Svet

Vens osudio verbalni delikt u Nemačkoj: "Orvelovsko ludilo" mora da stane

Evropsko insistiranje na cenzuri preti da ugrozi veze sa Vašingtonom, ponovo je podvukao potpredsednik SAD
Vens osudio verbalni delikt u Nemačkoj: "Orvelovsko ludilo" mora da staneGetty © Johannes Simon/

Zakoni o tzv. govoru mržnje mogu da naškode vezama Evrope i Amerike i obe strane bi trebalo da ih odbace, izjavio je potpredsednik SAD Džej Di Vens.

Vens je u nastupu na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji prošle sedmice oštro kritikovao kulturu cenzure u Evropi kao nespojivu sa vrednostima nove američke administracije i SAD uopšte.

"Vređanje nije krivično delo, a kriminalizacija reči će realno da ugrozi odnose Evrope i SAD", rekao je Vens u ponedeljak na mreži Iks. "Ovo je Orvelovski i svi u Evropi i SAD moraju da odbace takvo ludilo".

Povod za izjavu bio je prilog televizije Si-Bi-Es o nemačkim zakonima za verbalni delikt, u kojem se pohvalno opisuje kažnjavanje onoga što vlasti proglase za uvredu i neistinu.

Troje nemačkih tužilaca objasnilo je američkoj televiziji da je javno vređanje nekoga, a posebno političara, krivično delo. Objave na internetu smatraju se gorim kršenjem zakona od izrečene uvrede, jer "internet je zauvek".

Nemačkim zakonom takođe je zabranjeno širenje zlonamernih glasina, pretnji nasiljem i lažnih citata. Za prvi prekršaj sledi novčana kazna, a oni koji se više puta ogreše o zakon mogu da idu i u zatvor.

Upitani da li je i deljenje kontroverznih izjava protiv zakona, tužioci su odgovorili da jeste, "jer čitalac ne može da zna razliku".

Prvi amandman američkog ustava zabranjuje donošenje bilo kakvog zakona kojim se "ograničava sloboda govora ili štampe" i na snazi je od 1791. godine.

Vens je u svom govoru u Minhenu insistirao da je cenzura "najsigurniji način da se uništi demokratija" i da najveća opasnost Evropi ne preti od Rusije ili Kine, već iznutra, od strane otuđenih elita koje zanemaruju glas naroda.

image