Svet

Tramp: Voleo bih da se Rusija vrati u G7, razgovaraću sa Sijem i Putinom o nuklearnom oružju

Predsednik SAD je poručio da rusko rukovodstvo želi mir i da veruje Putinu
Tramp: Voleo bih da se Rusija vrati u G7, razgovaraću sa Sijem i Putinom o nuklearnom oružjuGetty © Photo by Vatican Media via Vatican Pool/Getty Images

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je da bi voleo da se Rusija vrati u G7.

Prema rečima američkog predsednika "isključenje Rusije iz G8 bila je greška".

"Tu grešku je napravio Obama", istakao je. 

On je naveo i da će tražiti razgovore sa Kinom i Rusijom o smanjenju troškova za odbranu i denuklearizaciji.

Predložio je da počne sa odvojenim razgovorima sa kineskim predsednikom Si Đinpingom i ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, a da zatim dođe do trilaterale. Naveo je i da nema razloga za pravljenje nuklearnog oružja.

O Ukrajini: Rusko rukovodstvo želi mir

Tramp je rekao da je smatrao da prvo treba da pozove ruskog kolegu Vladimira Putina, pa onda Vladimira Zelenskog.

„Morali smo da vidimo da li Rusija želi da sklopi dogovor. Znao sam da Zelenski hoće“, rekao je Tramp.

On takođe naveo da veruje ruskom predsedniku Vladimiru Putinu po pitanju rešavanja situacije oko Ukrajine, prenosi Rojters.

Istakao je da je uveren da rusko rukovodstvo želi mir.

Inače, Tramp je i u prvom predsedničkom mandatu zagovarao povratak Rusije u G7. Kako su izveštavali mediji 2019. na sastanku G7 došlo je i do nesuglasica između lidera zemalja članica zbog toga.

Pozivajući se na neimenovane izvore Si-En-En je tada objavio da se Tramp, dok su lideri razgovarali o pitanjima poput Irana i požara u amazonskoj prašumi, ubacio u razgovor i upitao zašto Rusija ne bi trebalo da bude uključena u pregovore, s obzirom na njenu veličinu i ulogu u globalnim dešavanjima.

To je naišlo na oštar otpor nekih od lidera, pre svega nemačke kancelarke Angele Merkel i britanskog premijera Borisa Džonsona koji su Rusiju nazvali "antidemokratskom".

Rusija je isključena iz G7 2014. godine nakon ponovnog ujedinjenja Krima sa Rusijom. Tada je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao da se "Rusija ne drži formata G8 kao pijan plota". On je naglasio da "ako zapadni partneri veruju da on više nema svoju svrhu, neka tako i bude".

U Moskvi su više puta naglašavali da je format G20 od mnogo većeg značaja, s obzirom da tu ulaze tako velike države kao što su Indija, Kina i Brazil.

Grupu sedam čine Velika Britanija, Nemačka, Italija, Kanada, SAD, Francuska i Japan.

Uvode se carine za trgovinske partnere

Tramp je potpisao i memorandum o uvođenju "fer i recipročnih" trgovinskih tarifa za sve glavne trgovinske partnere SAD, uključujući dugogodišnje saveznike i naložio svojim savetnicima da izračunaju visinu tarifa za svaku zemlju, u roku od 180 dana.

„Šta god da zemlje naplate Sjedinjenim Američkim Državama, mi ćemo im naplatiti. Ni više, ni manje“, poručio je Tramp iz Ovalne sobe.

On je naveo da je odluku o naplati recipročnih tarifa svim zemljama koje naplaćuju SAD doneo "pravde radi".

"Vrlo jednostavno. Niko ne zna koji je to broj. Ako idete pojedinačno po zemljama i pogledate šta nam naplaćuju, u skoro svim slučajevima oni nama naplaćuju mnogo više nego što mi njima naplaćujemo. Ti dani su prošli", rekao je on.

On je najavio i da će biti uvedene dodatne uvozne takse na automobile, poluprovodnike i farmaceutske proizvode... Krajnji cilj mu je da natera kompanije da vrate svoju proizvodnju u SAD.

"Ako pravite svoj proizvod u SAD, nema tarifa", naveo je.

Tramp je rekao i da je "BRIKS mrtav". 

U razgovoru sa novinarima pre potpisivanja memoranduma, viši savetnik Bele kuće za trgovinu i proizvodnju Piter Navaro, rekao je da su velike zemlje izvoznice stvorile "opasan, bilion dolara" trgovinski deficit sa SAD. On je izdvojio porez Evropske unije na dodatu vrednost kao trgovinsku taktiku koja "šteti izvozu iz SAD-a".

image