Svet

Sijarto: Američke sankcije NIS-u Bajdenova osvetnička politika – Mađarska spremna da pomogne Srbiji

Do ove situacije dovela je prethodna administracija koja je centralne evropske zemlje posmatrala na vrlo neprijateljski način, smetalo joj je to što su zemlje centralne Evrope, poput Srbije i Mađarske, borci za slobodu i što su izabrale konzervativne, patriotske vlade koje predstavljaju nacionalne interese, rekao je šef mađarske diplomatije
Sijarto: Američke sankcije NIS-u Bajdenova osvetnička politika – Mađarska spremna da pomogne SrbijiGetty © Abdulhamid Hosbas/Anadolu Agency

Američke sankcije NIS-u posledica su osvetničke politike Bajdenove administracije zbog politike koju vode Beograd i Budimpešta, poručio je mađarski ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto.

On je naveo da sankcije nisu problem samo za Srbiju, već za celu centralnu Evropu i dodao da je Mađarska spremna da pomogne Srbiji u snabdevanju naftom. Sijarto je istakao da ako kapacitet rafinerije u Srbiji bude oduzet iz kompletnog regionalnog kapaciteta, to će stvoriti probleme na regionalnom tržištu nafte.

"Ukoliko rafinerija u Srbiji ne može da prerađuje sirovu naftu, onda će benzinske pumpe morati da uvoze benzin negde drugde i to stvara pritisak na regionalno tržište benzina u pogledu kvaliteta i logistike i to može da dovede do povećanja cena goriva. To znači da stanovništvo u centralnoj Evropi, Mađare i drugi, moraju da plate cenu političke osvete Bajdenove administracije samo zato što smo bili za Trampa ili konzervativni ili patriote", rekao je Sijarto za RTS.

On je naveo da je do ove situacije dovela Bajdenova administracija koja je centralne evropske zemlje posmatrala na vrlo neprijateljski način i da joj je smetalo to što su zemlje centralne Evrope, poput Srbije i Mađarske, borci za slobodu i što su izabrale konzervativne, patriotske vlade koje predstavljaju nacionalne interese.

Istakao je da je potrebna veoma jaka regionalna koordinacija i dodao da je razgovarao sa direktorom MOL-a i direktorom mađarske Agencije za naftu i gas da se započne regionalna saradnja kako bi se izbegao prekid ili negativni uticaj na tržište goriva.

Na pitanje na koji način Mađarska može da pomogne Srbiji, Sijarto je odgovorio da će biti sve veća potreba sa strane Srbije za uvozom nafte i da će to zahtevati veći izvoz Mađarske, a da je MOL spreman da učestvuje u tome. Naglasio je da treba naći dugoročno i stabilno rešenje i da su Mađarska i Srbija posvećene izgradnji novog naftovoda navodeći da je studija izvodljivosti sa mađarske strane završena i predstavljena.

Sijarto je rekao da će biti izgrađeno 180 kilometara novog naftovoda i da će izgradnja trajati tri godine, a da je procena da će taj naftovod isporučivati oko pet miliona tona nafte godišnje. Naveo je da je nedavno u razgovoru sa američkim državnim sekretarom Marko Rubijom dobio uveravanja da će biti revidirana odluka o sankcijama koja je, kaže, zasnovana na političkoj osveti.

Govoreći o tome što je Beograd dosledan u odluci da ne uvede sankcije Moskvi, Sijarto je rekao da je ta odluka u skladu sa nacionalnim interesima Srbije i da razume zašto je doneta, kao i da je nepošten odnos EU prema Srbiji.

Kada je reč o Rusiji, Sijarto je rekao da u EU ne razumeju da je Rusija regionalna realnost i da će ostati deo te realnosti, kao i da pitanje energije, nije pitanje ideologije već pitanje fizike.

"Bilo bi dobro dovesti gas iz dalekih delova sveta, ali nemamo nikakvu fizičku vezu. Situacija je takva da je jedini način da dobijete gas je da imate gasovod. Tako da mi Mađari imamo jasan stav o tome i nismo spremni da presečemo naše energetske veze sa Rusijom, jer ako to uradimo, nećemo moći da snabdevamo zemlju", rekao je Sijarto i dodao da je Mađarska jasno rekla Evropskoj komisiji da, ako ne budu garantovali bezbedno snabdevanje, neće biti spremna da glasa za produženje sankcija Rusiji.

Na pitanje kada će biti odblokiran evropski put Srbije i da li na tom putu postoje neki novi uslovi, Sijarto je rekao da dolazak Trampa na mesto predsednika SAD dugoročno od pomoći u tom procesu i dodao da je razlog za blokadu evropskog puta to što Srbija, slično kao Mađarska, vodi patriotsku i realističku političku strategiju.

Na pitanje o ostavci premijera Miloša Vučevića i protestima u Srbiji, Sijarto je rekao da vidi pokušaje destabilizacije Srbije i da se to ne podstiče samo u zemlji, već i spolja.

"Mi odlično znamo taj osećaj, imali smo velike proteste pre mnogo godina, posle izbora, za koje se ispostavilo da su ih finansirale nevladine organizacije i vlade iz inostranstva. Mislim da je dobra činjenica da je predsednik Tramp presekao kanale finansiranja destabilišućih pokušaja preko USAID-a", naveo je Sijarto.

Naglasio je da je interes Mađarske da Srbija ostane stabilna i da je to dobro za Mađare koji žive u Srbiji, ali i za Mađarsku zbog dobre saradnje između dve zemlje.

image