Svet

I zapadni mediji se pitaju: Da li je ovo kraj NATO-a?

Bilo je teško prvog dana Minhenskog bezbednosnog samita otresti se osećaja da smo svedoci početka rascepa Severnoatlantske alijanse, piše "Politiko"
I zapadni mediji se pitaju: Da li je ovo kraj NATO-a?© Tanjug/AP Photo/Matthias Schrader

Evropski zvaničnici okupljeni na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji bili su pod utiskom jednoipočasovnog razgovora predsednika Rusije Vladimira Putina i SAD Donalda Trampa, koji se dogodio dan pre početka konferencije koja je okupila NATO zemlje.

Uz to, kako piše "Politiko", povod za razmišljanje bile su i izjave šefa Pentagona Pita Hegseta date sredinom nedelje u Briselu. 

Za bivšeg ministra spoljnih poslova Litvanije Gabrijelijusa Landsbergisa, najstrašnija rečenica koja je došla od Hegseta bilo je njegovo upozorenje da će "realnost" sprečiti da SAD budu evropski bezbednosni garant, piše briselski portal.

Drugim rečima — nema zaštitnog mehanizma SAD.

Kao i drugi, Landsbergis oseća kraj jedne ere, konstatuje se u tekstu.

"To bi moglo da označi dolazak sumraka NATO-a. Pogotovo kada to kombinujete sa onim što će Vašington uskoro objaviti — povlačenjem 20.000 američkih vojnika iz Evrope", rekao je nekadašnji litvanski šef diplomatije.

Dok je Litvanac razgovarao sa "Politikom" u Minhenu, Hegset je u Varšavi nagovestio povlačenje trupa i upozorio već iznemogle Evropljane da je "sada vreme za ulaganje jer ne možete da računate da će američko prisustvo trajati zauvek".

Američki zvaničnici koji prisustvuju samitu pokušavaju da pruže izvesna uveravanja uznemirenoj Evropi — iako bez velike koristi.

Među njima je i senator Rodžer Viker, predsedavajući moćnog odbora za oružane snage Senata, koji je za "Politiko" rekao da je Hegset napravio početničke greške u Briselu, kao i da je šef Pentagona već povukao neke od svojih oštrijih primedbi. Ali, on je priznao da to još nije učinio kada je reč o tome da Evropa izgubi garanciju bezbednosti SAD - što podriva član 5 NATO-a koji obavezuje članice alijanse na kolektivnu odbranu.

U tekstu se prenosi i mišljenje da je Tramp učinio ustupke Putinu.

"Trampov direktan pristup Putinu, u kombinaciji sa ministrom odbrane Hegsetom koji obaveštava saveznike u Briselu da SAD preventivno pristaju na neke od ključnih zahteva Rusije pre nego što su pregovori uopšte i počeli, predstavlja dvostruki udarac – ne samo Ukrajini već i budućnosti Evrope", smatra jedan od takvih Kir Džajls iz Četam hausa.

U međuvremenu, govor potpredsednika Džej Di Vensa u Minhenu, usredsređen na kritiku demokratske prakse u Evropi, nije nimalo doprineo da ublaži evropsku zabrinutost. Primljen je hladno, sa samo ponekim aplauzom i ponekim učtivim odmahivanjem glavom, kada je počeo da govori o migracijama kao pretnji evropskoj civilizaciji, ocenjuje se u tekstu. 

Zapaža se i da Vens nije iskoristio tu priliku da se osvrne na sukob u Ukrajini, nešto što je, kako se dodaje, najviše zanimalo prisutne evropske zvaničnike.

Pre tri godine, činilo se da je sukob u Ukrajini učinio NATO relevantnijim nego što je bio, nestala je potraga za smislom njegovog postojanja u posthladnoratovskom svetu, ocenjuje "Politiko".

"Ali bilo je teško ovde, prvog dana samita, otresti se osećaja da smo svedoci početka rascepa. Naravno, samiti tokom Trampovog prvog mandata takođe su imali taj duh 'SAD protiv Evrope', ali bi njegov bivši tim za nacionalnu bezbednost izgladio stvari", navodi se u tekstu.

A za Evropu, SAD ostaju izuzetna, nezamenljiva nacija koju treba prizvati u vremenima nevolje. Kome se sada obratiti? Možda sebi, ističe "Politiko".

Bivši nemački diplomata Volfgang Išinger ocenjuje za briselski portal da su evropski lideri delimično krivi za situaciju zbog koje sada žale. Imali su dovoljno upozorenja o tome šta bi drugi mandat američkog predsednika mogao da podrazumeva, a ipak su se kretali presporo da povećaju sopstvenu potrošnju na odbranu i udeo u transatlantskom teretu, navodi on.

Landsbergisov naslednik Kestutis Budris slaže se da je Evropa bila spora.

"Kasnili smo, zaista. Moramo da ubrzamo i pokažemo da imamo pravu odbranu i da smo spremni i sposobni i obučeni za borbu", rekao je on za "Politiko".

Ali drugi se pitaju da li je prekasno i plaše se da Trampova administracija nije prijatelj već neprijatelj. Jedan visoki diplomata EU, koji je želeo ostao anoniman rekao je: "Sada imamo savez između ruskog predsednika koji želi da uništi Evropu i američkog predsednika koji takođe želi da uništi Evropu. Transatlantski savez je gotov".

image