Svet

Kijevski zvaničnici: SAD su ponudile Ukrajini kolonijalni sporazum

Američki predlog, koji je bio ključni deo razgovora Zelenskog sa potpredsednikom SAD Džej Di Vensom na marginama Minhenske bezbednosne konferencije, nije ponudio nikakve konkretne bezbednosne garancije zauzvrat, rekao je neimenovani ukrajinski zvaničnik
Kijevski zvaničnici: SAD su ponudile Ukrajini kolonijalni sporazumGetty © Tanjug/AP Photo/Matthias Schrader

Vladimir Zelenski naložio je svojim ministrima da ne potpisuju predloženi sporazum kojim bi se Sjedinjenim Američkim Državama dao pristup ukrajinskim retkim mineralima jer je dokument bio previše fokusiran na interese SAD.

Predlog, koji je bio ključni deo razgovora Zelenskog sa potpredsednikom SAD Džej Di Vensom na marginama Minhenske bezbednosne konferencije u petak, nije ponudio nikakve konkretne bezbednosne garancije zauzvrat, prema jednom sadašnjem i jednom bivšem visokom ukrajinskom zvaničniku upoznatima sa razgovorima, prenosi Asošiejted pres.

Odluku Zelenskog da ne potpiše sporazum, barem za sada, visoki zvaničnik Bele kuće opisao je kao "kratkovidu".

Zelenski je prethodno za AP izjavio da nije dozvolio ministrima da potpišu sporazum jer on "ne štiti naše interese".

Predlog se fokusirao na to kako bi SAD mogle da iskoriste ukrajinske retke minerale "kao kompenzaciju" za podršku koju je Ukrajini već dala Bajdenova administracija i kao plaćanje za buduću pomoć, rekli su sadašnji i bivši visoki ukrajinski zvaničnici.

Ukrajina ima ogromne rezerve minerala koji se koriste u vazduhoplovnoj, odbrambenoj i nuklearnoj industriji. Trampova administracija je nagovestila da je zainteresovana da dobije pristup njima kako bi smanjila zavisnost od Kine, ali Zelenski je rekao da bi svaka eksploatacija trebalo da bude vezana za bezbednosne garancije za Ukrajinu koje bi odvratile buduću "rusku agresiju".

Zelenski nije ulazio u detalje zašto je svojim zvaničnicima dao instrukcije da ne potpišu dokument, koji je ukrajinskim zvaničnicima u sredu dao američki ministar finansija Skot Basent tokom posete Kijevu.

"To je kolonijalni sporazum i Zelenski ne može da ga potpiše", rekao je bivši visoki zvaničnik.

Portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Bele kuće Brajan Hjuz nije eksplicitno potvrdio ponudu, ali je u izjavi rekao da je "predsednik Zelenski kratkovid u pogledu odlične prilike koju je Trampova administracija pružila Ukrajini".

Trampova administracija se umorila od slanja dodatne američke pomoći Ukrajini, a Hjuz je rekao da bi sporazum o mineralima omogućio američkim poreskim obveznicima da "povrate" novac poslat Kijevu, uz istovremeno rast ukrajinske ekonomije.

Hjuz je dodao da Bela kuća veruje da će "obvezujuće ekonomske veze sa Sjedinjenim Državama biti najbolja garancija protiv buduće agresije i sastavni deo trajnog mira". On je dodao da su "SAD to prepoznale, Rusi su to prepoznali, a Ukrajinci to moraju da priznaju".

Američki zvaničnici u razgovorima sa svojim ukrajinskim kolegama u Minhenu bili su "komercijalno nastrojeni" i u velikoj meri koncentrisani na specifičnosti istraživanja minerala i kako da formiraju moguće partnerstvo za to sa Ukrajinom, rekao je visoki zvaničnik.

O potencijalnoj vrednosti nalazišta u Ukrajini se još nije razgovaralo.

Svaki dogovor mora biti u skladu sa ukrajinskim zakonom i prihvatljiv za ukrajinski narod, rekao je visoki ukrajinski zvaničnik.

"Rudna bogatstva pripadaju Ukrajincima prema Ustavu", rekla je ranije za AP Ksenija Orinčak, osnivač Nacionalne asocijacije rudarske industrije Ukrajine, sugerišući da bi sporazumu bila potrebna podrška naroda.

Zelenski i Vens nisu razgovarali o detaljima američkog dokumenta tokom sastanka u petak na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji, rekao je visoki zvaničnik. Taj sastanak je bio "veoma dobar", a Vens je jasno stavio do znanja da je njegov i Trampov glavni cilj postizanje trajnog mira, rekao je visoki zvaničnik.

Zelenski je rekao Vensu da pravi mir zahteva da Ukrajina bude u "snažnoj poziciji" kada počinje pregovore, naglasio je da američki pregovarači treba da dođu u Ukrajinu i da SAD, Ukrajina i Evropa moraju da budu za pregovaračkim stolom za pregovore sa Rusijom.

Ali general Kit Kelog, Trampov specijalni izaslanik za Ukrajinu i Rusiju, skoro je isključio Evropljane iz bilo kakvih pregovora Ukrajine i Rusije, uprkos zahtevu Zelenskog.

"Ukrajinci, Rusi i jasno Amerikanci mogu da razgovaraju za stolom", rekao je Kelog na događaju koji je organizovao ukrajinski tajkun na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji.

image