Svet

"Dan uveče" o buri na Minhenskoj konferenciji: Svedoci smo novih rusko-američkih odnosa

O buri na završenoj Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji govorili su novinar Slobodan Samardžija i pukovnik u penziji, dr Ilija Kajtez
"Dan uveče" o buri na Minhenskoj konferenciji: Svedoci smo novih rusko-američkih odnosa© Printscreen RT Balkan

Politička bura na danas završenoj Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji.

Evropski lideri su doslovno bačeni na kolena posle govora Džej Di Vensa, očigledno je da više ništa neće biti isto. Cena je preskupa, bar za pojedince kojima je u interesu da se sukob u Ukrajini dodatno zakomplikuje. Vladimir Zelenski nije bio zvezda večeri, ali se čini da smo svedoci novih rusko - američkih odnosa.

Šta nam poručuju porazi Ukrajine na diplomatskom polju, da li je Evropa samo figura u tuđoj partiji šaha? Na ova ali i druga pitanja u emisiji "Dan uveče" RT Balkan, odgovore će dati Slobodan Samardžija novinar, bivši dopisnik "Politike" iz Moskve i profesor dr Ilija Kajtez pukovnik u penziji.

Kajtez je govoreći o tome što se Ukrajina nigde ne spominje u mogućim pregovorima Rusije i SAD, rekao da kada posmatramo istoriju civilizacije videli smo da su o najvažnijim pitanjima uvek razgovarali oni koji su ključni akteri političkih, istorijskih i diplomatski odnosa.

"Ovde, jedini koji imaju šta da kažu i treba da sede za pregovaračkim stolom su Vašington i Moskva, a eventualno će pozivati sa vremena na vreme na jednu vrstu raporta Ukrajince i na konsultacije Evropljane, ali više kako bi im rekli šta se od njih očekuje i sa čim oni treba da se slože", objasnio je Kajtez.

Kako smatra, stvari su posle mnogih lutanja, zabluda, manipulacija, došle na pravo mesto, a to je, kako dodaje, da za pregovaračkim stolom treba da budu oni igrači od kojih zavisi sudbina sveta.

"Još kada se toj formi priključi Peking mi imamo jednu jasnu, racionalnu i stabilnu situaciju. Kada se Moskva, Vašington i Peking o nečemu dogovore to je onda zapisano, sve ovi drugi pregovori raznoraznih malih država poput Estonije i Letonije, ništa nisu značile osim jedne dodatne konfuzije i kupovine vremena. Dakle, nije to to", kaže Kajtez.

Dodaje da ovog puta, kako izgleda, stvari idu u dobrom smeru i da će doći do jasnih dogovora između ključnih igrača sveta.

"Ovo vidim kao početak formalne ili neformalne Jalte 2, koja bi donela podelu interesnih sfera između tri glavna igrača sveta Pekinga, Moskve i Vašingtona gde bi mi kupili 30 do 50 godina primirja ili relativnog mira i na taj način izbegli opasnost od nuklearne kataklizme", naglasio je Kajtez.

Samardžija je komentarišući šta se se desiti u Saudijskoj Arabiji rekao da je stvar vrlo jednostavna, te da su sukob vodili SAD i Rusija, svako na svoj način, na ukrajinskoj teritoriji.

"Oni koji su vodili rat, moraju i da ga završe, ukrajinsko rukovodstvo tu nema objektivno šta da traži, prvo što je nelegitimno, drugo izgubilo je sve kredite bilo gde u svetu i mora da sluša šta joj drugi kažu", smatra Samardžija.

"Sa druge strane, Evropa nije učestvovala u tom ratu, davala je oružje kao i SAD, ali ne u toj meri i da bi nešto postigla. Evropa je to radila više jer je morala, bila primorana od strane Bajdenove administracije, ali da se ona sama tu pitala ne bi se tu mnogo mešala osim nekih ekstremnih grupa", dodao je.

Stvar se, kako ističe, svela na ono na šta je trebalo da se svede - na razgovore SAD i Rusije i tu će da se i nađe rešenje.

Prema njegovim rečima tu postoje još neki međukoraci i okarakterisao je te razgovore kao neku vrstu trgovine.

"To je jednostavno način na koji se stvari rešavaju", rekao je Samardžija.

Govoreći o tome šta se dolaskom Donaldom Trampa na vlast u SAD promenilo, Kajtez kaže da se promenilo mnogo toga.

"Mi imamo sreću da prisustvujemo radikalnim promenama svetskog poretka. Definitivno dolaskom Trampa imamo lidera Amerike koji je prihvatio u shvatio da je multipolarni svet na delu. On uvažava velike lidere kao što su Putin, Si i Modi, za razliku lidera i liderčića u Evropi", smatra Kajtez.

"On ima osećaj te veličine i vrednosti. Ja sam tačno znao da to što je preživeo atentat da će se kod njega javiti misao, što ne znači da nije tačna, da ga je Bog postavio na ovom svetu i da sa njim planira neka velika dela i on tu viziju i misiju američkog spasioca a možda i celog sveta ima", dodaje.

Kaže i da se ovoga puta Tramp okružio ljudima koji dele njegovu viziju sveta i nema "tu mnogo za sada nekog iskakanja" što njegovi protivnici očekuju.

"Sam njegov dolazak na vlast je neverovatan potres, bez da je on bilo šta rekao, a posle je krenuo snažno sa mnogim idejama, a to je njegov stil vladanja", ističe, dodajući da "mi Srbi sa njegovim dolaskom očekujemo samo boljitak".

Samardžija je rekao da se Tramp meri sa nekoliko jakih lidera poput Putina, Sija ili Erdogana, ali da on shvata da mora da se pokaže da je jednak njima i da će ga tako gledati ceo svet, a da je Džozef Bajden to promašio.

"Tramp je pragmatičan čovek, trgovac", rekao je Samardžija.

Smatra da pragmatizam mora da se vrati na svetsku scenu i da ljudi treba da shvate šta mogu i na koji način to da ostvare.

image