Svet

Obećanja, ludom radovanja? SAD se obavezale da će ubrzati prodaju oružja Evropi

Moramo da učinimo više, moramo da povećamo izdvajanja za odbranu, jer ako to ne uradimo, za četiri ili pet godina nećemo moći da se zaštitimo, poručio je Rute
Obećanja, ludom radovanja? SAD se obavezale da će ubrzati prodaju oružja Evropi© Tanjug/AP Photo/Geert Vanden Wijngaert

Sjedinjene Države obećale su danas da će ubrzati isporuku oružja Evropi, što je potez koji su neke zemlje dugo tražile, insistirajući da je ključan za obnovu evropske odbrane.

Američki ministar odbrane Pit Hegset rekao je, uoči sastanka ministara odbrane NATO u Briselu, da su "Sjedinjene Države posvećene ubrzavanju procesa osiguravanja da naši saveznici dobiju ono što im je potrebno kada im zatreba". Ubrzani proces sprovodiće se kroz "Forin militari sejls" - američki program koji bi stranim vladama trebalo da olakša kupovinu oružja.

Nagoveštaj bržeg procesa kupovine i isporuke - iako ne preterano detaljan - mogao bi da ima ogromne posledice za NATO, i uopšte za vojnu industriju, navodi "Politiko". Portal upozorava da će za svako povećanje isporuka biti potrebno vreme, jer mnoge fabrike u SAD imaju maksimalni kapacitet i verovatno će morati da zaposle nove radnike i prošire postojeću proizvodnju.

Saveznici širom sveta godinama se žale na spor proces kupovine američkog oružja, od početnih pregovora preko procesa sklapanja ugovora i isporuke, koji traje godinama i zaglibljen je u birokratiju.

Taj sistem koji se sporo kreće naveo je nekoliko saveznika - pre svega Poljsku, koja najviše u NATO izdvaja za odbranu - da počnu da kupuju južnokorejske tenkove, avione i artiljeriju velikog dometa, jer se isporučuju brzo.

Od kada je prošle jeseni preuzeo dužnost, generalni sekretar NATO-a Mark Rute je više puta pozivao Vašington da smanji birokratiju u vezi sa sporazumima o oružju i učini proces inostrane vojne prodaje lakšim i bržim.

Dok su se francuski zvaničnici žalili da bi olakšavanje prodaje oružja u SAD bilo štetno za evropsku industriju oružja, nemački zakonodavci su pozdravili Ruteov pritisak.

"Postoji mnogo potencijala u Ruteovom zahtevu. To bi moglo da smanji političke sporove unutar NATO-a i da ekonomskim argumentom ubedi Trampa", rekao je "Politiku" Jirgen Hardt, nemački poslanik i spoljnopolitički portparol CDU/CSU.

Rute je danas stojeći pored Hegseta rekao da je "samo pošteno, jedino razumno" razgovarati o povećanju industrijske proizvodnje u sektoru odbrane, "jer jednostavno ne proizvodimo dovoljno".

"Jasno je da moramo da učinimo više, moramo da povećamo izdvajanja za odbranu, jer ako to ne uradimo, za četiri ili pet godina nećemo moći da se zaštitimo", rekao je Rute.

Prema rečima Rutea, kasnije danas će se razgovarati i o proizvodnji u sferi industrije odbrane, pošto se jednostavno ne proizvodi dovoljno oružja, uključuju SAD i Tursku.

"Treba da zaista imamo veću proizvodnju naše ogromne industrijske baze u sektoru odbrane kako bismo održali korak sa Rusijom, Kinom i drugima", istakao je zvaničnik NATO.

Hegsetovo obećanje usledilo je dan nakon što je šokirao Alijansu nazvavši ambicije Ukrajine da povrati svu teritoriju koju je Rusija oslobodila od 2014. "iluzornim ciljem". Tada je poručio da Evropljani treba da "preuzmu vlasništvo nad konvencionalnom bezbednošću" u Evropi, pošto se SAD više fokusiraju na odvraćanje Kine u indo-pacifičkom regionu

Prema podacima Stejt departmenta, Sjedinjene Države, koje su već najveći svetski proizvođač oružja, potpisale su ugovore o odbrani u vrednosti od 117 milijardi dolara 2024. godine. Taj broj je skoro udvostručio prodaju u odnosu na prethodnu godinu, što predstavlja najveći godišnji ukupan iznos prodaje vojske u inostranstvu.

Evropska komisija trenutno traži načine da podstakne proizvođače oružja u bloku kako bi smanjila zavisnost od stranih dobavljača, uključujući i američke.

Hegset je ponovio novi cilj SAD da saveznici troše "do 5 odsto" svog BDP-a na odbranu, što je ogromno povećanje u odnosu na sadašnji cilj NATO-a od 2 procenta, a koji ispunjavaju 24 od 32 zemlje članice.

Taj novi pokazatelj potrošnje bi "osigurao da smo u mogućnosti da odgovorimo na pretnje u budućnosti, bilo da se radi o Rusiji na kontinentu ili Kini u usponu, koja takođe ima svoje ambicije", rekao je Hegset. "Potrebna nam je sposobnost da stvorimo sisteme i municiju neophodnu za održavanje borbe."

Kako je naveo Rute, tokom radnog ručka u Briselu biće razmotrena situacija u Ukrajini.

"Saglasni smo najpre da nam je potreban mir u Ukrajini. Pod dva, moramo da obezbedimo da Ukrajina bude u snažnoj poziciji, a kao treće, kao što je Pit juče rekao, nikada više ne smemo da imamo situaciju kao što je Minsk 3, gde mir nije Trajan", poručio je Rute.

Generalni sekretar NATO izjavio je ranije danas da bilo kakav mirovni sporazum o Ukrajini mora da bude trajnog karaktera, kao i da Kijev mora biti uključen u sve razgovore o tome.

"Od ključnog značaja je da šta god bude rezultat pregovora, on bude trajan i izdržljiv", rekao je Rute novinarima u Briselu uoči samita ministara odbrane NATO.

On je takođe rekao da je ključno da Ukrajina bude uključena u sve što se nje tiče, prenosi Rojters.

image