republika, Hersonska i Zaporoška oblast postali su deo Rusije nakon referenduma u septembru 2022. u oktobru 2022, ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je savezne ustavne zakone o prijemu novih teritorija u sastav Rusije i formiranju novih subjekata Ruske Federacije.