Svet

Trampov "plan" za mir na Bliskom istoku: "Rivijera Gaza", sagrađena na leševima Palestinaca

Akumulirani efekat priče o tome kako će "SAD preuzeti pojas Gaze" i "izravnati ovu lokaciju" je samo uvod u mnogo širu priču o ilegalnim aneksijama Amerike. Zapravo, o legalizovanju genocida nad domicilnim stanovništvom
Trampov "plan" za mir na Bliskom istoku: "Rivijera Gaza", sagrađena na leševima PalestinacaGetty © Photo by Abed Rahim Khatib/Anadolu via Getty Images

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov je na zasedanju međunarodnog diskusionog kluba Valdaj, koji je održan 4. i 5. februara u Moskvi, odbacio sve optužbe upućene Moskvi za previranja na Bliskom istoku i direktno optužio Sjedinjene Američke Države za "destabilizaciju regiona i izazivanje kriza".

Lavrov je upozorio i da Bliski istok nije igralište: "Bliski istok ne treba posmatrati u tom svetlu. Ključ za ove sukobe je stvaranje palestinske države."

Problem je, naravno, mnogo širi, i tiče se ne samo Bliskog istoka, već i Turske, Kavkaza, pa i same Rusije.

Ruski ministar je posebno podsetio na licemerje bivšeg američkog državnog sekretara Entonija Blinkena, koji je govorio o "ruskoj okupaciji Krima". Krim je, već vekovima, i istorijski i etnički, ruska zemlja.

Šta je onda sa izraelskom okupacijom Golanske visoravni, koja pripada Siriji? To je, prema Blinkenu, pitanje bezbednosti Izraela. I to je samo još  jedan primer dvostrukih standarda koje primenjuje Zapad.

Inače, klub Valdaj je bio domaćin 14. Bliskoistočne konferencije, u saradnji sa Institutom orijentalnih nauka Ruske akademije. Klub Valdaj se, ponovo, suočio sa "američkim i izraelskim problemom u Zapadnoj Aziji".

Normalizacija genocida i etničkog čišćenja na "fenomenalnoj lokaciji"

SAD već decenijama izaziva destabilizaciju i ratove u ovom, i ne samo ovom, području. Kruna svega je ideja predsednika SAD da pretvori Pojas Gaze u "bliskoistočnu rivijeru" i da prethodno raseli više od dva miliona Palestinaca u Egipat i Jordan. Tramp ima ideju, navodi brazilski politički analitičar Pepe Eskobar na sajtu "Krejdl", da izgradi odmarališta i kazina u "rivijeri Gaza", ali na piramidi lobanja Palestinaca.    

Slična je i Trampova ideja o američkim "ulaganjima" u Ukrajinu. Kijev, tvrdi Tramp, treba da vrati preko 300 milijardi dolara takozvane pomoći, tako što će Americi omogućiti pristup ukrajinskim retkim mineralima. Međutim, velika nalazišta ovih retkih minerala više nisu u posedu kijevske hunte.

Problem je u tome, kako primećuje francuski publicista Tijeri Mejsan na sajtu "Volternet", što je Rusija već zauzela veliko ležište litijuma u ​​Donjeckoj oblasti , nakon što je preuzela još jedno nalazište, u Kruta Balka, u regionu Zaporožja; ova dva regiona su se referendumom pripojila Ruskoj Federaciji. Kako zaključuje Mejsan, "uskoro Ukrajini neće ostati više ništa što bi mogla da ponudi".

Da li je Trampova ideja o "pretvaranju Gaze u rivijeru" uopšte ostvariva?

"Tramp je jednim potezom, normalizovao genocid, etničko čišćenje i svođenje tragedije u Gazi na drski posao sa nekretninama na 'fenomenalnoj lokaciji'", primećuje Eskobar.

Akumulirani efekat priče o tome kako će "SAD preuzeti pojas Gaze" i "izravnati ovu lokaciju" je samo uvod u mnogo širu priču o ilegalnim aneksijama Amerike. Zapravo, o legalizovanju genocida nad domicilnim stanovništvom.  

Ovo je daleko od "čiste ludosti", smatra brazilski analitičar i ističe: "To je samo prirodno proširenje pokušaja 'kupovine' Grenlanda, pokušaja da se anektira Kanada (u oba slučaja: radi se o povećanju američke baze resursa), preuzimanja Panamskog kanala i preimenovanja Meksičkog zaliva u američki."

Druga strana ove priče je pokušaj da se Ukrajina, ili ono što na kraju od nje bude ostalo, pretvori u američku koloniju, iz koje će SAD dobijati retke minerale po bagatelnim cenama.

Kako primećuje ruski pisac Zahar Prilepin, "Tramp će 'dozvoliti' Rusiji da zadrži ono što je osvojila – ali ne više, naravno. A sam će dati Ukrajini neke sramne garancije, koje njemu ne znače ništa, i ugaziće nogama u našu Ukrajinu. Jer, da podsetim, cela Ukrajina je naša. Čitava Ukrajina je ruska zemlja".

Kako dodaje Prilepin, "Tramp će gutati bogatstvo koje je pohranjeno u našoj ruskoj zemlji i od toga se bogatiti. I štedeće za novo oružje, koje će sledeći put isporučiti u sledeću Ukrajinu".

U suštini, zaključuje ruski pisac, Tramp se sprema da pobedi u ratu između Ukrajine i Rusije.

Ranjeni zmaj je najopasniji

U stvari, radi se o skretanju pažnje sa glavne teme i preovlađujućeg narativa na Zapadu, a to je strateško partnerstvo Rusije i Kine. I, kao i uvek, radi se, pre svega, o geoekonomiji.

"Suština pitanja rusko-iranskog sporazuma, uopšte nije vojna; ona je geoekonomska i usredsređena je na Međunarodni transportni koridor sever-jug (INSTC), koji predstavlja ključni projekat povezivanja evroazijske integracije", primećuje brazilski analitičar.

INSTC je faktor koji ubrzava trgovinu između vodećih članica BRIKS-a – Rusije, Irana i Indije. Ova trgovina se danas u najvećem delu već plaća u nacionalnim valutama, a upravo to je mehanizam koji je naveo Trampa da "optuži" BRIKS da namerava da pređe na sopstvenu valutu.

Kroz istoriju, primetio je Elčin Aghajanov, direktor Međunarodne mreže za politiku i bezbednost iz Bakua, Južni Kavkaz je oduvek bio ključno geoekonomsko čvorište Evroazije, a Azerbejdžan je oduvek bio "raskrsnica transportnih koridora".

Kako zaključuje bivši britanski diplomata i obaveštajac Alister Kruk, sada, pošto je američka imperija primorana na povlačenje, ona će postajati sve nemilosrdnija i odvaživaće se na sve veće rizike.

Zapravo, mi sada živimo u procesu pokušaja SAD da izvrše promene režima i izazivaju ratove širom sveta. Treba se pripremiti na razdoblje u kome je došao kraj "održivoj nestabilnosti".

Ranjeni zmaj je najopasniji, upozorio je svojevremeno ruski geopolitičar Aleksandar Dugin.

image