Imigranti isporučeni ispred kuće Kamale Haris
Oko 130 migranata poslao je guverner Teksasa Greg Abot, koji od aprila periodično autobusima šalje migrante iz te američke savezne države u gradove koje vode demokrate, uključujući Vašington, Njujork, Čikago i Filadelfiju, a u znak protesta zbog imigracione politike administracije američkog predsednika Džozefa Bajdena, odnosno kako bi oslobodio Teksašane tereta rekordne ilegalne imigracije.
Autobusi su navodno prvobitno krenuli ka Njujorku, ali su preusmereni zbog lošeg vremena i temperatura ispod nule, piše "Biznis insajder".
Mnogi migranti bili su samo u majicama i sandalama, nosili su ćebad da bi se ugrejali. Harisova nije pozdravila nezvane goste i oni su ubrzo po dolasku prebačeni do obližnje crkve.
#HappeningNow the second bus of migrants has arrived here in D.C. near VP Kamala Harris’ home. They are boarding another bus taking them to a church. Was just told by someone helping bring them to the church that this bus came from Texas: pic.twitter.com/Sp4upqz1yB
— Christian Flores (@CFloresNews) December 25, 2022
The third and final bus of migrants of the night of migrants buses up to D.C. from Texas arriving, with Migrant Solidarity Mutual Aid Network taking them to a church: pic.twitter.com/Y65B8RnilZ
— Christian Flores (@CFloresNews) December 25, 2022
"Teksas će nastaviti da šalje migrante sve dok predsednik Bajden i Harisova ne obezbede granicu", izjavio je Abot u septembru kada je, takođe, poslao migrante do rezidencije potpredsednice SAD.
Kancelarija guvernera Abota saopštila je da je od proleća ta država autobusima prevezla više od 8.700 migranata do Vašingtona.
Nasuprot imigracionoj politici bivšeg predsednika Donalda Trampa pod nazivom "Tajtl 42", koja je omogućavala SAD da vrate imigrante s granica, Bajdenov plan "otvorene granice" predviđa slobodan ulazak u Ameriku, što će dovesti oko 2,6 miliona ilegalaca sledeće godine, i ujedno oboriti ovogodišnji rekord od oko 2,3 miliona ulazaka imigranata u Sjedinjene Države.
Po prelasku granice mnogi imigranti kratko vreme provode u pritovoru a potom ih puštaju. Procenjuje se da je od februara 2021. do oktobra 2022. godine oko 1,4 miliona ljudi pušteno u SAD.
Nedavna anketa "Los Anđeles tajmsa" pokazala je da se 65 odsto Amerikanaca protivi ovakvoj imigracionoj politici, te smatra da ilegalce treba pritvarati i vraćati u Meksiko dok se razmatraju njihovi zahtevi za azil.